Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

ČOV bude od roku 2017 přispívat sportovcům na vzdělávání

„Nechceme sportovce v žádném případě odvádět od tréninku. Chceme, aby využili volný čas k osobnímu rozvoji, třeba po sezoně,“ říká koordinátorka programu Kateřina Neumannová. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

21 2016
Český olympijský výbor bude od roku 2017 přispívat sportovcům na vzdělávání. Počítá s tím program Duální kariéra, který má připravit vrcholové sportovce na život po skončení kariéry. Vedle podpory vzdělávání je součástí programu také poradenství a pomoc při zapojování sportovců do pracovního procesu.

Náplň programu, který funguje zhruba dva roky, by se měla více přizpůsobit potřebám konkrétních sportovců. „Nejdůležitější je, aby ta podpora byla individuální. Každý děláte jiný sport, máte čas v jinou část roku, bydlíte v jiné části republiky,“ řekla na pondělním fóru Duální kariéra směrem ke sportovcům koordinátorka programu Kateřina Neumannová, olympijská vítězka v běhu na lyžích z her v Turíně.

Například poradenství se tak může odehrávat prakticky kdekoliv podle potřeb různých sportů. Sportovci mohou získat informace z finanční a právní oblasti nebo personalistiky, mohou se také naučit pracovat se sociálními sítěmi a nechat si otestovat svou osobnost. „Nechceme sportovce v žádném případě odvádět od tréninku. Chceme, aby využili volný čas k osobnímu rozvoji, třeba po sezoně,“ poznamenala Neumannová.

Za nejdůležitější považuje vzdělávání. Cílem je, aby vzdělávací instituce pochopily zvláštnosti života sportovce. Nově budou moci aktivní reprezentanti i sportovci těsně po skončení kariéry žádat o finanční příspěvek na vzdělávací aktivity. ČOV bude podporovat nejen komplexní studium sportovců, ale také různé kurzy, například trenérské, jazykové nebo masérské. Podrobné informace by měly být na webu projektu po Vánocích.

Podpora zapojování bývalých vrcholových sportovců do pracovního procesu spočívá především ve zprostředkování placených stáží. „Cílem je vytvořit nabídku a poptávku po pracovních místech především ve spolupráci s partnery Českého olympijského výboru,“ řekla Neumannová.

Obdobný program funguje v různých zemích světa, vždy je přizpůsoben místním podmínkám. Tyto aktivity podporuje také Mezinárodní olympijský výbor.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze