Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Co může hokejisty ohrozit?

14 2006
Praha - Dvakrát brankář Dominik Hašek v minulém týdnu zkoušel na tréninku Ottawy větší výstroj. Tu, kterou na rozdíl od zápasů NHL může obléci v olympijském turnaji. Jenže včera, po příletu do Turína, ji marně hledal. "Bagáž" se ztratila někde na trase z Washingtonu, ještě večer nebyla k mání.

Maličkost, řeknete si. Ale co když ne? Co všechno může narušit smělé plány Hadamczikova výběru?

Teprve dnes odpoledne bude tým na tréninku kompletní. Po obědě má z Vancouveru jako poslední dorazit vytáhlý bek Kuba, po letu dlouhém víc než 8600 kilometrů.

"Poletím v první třídě, odpočinu si a vyspím se v letadle," ujišťoval Filip Kuba.

Vyrovnat se s časovým posunem však nemusí být tak jednoduché. I gólman Tomáš Vokoun připustil: "Obvykle nemám starosti. Ale jednou za čas se stane, že se z toho dostávám týden."

Na ledě pak rychle ubývá sil.

"I koncentrace je narušená," mínil plzeňský útočník Jakub Šindel. Sám tu situaci zažil po návratu ze světového šampionátu dvacítek. Přiletěl večer, druhý den už hrál extraligu. "Každý má nějaký fígl. Já se snažil nespat už den před odletem a v Evropě se rychle srovnat s časem."

Bude jediný společný trénink stačit, aby se tým sehrál? "Všichni jsou to inteligentní hráči. Nebudu exhibovat při poradách, využijeme maximum času na ledě," plánoval kouč Alois Hadamczik.

Nástrahy hokejistů

Časový posun
Odlišná pravidla
Menší prostor pro přesilové hry
Orientace v menší hale
Přesuny z olympijské vesnice
Ztracená výstroj

Jistě si přeje, aby to byl led v Palasport Olimpico. V tréninkové hale na severu Turína, hodinu cesty vzdálené z olympijské vesnice, totiž panují hanebné podmínky. Připomíná "nafukovačku" nad tenisovým kurtem.

Proto včera vedení výpravy přeložilo trénink až na 20. hodinu, aby hráči mohli do velké arény. I tak se bude tým sehrávat nejspíš ještě během prvního duelu s Německem.

"Nevidím v tom problém," uklidňoval útočník David Výborný.

Turnaj se hraje podle evropských pravidel, proto mohou brankáři obléci širokou výstroj. Hašek to zkouší, Vokoun ne. "Budu určitě chytat v té z Nashvillu."

Kvůli rozehrávce mohou gólmani vyjet daleko do rohů. I to je změna, v NHL k tomu mají pouze úzce vymezený prostor za brankou.

Obránce nečekají sprinty při signalizovaném postavení mimo hru. Zato sudí mají jasný úkol, pískat nekompromisně. Jako v NHL. To může ofenzivní síle Čechů nahrávat, zahrají si dost přesilových her.

Ale pozor! Útočné pásmo bude "evropské", tedy menší, než na jaké jsou Jágr a spol. zvyklí v sezoně.

Trénink českých hokejistů.Najdete na iDNES.czmobilní verze