Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Co by Praha musela ještě udělat?

15 2003
Praha - Praha a olympiáda? Byl by to podobný příběh, jaký nyní prožívají s přípravou her Atény. V Řecku žije stejný počet obyvatel jako v Česku a pořádání her pro ně znamená stejně mamutí akci jako pro Čechy. „My to dokážeme a dokázali byste to i vy,“ tvrdí řecký režisér George Agathonikiadis, jehož seriál o olympijských hrách příští rok uvede Česká televize.

Co by Prahu a celou zemi ještě před pořádáním olympijských her čekalo?

2004 - Česko vstoupí do Evropské unie, což situaci usnadní. Řecko je v unii od počátku osmdesátých let, kdy už bylo rozhodnuté podat kandidaturu na hry v roce 1996. „Vstupem do unie se vše začalo měnit,“ řekl Agathonikiadis.

2005-2008 - Boj na dvou frontách. Myšlenka olympijských her nutně potřebuje podporu celé země. „Musí to pro vás být něco jako Národní divadlo, všichni tím musí žít,“ říká Agathonikiadis. Musí být hotové stavební plány a některá nová sportoviště už musí stát.

2009 - Zřejmě v tomhle roce Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rozhodne o Ale musí se o pořadatelství ucházet a udělat dobrý dojem.pořadateli her v roce 2016. Je asi nereálné, aby byla země stoprocentně připravena.

2009-2013 - Rozhodující fáze. V roce 2013 musí stát aspoň polovina stadionů, MOV musí znát nabídku do detailů. Tehdy může MOV olympiádu 2020 přidělit Praze.

2013-2020 - Ani minuta se nesmí ztratit. Je třeba dostavět stadiony, postavit nové silnice, zvětšit letiště, prodloužit metro, uzavřít bezpečnostní smlouvy a mnohé další. Pak mohou být olympijské hry v Praze realitou.

Autoři:


Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze