Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympionici mají nové stanovy, prosazují větší roli aktivních sportovců

Jiří Kejval | foto: ČTK

11 2013
Jeden hlas proti, tři členové pléna se zdrželi, většinově se však nové stanovy Českého olympijského výboru na jeho zasedání schválily. Mění se v nich role aktivních sportovců, která v rámci Českého olympijského výboru výrazně posílí. Další zásadní novinkou je jednotné členství pro olympijské i neolympijské sporty.

Podle novely stanov budou mít aktivní sportovci v nejvyšším orgánu Českého olympijského výboru pět zástupců, z nichž jeden zasedne i ve výkonném výboru. "Chceme sportovce maximálně zapojit do dění a rozhodovacích procesů," plánuje předseda olympioniků Jiří Kejval.

"Vnímám to jako logický vývoj a jako vstřícné gesto," kvituje úspěšný badmintonista a předseda Komise sportovců ČOV Petr Koukal. "Budeme mít širší možnosti ovlivňovat dění ve sportu, ale také větší zodpovědnost."

Olympijský výbor chce dále pracovat na sjednocení sportů bez ohledu na jejich důležitost. "Sport je jeden, nechceme tedy odlišovat sporty podle toho, zda jsou zařazeny na programu olympiády," vysvětluje Kejval. "Jestliže má ČOV zastřešovat český sport, je to přirozený krok." Součástí pléna, které má mít 73 členů, budou i zástupci paralympiků.

Za olympijské zlato 1,5 milionu

Odměny za úspěchy olympioniků na příštích olympijských hrách v Soči 2014 budou shodné jako loni v Londýně. Za zlato obdrží jednotlivci 1,5 milionu korun, stříbro si ČOV cení na 750, bronz na 450 tisíc korun. "Jsme rádi, že jsme v současné ekonomické situaci výši odměn udrželi," řekl Libor Varhaník, místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing.

Vedle stávajících složek (Český klub olympioniků, Česká olympijská akademie a Český klub fair play) vznikají navíc tři nové: Český klub sportovních svazů, organizací a institucí (pro neolympijské sporty), Český klub regionálních zástupců a Český klub paralympiků.

Celkové náklady ČOV v roce 2012 dosáhly 152 milionů korun, výbor hospodařil s aktivní bilancí – příjmy převýšily výdaje o 4 miliony korun. Původní rozpočet byl přitom mírně schodkový. "Sportovním svazům jsme tak mohli poslat o 12 milionů korun více, než jsme plánovali," pochlubil se místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing Libor Varhaník. Odhadované náklady ČOV v roce 2013 dosáhnou 106 milionů korun.

Na hrách v Soči se bude bojovat v sedmi sportech, 98 disciplínách a na startu má stát sto až sto deset českých sportovců. Plénum rovněž projednalo zásady nominace sportovců i doprovodu, základem jsou kritéria Mezinárodního olympijského výboru a příslušné mezinárodní federace.

Účast mají zatím jistou jen hokejisté, dva krasobruslaři a dvě rychlobruslařky. Nominační Plénum zasedne 16. ledna příštího roku, o týden později je pak konečný termín pro odeslání jmenovité nominace.

Autor:


Další z rubriky

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz