Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský výbor v minulém roce pracoval s přebytkovým rozpočtem

Olympijské kruhy | foto: AP

23 2015
Stylově, v budově České národní banky, se Český olympijský výbor pustil do finančního hodnocení minulého roku a ze součtu stran "má dáti - dal" vyšlo, že příjmy ČOV v roce 2014 činily 707 milionů korun a oproti původním plánům, které čekaly mírný schodek, se naopak účetnictví sportovní instituce dostalo k přebytku ve výši 9,9 milionu korun.

Oproti minulosti pracoval výbor s výrazně vyššími příjmy díky novele loterijního zákona, na základě které loterijní společnosti poukázaly část odvodů na sport.

„Rok 2014 se zapíše do české historie nejenom díky skvělému vystoupení našich sportovců na olympijských hrách v Soči, ale i proto, že jsme prošli zásadními změnami ve financování sportu,“ připomněl Jiří Kejval, předseda ČOV. „Naším cílem je ukázat veřejnosti i politikům, že hospodaříme zodpovědně a transparentně.“

Čerpání financí nedávno prověřil audit společnosti KPMG, který konstatoval, že veškeré prostředky z loterijních odvodů, které v roce 2014 obdržely sportovní spolky na podporu sportu mládeže, splňují kritéria stanovená Českým olympijským výborem.

V letošním roce plánuje ČOV hospodařit s rozpočtem ve výši 591 milionů korun, z toho předpokládá příjmy z loterií ve výši 400 milionů. Prostředky olympijský výbor dělí transparentně na sport mládeže.

Odvody zůstávají zachovány i v roce 2015. K polovině dubna obdržel ČOV prostředky za první kvartál roku 2015 ve výši téměř 124 milionů korun, z toho už zaslal 84 milionů sportovním organizacím a na dlouhodobé projekty podporující sport mládeže a zdravý životní styl. Čtyřicet milionů bude rozděleno mezi jednotlivé kraje.

Co se chystá

Letos na podzim se v ČR po šestnácti letech uskuteční Valné shromáždění Evropských olympijských výborů. Termín shromáždění je stanoven na 19. až 21. listopadu a očekává se na něm také účast předsedy MOV Thomase Bacha i šéfa Asociace národních olympijských výborů šejka Ahmada Al-Fahada Al-Sabaha.

Dávno před akcí oficiálního rázu proběhnou tři sportovní, v nichž se ČOV významně angažuje. Tou první a možná nejdůležitější jsou historicky první Evropské hry v Baku, kam od 12. do 28. června zamíří 130členná česká výprava.

V červnu se v Plzeňském kraji uskuteční další ročník projektu Olympiáda dětí a mládeže pro reprezentace ze všech krajů Česka a mladí sportovci do osmnácti let se pak v červenci zúčastní Evropského olympijského festivalu v gruzínském Tbilisi (EYOF).

Autor:






Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze