Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

ČSR - Kanada 0:30. Hokejisté zahájili zimní olympiády „národním zločinem“

Momentka z prvního olympijského turnaje ledních hokejistů v Chamonix 1924 | foto: www.olympic.org

4 2010
Československé republice bylo jen něco málo přes pět let, daleko na Východě právě zemřel bolševický šéf Lenin. Ale hokejová reprezentace se v lednu 1924 vydávala na "Mezinárodní týden zimních sportů" do Chamonix se stejným cílem jako tým současného kouče Vladimíra Růžičky - získat medaili.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Proto způsobil výsledek prvního utkání na turnaji doma ohromné zděšení. ČSR - Kanada 0:30. "Největší pohana, již utrpěl náš sport, jest národním zločinem těch, kteří ji zavinili," kázal časopis Sparta.

Akce byla později prohlášena za první zimní olympijské hry a drtivá porážka zůstala nejhorší v dějinách československého i českého hokeje. Potíže začaly už v Praze. Nominace vznikala v ostrých hádkách mezi Spartou a Slavií.

20 Olympiád, 20 příběhů

Seriál MF DNES o historii zimních olympijských her.

1. díl: Chamonix 1924 Jak hokejisté na první olympiádě utrpěli debakl 0:30 od Kanady.

2. díl: Svatý Mořic 1928 Ve znamení zmatků – jak se počítaly výsledky v počátcích her. Naleznete v úterní MF DNES.

Národ přesto vyprovázel hráče s vírou. Cukrář a mecenáš Pospíšil jim dopravil až do vlaku dort s burcujícím nápisem "Pro čest a slávu jděte v boj". Kdyby jen tušil!

Nováček mužstva Jan Krásl líčil první setkání s Kanaďany: "Vyšlápli jsme si na trénink. I okolní kluziště se rychle plnila. A tu se najednou objevila smečka pořezů v bílých svetrech s nápisem CANADA. Zůstali jsme jako omráčení. Co obdivovat dřív? Jejich bruslení, radostnou hravost, techniku hole, vybavení?"

Kanada vyslala do Francie tým Toronto Granites, vítěze Allan Cupu pro nejlepší amatérský klub země. Většina ze "žulových mužů" (granite = žula) bojovala v první světové válce. V letech 1919–24 byli v podstatě neporazitelní. Ani v Chamonix na ně nikdo neměl.

"Hned z výkopu Watson unikne a za 10 vteřin máme první branku," referoval Sportovní věstník. Statný útočník Harry Watson na ledové scéně obklopené alpskými vrcholky působil jako zjevení. Čechoslovákům dal 12 gólů. V pěti utkáních pod Mont Blankem jich nasázel 36.

Později měl řadu nabídek z NHL, jenže raději se věnoval obchodu. Skvěle ovšem hráli i jeho krajané.

Brankář Jack Cameron údajně na ledě zaháněl nudu laškováním s přítomnými dámami. Hooley Smith po hrách přestoupil k profesionálům a v NHL odehrál 17 sezon.

"To nejsou lidé, to jsou ďáblové," psal Sportovní věstník. "Úžasní jezdci, v nejprudší jízdě přímo žongléři... Jejich triky jsou překvapující a nevyčerpatelné... Jejich braní pucku protihráči je ojedinělé. Položí hůl na led a ne že hráči puck odrazí, ale koncem své hole tento pro sebe přímo uchvátí... Proti nim nemůže žádný Evropan nic dělati."

V turnajové premiéře chtěli "Kanadýři" udělat dojem, a proto soupeře mučili až do konce. Po třetinách 0:8, 0:14, 0:8 bylo hotovo. "Byli jsme jako rozklížení," napsal posléze legendární Josef Maleček, jenž v Chamonix už jako zelenáč nastřílel šest branek.

Československo přesto podlehlo Švédsku 3:9 a závěrečné vítězství nad Švýcarskem 11:2 stačilo pouze na páté místo. Žuloví hoši z Toronta suverénně získali zlato, v pěti partiích měli skóre 110:3.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze