ČOV bude od roku 2017 přispívat sportovcům na vzdělávání

„Nechceme sportovce v žádném případě odvádět od tréninku. Chceme, aby využili volný čas k osobnímu rozvoji, třeba po sezoně,“ říká koordinátorka programu Kateřina Neumannová. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

21 2016
Český olympijský výbor bude od roku 2017 přispívat sportovcům na vzdělávání. Počítá s tím program Duální kariéra, který má připravit vrcholové sportovce na život po skončení kariéry. Vedle podpory vzdělávání je součástí programu také poradenství a pomoc při zapojování sportovců do pracovního procesu.

Náplň programu, který funguje zhruba dva roky, by se měla více přizpůsobit potřebám konkrétních sportovců. „Nejdůležitější je, aby ta podpora byla individuální. Každý děláte jiný sport, máte čas v jinou část roku, bydlíte v jiné části republiky,“ řekla na pondělním fóru Duální kariéra směrem ke sportovcům koordinátorka programu Kateřina Neumannová, olympijská vítězka v běhu na lyžích z her v Turíně.

Například poradenství se tak může odehrávat prakticky kdekoliv podle potřeb různých sportů. Sportovci mohou získat informace z finanční a právní oblasti nebo personalistiky, mohou se také naučit pracovat se sociálními sítěmi a nechat si otestovat svou osobnost. „Nechceme sportovce v žádném případě odvádět od tréninku. Chceme, aby využili volný čas k osobnímu rozvoji, třeba po sezoně,“ poznamenala Neumannová.

Za nejdůležitější považuje vzdělávání. Cílem je, aby vzdělávací instituce pochopily zvláštnosti života sportovce. Nově budou moci aktivní reprezentanti i sportovci těsně po skončení kariéry žádat o finanční příspěvek na vzdělávací aktivity. ČOV bude podporovat nejen komplexní studium sportovců, ale také různé kurzy, například trenérské, jazykové nebo masérské. Podrobné informace by měly být na webu projektu po Vánocích.

Podpora zapojování bývalých vrcholových sportovců do pracovního procesu spočívá především ve zprostředkování placených stáží. „Cílem je vytvořit nabídku a poptávku po pracovních místech především ve spolupráci s partnery Českého olympijského výboru,“ řekla Neumannová.

Obdobný program funguje v různých zemích světa, vždy je přizpůsoben místním podmínkám. Tyto aktivity podporuje také Mezinárodní olympijský výbor.

Autor:

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

Plavkyně Seemanová vybojovala na olympiádě mládeže další medaili

Češka Barbora Seemanová při olympijské rozplavbě na 200 metrů volným stylem....

Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires po zlatu z kraulařské...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz