Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Sportovci zasednou v olympijské nadaci. Aby podpořili sociálně slabé děti

PATRONI NADACE. Olympijští medailisté (zleva) kajakář Vavřinec Hradilek a tenistky Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková podpořili projekt České olympijské nadace. | foto: ČTK

12 2012
Od sportovců ke sportovcům, od medailistů k nadějím - s takovým podtónem startuje nový charitativní projekt Českého olympijského výboru: Česká olympijská nadace. "Sport nesmí být výsadou bohatých. Chceme pomáhat dětem, které si nemůžou dovolit sportovat nebo sportují jen omezeně," vysvětluje předseda ČOV Jiří Kejval.

Pro děti ve věku od 6 do 18 let, pocházející ze sociálně slabých rodin nebo vyrůstající v sociálních ústavech se skýtá nová příležitost ke sportování: s pomocí příspěvku České olympijské nadace.

"I kdyby šlo jenom o kopačky, aby dítě mohlo strávit každé druhé odpoledne sportem, bylo by to pozitivní. Navíc - kdo si hraje, nezlobí," řekla Andrea Hlaváčková.

Stříbrná medailistka z olympijského Londýna je jednou z patronek projektu společně s dalšími medailisty z olympijských her ve Vancouveru 2010 a Londýna 2012, včetně rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, oštěpařky Barbory Špotákové, skifařky Miroslavy Knapkové či bikera  Jaroslava Kulhavého.

Logo České olympijské nadace

"Těším se, že pomůžeme dětem sportovat a umožníme jim plnit si své sny. Ke sportu má mít přístup každý," nechal se slyšet Kulhavý.

"My jsme jako malí taky začali sportovat úplně spontánně, ale asi díky tomu, že jsme měli ideální podmínky, zrodili se z nás medailisté. Představa, že bychom takhle mohli přispět jiným, co to potřebujou, je krásná," přidal zlatý pětibojař David Svoboda.

Právě dvacet českých sportovců shromáždilo základní částku, se kterou bude nadace pracovat v začátcích - společně vybrali 150 000 korun. Dalšími přispěvateli jsou partneři ČOV a důležité sumy poputují do nadace z charitativních dražeb.

První z nich probíhá i na stránkách iDNES.cz - od 12. do 19. prosince se draží Zeď slávy z Českého olympijského domu v Londýně.

Finanční obnos bude rozdělovat komise složená ze sportovců a dvou členů ČOV, vše pod vedením trojnásobného olympijského vítěze v hodu oštěpem Jana Železného v roli prezidenta nadace. 

"Pravidla hry" jsou daná: Česká olympijská nadace poskytne příspěvek vždycky na konkrétní věc: sportovní vybavení, kurzy, kroužky, soustředění. Náklady nadace proplácet nebude. A veškeré náklady spojené s fungováním nadace spadají pod Český olympijský výbor. "Podpora je tedy maximálně efektivní," zdůrazňuje se v projektu.

Žádost o podporu je možné vyplnit na stránkách www.olympic.cz/nadace.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze