Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČOV bude od roku 2017 přispívat sportovcům na vzdělávání

„Nechceme sportovce v žádném případě odvádět od tréninku. Chceme, aby využili volný čas k osobnímu rozvoji, třeba po sezoně,“ říká koordinátorka programu Kateřina Neumannová. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

21 2016
Český olympijský výbor bude od roku 2017 přispívat sportovcům na vzdělávání. Počítá s tím program Duální kariéra, který má připravit vrcholové sportovce na život po skončení kariéry. Vedle podpory vzdělávání je součástí programu také poradenství a pomoc při zapojování sportovců do pracovního procesu.

Náplň programu, který funguje zhruba dva roky, by se měla více přizpůsobit potřebám konkrétních sportovců. „Nejdůležitější je, aby ta podpora byla individuální. Každý děláte jiný sport, máte čas v jinou část roku, bydlíte v jiné části republiky,“ řekla na pondělním fóru Duální kariéra směrem ke sportovcům koordinátorka programu Kateřina Neumannová, olympijská vítězka v běhu na lyžích z her v Turíně.

Například poradenství se tak může odehrávat prakticky kdekoliv podle potřeb různých sportů. Sportovci mohou získat informace z finanční a právní oblasti nebo personalistiky, mohou se také naučit pracovat se sociálními sítěmi a nechat si otestovat svou osobnost. „Nechceme sportovce v žádném případě odvádět od tréninku. Chceme, aby využili volný čas k osobnímu rozvoji, třeba po sezoně,“ poznamenala Neumannová.

Za nejdůležitější považuje vzdělávání. Cílem je, aby vzdělávací instituce pochopily zvláštnosti života sportovce. Nově budou moci aktivní reprezentanti i sportovci těsně po skončení kariéry žádat o finanční příspěvek na vzdělávací aktivity. ČOV bude podporovat nejen komplexní studium sportovců, ale také různé kurzy, například trenérské, jazykové nebo masérské. Podrobné informace by měly být na webu projektu po Vánocích.

Podpora zapojování bývalých vrcholových sportovců do pracovního procesu spočívá především ve zprostředkování placených stáží. „Cílem je vytvořit nabídku a poptávku po pracovních místech především ve spolupráci s partnery Českého olympijského výboru,“ řekla Neumannová.

Obdobný program funguje v různých zemích světa, vždy je přizpůsoben místním podmínkám. Tyto aktivity podporuje také Mezinárodní olympijský výbor.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...Najdete na iDNES.cz