Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Čtenáři mě už lépe znají, všiml si Bauer

21 2003
Praha - Za příjemnou hodinu u počítače označil lyžař Lukáš Bauer on-line rozhovor se čtenáři iDNES. "Odpovídal jsem už potřetí, je vidět, že už mě lidi víc znají. Dostával jsem samé zajímavé a věcné dotazy," poznamenal první Čech, který kdy vyhrál závod Světového poháru v běhu na lyžích. "Odpověděl jsem 34 dotazů," měl přesně spočítáno. "Kdyby měli čtenáři ještě zájem, tak se mohou ptát dál na mé vlastní internetové stránce www.lukas-bauer.cz."

Odpovědi Lukáše Bauera najdete ZDE

Bauer si vzal příklad z Dählieho
Lyžař Lukáš Bauer našel recept na "pohodový" trénink. "Skoro o tom ani nevím, mnohem líp to utíká," říká první český vítěz závodu Světového poháru v běhu na lyžích. O čem je řeč? O orientačním běhu a dalších "přírodních" sportech. Jak tedy vypadá lyžařské léto?
 
Po týdenním cyklistickém "puťáku" s trenérem Petráskem a partou z domácího lyžařského klubu Mattoni Karlovy Vary se utábořil ve stanu na louce v Železných horách.

Lukáš BAUER
Narozen
18. srpna 1977 v Ostrově nad Ohří.
Vzdělání: Střední průmyslová škola Ostrov
Stav: ženatý, lyžařku Kateřinu Balatkovou si vzal 12. 7. 2003
Klub: SKP Jablonex Jablonec nad Nisou
Trenér: Miroslav Petrásek
Internet: www.lukas-bauer.cz
Úspěchy:
- vítěz závodu SP v Novém Městě na Moravě 2002/03, dvakrát druhý
- stříbro z MSJ 1997
7. a 8. místo na ZOH 2002
- celkové 5. místo v SP 2002/03
Účastník: ZOH 1998 a 2002, MS 1997, 1999, 2001 a 2003.

V sobotu tady odjel stodvacetikilometrový maraton na horských kolech a dva dny běhal po lese s mapou a buzolou. Jen fotbálek tentokrát odmítl. Ale přidejme, že taky rád leze po skalách a loni závodil v kánoi na divoké vodě.

Co je to vlastně orientační běh, těžiště Bauerovy letní přípravy? "Mnohem agresivnější a silovější styl běhu s odlišnou technikou. Musíte taky zvládnout přemýšlet ve chvílích vysokého vypětí," popisuje specifika své disciplíny Rudolf Ropek, nejlepší český reprezentant.

Na třídenních závodech HSH Interkompas se právě chystal na mistrovství světa do Švýcarska. Jak hodnotí Bauerův výkon? "Podle času docela slušný." V nepříliš náročném terénu běhají ti nejlepší jeden "orientační" kilometr okolo čtyř minut, zdatní "amatéři" od osmi výš. To byl čas Bauera.

"Já už bych se na hladké trati o mnoho nezrychlil, on určitě ano, protože ztrácel čas mapováním," doplňuje Ropek. "Dřív jsem toho naběhal docela dost," vzpomíná Lukáš Bauer. "Bavilo mě to, i když jsem bloudil. Aspoň jsem měl hodně kilometrů," směje se.

Jednou vyzkoušel i orientační závod na horském kole - disciplínu, z níž Češi pravidelně vozí světové medaile. Orientačnímu běhu se věnují skandinávští lyžaři. Ze současných třeba Švéd Fredriksson, z těch minulých slavný Nor Dählie.

FOTOGALERIE
»  PODOBY LUKÁŠE BAUERA

"V létě občas trénoval s Martensonem, dvojnásobným mistrem světa v orientačním běhu," říká Ropek, který na severu nějaký čas působil. Nenápadný orientační běh zůstává ukryt ve stínu lesa. Do olympijského programu se ještě nevešel, přestože nyní má olympijským ideálům blíž než mnoho jiných sportů.

"Nevadí mi to," říká Ropek. "Každý ví, že olympiáda je nejdřív byznys, pak politika a až nakonec sport. Třeba by olympiáda orienťáku ani neprospěla."
(Článek vyšel v MF DNES 4. 8. 2003)

Lukáš Bauer - cyklista

Lukáš Bauer - orientační běžec

Lukáš Bauer - olympionik v Salt Lake City

Lukáš Bauer se v červenci oženil s bývalou lyžařkou Kateřinou Balatkovou. Při východu z radnice prošli novomanželé slavobránou z lyží a hůlek a museli si nazout tandemové dřevěné lyže na kolečkách.

Autoři:


Jobs Contact
CNC Frézař (25.000 - 32.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze