Čtenářům odpovídal střelec Januš

15 2004
Praha - Úplně první olympijskou medaili pro samostatné Česko vybojoval v Atlantě v roce 1996 sportovní střelec Miroslav Januš. Na Hry do Atén se nominoval jako jeden z prvních - už před dvěma roky. "Vyhrát může šestnáct lidí, i já," říká střelec na běžící terč, jenž nyní odpovídal čtenářům iDNES.

Odpovědi střelce
Miroslava Januše ZDE

V minulém roce získal na evropských šampionátech šest medailí. Celkem jich má z ME, MS a OH přes sedmdesát.

Nejvíce si v poslední době cení zlata z loňského mistrovství Evropy v Plzni v malorážce na 30+30 ran. "Už se jí příliš nevěnuji, o to větší jsem měl z vítězství radost," tvrdí jedenatřicetiletý reprezentant.

Také díky bronzu z mistrovství Evropy ve Švédsku v olympijské  vzduchovce byl vyhlášen nejlepším českým sportovním střelcem roku 2003.

Stabilně dobrou formu prokazuje často, proto by ho o olympijský start mohlo připravit jedině zranění. První zkušenosti sbíral už v Barceloně, kde skončil devátý, v Sydney si o jednu příčku polepšil.

Letošní sezonu zahájil třítýdenním výjezdem na Světové poháry. Zatímco v Bangkoku přidal do medailové sbírky bronz, v Sydney se mu tolik nedařilo. Nedokázal zopakovat výkon a skončil sedmý.

"V Thajsku a Austrálii jsme byli tři týdny, už na mě doléhala únava z horka. Vrátil jsem se opálený a hodně unavený, týden jsem musel před mistrovstvím republiky odpočívat a až pak zahájil přípravu na evropský šampionát v Györu."

V Maďarsku neměl formu a bojoval především sám se sebou. "Osmé a deváté místo nakonec ještě nebylo tak špatné," hodnotí březnové vystoupení závodník plzeňské Dukly.

V Aténách bude český tým zastupovat osm střelců. "Účast si každý mohl zajistit na Světovém poháru, mistrovství Evropy a světa. Teď uděluje světová federace poslední divoké karty. Mohl by jí dostat i brokař David Kostelecký," nahlas uvažuje Januš.

Přípravu v olympijské sezoně oproti zvyklostem neměnil. "Je náročná, ale najde se i čas na odpočinek. Teď nás čeká Světový pohár v Aténách. Olympijská střelnice je už připravená, nějaké potíže mají snad pouze brokaři. Jsem rád, že poznám prostředí. Jsem zvědavý na technické záležitosti, třeba na osvětlení. Při špatném mám potíže se zaměřováním."

V květnu Miroslava Januše čeká prestižní Velká cena osvobození v Plzni, v červnu se ze Světových pohárů v Mnichově a Miláně stanou předolympisjké prověrky. "Rád pojedu na soustředění na Slovensko, kde mají kvalitní střelnice. Potřebuju změnit před vrcholem sezony prostředí."

Autor:

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz