Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se změnilo od hokejového Nagana

23 2002
Salt Lake City, Praha - Zlato a prohra ve čtvrtfinále, to je hlavní rozdíl mezi hokejovými olympiádami v Naganu a Salt Lake City. Bylo jich ale víc. Znovu se ukázal skvělý tým, který hrál báječný hokej. Jen na hraně úspěchu ztroskotal. "Ty turnaje byly podobné. Jen štěstíčko se k nám v Naganu obrátilo víc čelem," řekl předseda svazu Karel Gut. Ale všechno přece jen úplně stejné nebylo. Co se změnilo?

1. ROZHODUJÍCÍ MOMENT.
Mužstvo nezvládlo kritickou chvíli. Od Ruska dostalo gól, ale mělo půl zápasu na vyrovnání. Přístup byl v pořádku, útoky se valily jeden za druhým, ale něco chybělo. Trochu víc zarputilosti, s níž Vladimír Růžička vyrovnal čtvrtfinále v Naganu. "Nikdo nás nemlel, ale měli jsme problémy v důrazu," řekl Gut.

2. ČEKALA SE VÝHRA.
V Naganu bylo mužstvo vystrašené, aby se neopakovala ostuda ze Světového poháru 1996. Ta hrůza tým semkla a dala mu sílu bojovat s favority. Letos, na vrcholu zlaté éry, lidé doma chtěli výhru. "Olympiáda znamená tlak a zodpovědnost, očekávání bylo velké," řekl kapitán Jaromír Jágr.

3. NENAŠEL SE NOVÝ RŮŽIČKA.
Naganského kapitána Vladimíra Růžičku obdivovalo mnoho tehdejších spoluhráčů, když byli ještě dětmi. Jako starší osobnost měl větší odstup. V Salt Lake City chyběl, plánovaný nástupce Petr Svoboda byl zraněný a Dominik Hašek má v brance jiné úkoly než burcovat mužstvo.

4. NEVYHRÁVALO SE.
 Nikde než na olympiádě není k vidění tak krásný hokej, z českých akcí plesalo srdce. Jenže národní mužstvo porazilo jenom Němce. Vítězný duch se neprobudil. "Možná to začalo porážkou se Švédskem, už tam jsme se neprosazovali střelecky," řekl Gut.

5. JINÍ TRENÉŘI.
Ivana Hlinku a uznávaného metodika Slavomíra Lenera vystřídal Josef Augusta a Vladimír Růžička, praktik a legendární hráč. "Hlinka i Augusta uznávají demokracii v mužstvu, hráčům nic nediktují," řekl Jágr.

6. VÍC HRÁČŮ Z NHL.
Vůbec poprvé v historii šlo v Salt Lake City téměř výhradně o výběr z NHL. Michal Sýkora, Patera a Čajánek z evropských klubů hráli jen výjimečně. Ale český hokej zůstal stejný. Znovu byly vidět krásné nápady a předvídavost. Většině hráčů to šlo mezi Čechy lépe než v NHL.

7. HAŠEK NECHYTAL JAKO V NAGANU.
Dominik Hašek byl jedním z nejlepších gólmanů turnaje, ale tak výjimečný jako v Naganu nebyl. To ale mohl být těžko. Výkon, který Hašek předvedl před čtyřmi lety, zřejmě nemá v historii konkurenci.

8. KAPITÁN JÁGR.
Jaromír Jágr byl ještě lepší než v Naganu. Tam hrál dobře, ale také rozčiloval trenéra Hlinku, když si bez oznámení odkráčel přebrousit brusle. Letos tým na ledě vedl.

9. MDLÝ ÚTOK.
V Naganu se těžko hledal hráč, který zklamal. Když se nedařilo Čalounovi, zaskočil za něj Hejduk. V Salt Lake City tým držel první útok, ale dostal málo pomoci od ostatních. Petr Sýkora s Eliášem si nesedli s Dopitou, obránci, v Naganu produktivní, měli jen tři asistence.

10. ŠTĚSTÍ.
Rčení o smůle často bývá hloupou výmluvou. Výsledek se dá hodně ovlivnit spíš kvalitou hry a bojovým zápalem. V Salt Lake City ale hokejistům štěstí opravdu chybělo. Soupeřův brankář si tentokrát nesrazil puk do branky jako při finále mistrovství světa 2001.

11. UŽ NEBYLI OUTSIDEŘI.
Český tým byl favoritem, jehož porážka se cení. Ruský asistent Vladislav Treťjak řekl: "Je dobře, že jsme ty Čechy porazili, už se moc naparovali."

12. BEZ OSLAV.
Po Naganu půl milionu lidí v ulicích, včera na letišti jeden fanoušek v českém dresu.

Autoři:


Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...Najdete na iDNES.cz