Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSTV upraví své stanovy a přejmenuje se na Českou unii sportu

Za Milošem Zemanem dorazil do jeho sídla vlivný právník, šéf ČSTV Miroslav Jansta. | foto:  Michal Šula, MAFRA

26 2013
Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) chce udělat definitivní čáru za minulostí. Na sobotní valné hromadě v Nymburce proto největší sportovní sdružení v republice výrazně upraví své stanovy a rozloučí se s dosavadním názvem. Dál bude fungovat nejspíš jako Česká unie sportu (ČUS).

Svaz hodlá zapadnout do nové struktury sportovního prostředí, v němž se hlavní autoritou stává Český olympijský výbor (ČOV). ČSTV by se měl proměnit v čistě servisní organizaci hlavně pro tělovýchovné jednoty a kluby a starat o majetek, který mu zůstane.

"Půjde o potvrzení směru, který jsme před třinácti měsíci nastoupili. O absolutní transformaci organizace, která ve společnosti ztratila kredit a nyní znovu funguje. Tím to ale nekončí, je to dílčí, i když důležitý krok, a je třeba pracovat na legislativních změnách," řekl předseda ČSTV Miroslav Jansta před valnou hromadou.

Změna názvu není podle Jansty nástrojem sebereflexe. "Jen dospěl čas. Název má potvrzovat obsah a formu práce. Půjde o to, jak se především změní chování představitelů," uvedl Jansta.

Valné hromady by se měl zúčastnit prezident Miloš Zeman a možná i on si vyslechne, jak ČSTV hospodaří.

Podle Jansty dokázalo vedení zachránit ČSTV před krachem a vyjít s vyrovnaným rozpočtem. "Když jsme nastoupili, měli jsme tak na dva tři měsíce na výplaty," řekl s tím, že s krizí se svaz vypořádal a minulý rok už nebyl ve ztrátě. "Měli jsme obrat 207 milionů. Poprvé minimálně za deset let jsme v plusu, protože jsme prudce uspořili a zefektivnili jsme chod organizace," konstatoval.

Díky finanční stabilizaci může ČSTV splácet závazky z minulosti. "Běžné pohledávky ze svého a na Gladiolus máme rozvahu," řekl Jansta. Společnosti Gladiolus, kontrolované investiční skupinou Penta, zbývá ještě splatit 28 milionů z původní půjčky ve výši 35 milionů.

Okolo 12 milionů korun dluží ČSTV Fotbalové asociaci (FAČR), což se řeší i v rámci prodeje části stadionu Evžena Rošického, části stadionu Přátelství a hotelu Coubertin. ČSTV má za prodej inkasovat 128,5 milionu korun.

Z této sumy, kterou má FAČR platit ve třech splátkách, se nejspíš bude umořovat také pohledávka Sdružení sportovních svazů ČR, někdejšího Svazarmu. Soud ve sporu o náhradu za výpadek příjmů od Sazky předběžně rozhodl, že mu ČSTV má zaplatit 151,6 milionu korun a úroky, které mohou dosáhnout až 30 milionů.

"Ještě jsme nedostali rozsudek, ale zahájili jsme předběžné jednání. I z druhé strany je cítit vstřícnost jednání, že se dohodneme na rozumné částce. Krach nám kvůli tomu nehrozí," řekl Jansta.

Na valné hromadě se nebude schvalovat prodej Sportcentra Brandýs nad Labem, protože se nepřihlásil adekvátní kupec. Areál je pronajat. Neočekává se ani jednání o sportovním centru Nymburk, z kterého by mělo vyrůst národní sportovní centrum. "Na to asi budeme svolávat speciální valnou hromadu.

Vedeme jednání s olympijským výborem a necháváme si zpracovat ekonomické a právní posudky, které by nám měly ukázat, zda Nymburk pronajmout, prodat nebo vést," řekl Jansta.

Už loni ČSTV pronajal Skiareál Špindlerův Mlýn na 20 let konsorciu společností Tatra Mountain Resorts (TMR) a Snowhill za 43,8 milionu korun ročně a Pec pod Sněžkou firmě Mega Plus za 15 milionů korun.

"Divoké ničení ČSTV jsme dostali pod kontrolu a doufám, že budeme moci investovat do sportů, klubů, jednot a pomoci menším svazům," řekl Jansta.

Autor:


Další z rubriky

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....Najdete na iDNES.cz