Doporučujeme

VYROVNÁNO. Finský útočník Juhamatti Aaltonen hned po vhazování objel ruské beky...

VYROVNÁNO. Finský útočník Juhamatti Aaltonen hned po vhazování objel ruské beky a se štěstím zavěsil za záda gólmana Varlamova. (19. února 2014) | foto: Reuters

Další překvapení: Rusové končí už ve čtvrtfinále, nestačili na Finy

• 337
Hokejový turnaj v Soči přichytal další překvapení - na medaili totiž může zapomenout domácí Rusko, které ve čtvrtfinále nestačilo na Finy. Sborná se sice dostala díky Kovalčukovi do vedení, nakonec však padla 1:3. Tým Suomi se v semifinále utká se Švédskem.

Finové útočí pod pěti kruhy potřetí za sebou na stupně vítězů: v Turíně v roce 2006 získali stříbro a pak ve Vancouveru bronz.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Ruský výběr s hvězdami Alexandrem Ovečkinem, Jevgenijem Malkinem či Pavlem Dacjukem nezvládl útok na první olympijské zlato od roku 1992 v Albertville, kde uspělo ještě bývalé Společenství nezávislých států. Na medaili Rusko nadále čeká od bronzu v Salt Lake City v roce 2002.

Rusové začali aktivně. Přibrzdilo je sice Kovalčukovo vyloučení, při kterém otestoval Varlamova Selänne, ale v osmé minutě se při Granlundově trestu dočkali vedení. Dacjuk našel mezi kruhy nepokrytého Kovalčuka, který zamířil přesně k pravé tyči.

Za 87 sekund ale bylo vyrovnáno. Aaltonen oklamal Nikitina, zleva se natlačil do střelecké pozice a z úhlu překonal Varlamova. Sborná se pak ubránila při Těreščenkově trestu a naopak udeřit mohli Radulov s Kovalčukem.

V 18. minutě se radovali Finové, když Granlund přebruslil Vojnova na levé straně a vyzval Selänneho k obratu skóre. Třiačtyřicetiletý nejstarší střelec gólu pod pěti kruhy se trefil na turnaji podruhé.

Rusové se tlačili v druhém dějství za vyrovnáním, ale po Popovově přihrávce trefil Ovečkin skákající puk jen do Raska. V 26. minutě při Jemelinově trestu zmrazil ruské fanoušky Granlund, který u levé tyče dorážel po střele Selänneho a zvýšil na 3:1.

O chvíli později vystřídal Varlamova v ruské brance Bobrovskij. Snížit mohl Sjomin, ale v úniku trefil jen padajícího Raska. Finové se ubránili i při Aaltonenově trestu. Rusové se těžko prosazovali a svěřenci trenéra Erkky Westerlunda jejich střelecké pokusy obětavě blokovali.

Blízko snížení byla sborná v 48. minutě, ale u levé tyče zakončující Dacjuk Raska nepřekonal a neuspěl ani Radulov z dorážky. Stav se nezměnil ani při trestu Fina Kukkonena a následně Rusa Kuljomina. Rusové byli v křeči, Finové mohli z dvou brejků zvýšit. Ani 66 vteřin trvající power play už sborné naději nedala.

Finsko - Rusko 3:1

Branky a nahrávky: 10. Aaltonen (Kontiola), 18. Selänne (Mikael Granlund), 26. Mikael Granlund (Selänne, Timonen) - 8. Kovalčuk (Dacjuk). Rozhodčí: Sutherland (Kan.), Vinnerborg (Švéd.) - Devorski, Wilmot (oba Kan.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Třetiny: 2:1, 1:0, 0:0. Diváci: 11.654.

Finsko: Rask - Vatanen, Timonen, Salo, Määttä, Hietanen, Lepistö, Väänänen, Kukkonen - Selänne, Mikael Granlund, Immonen - T. Ruutu, O. Jokinen, J. Jokinen - Korpikoski, Kontiola, Aaltonen - Komarov, Pihlström, Lehterä. Trenér: Erkka Westerlund.

Rusko: Varlamov (27. Bobrovskij) - Markov, Vojnov, Medveděv, Jemelin, Bělov, Nikitin, Tjutin - A. Radulov, Dacjuk, Kovalčuk - Popov, Malkin, Ovečkin - Sjomin, Anisimov, Kuljomin - Tarasenko, Ničuškin, Těreščenko - Tichonov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.