Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Čtyři hokejoví veteráni na hrách ve Vancouveru válí jako zamlada

Hokejista Jaromír Jágr při zápase se Slovemskem. (17. února 2010) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

19 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - V kalupu na užším hřišti si prý hokejista Jaromír Jágr připadal jako voják v Iráku. "Nevěděl jsem, kdy na mě někdo vyskočí, na všechno je míň času," řekl jeden ze čtyř veteránů, kteří se do Vancouveru vydali z Evropy, aby si naposled zahráli na olympiádě, nejkvalitnějším turnaji na světě. Přizpůsobil se však rychle. Stejně jako tři výjimeční vrstevníci: Rus Sergej Fjodorov, Slovák Žigmund Pálffy a Švéd Peter Forsberg.

Jágr: Nechci být tahoun

Jako obvykle kráčel z kabiny na led poslední, z rozbruslení jako první odcházel. Těsně před zápasem se Slovenskem se po pozdravu soupeři pokřižoval a... tentokrát si jel sednout na střídačku. Nebyl v zahajovací pětce, nebyl v prvním útoku.

Jaromír Jágr, Česko Omsk, 38 let

V premiéře dal Slovensku gól, na další přihrál a vytvořil ještě aspoň pět příležitostí. To byla na "běžného hráče" slušná práce.

"Nehodlám to tady sám táhnout, chci se stát jedním hráčem z týmu," prohlásil. Ačkoli mu to věří málokdo, Jágrovi vedlejší role vyhovuje. Trochu si ulehčí od tlaku, pod nímž v reprezentaci léta hrál.

To však neznamená, že nemá touhu se v zámoří předvést. "Vzhledem ke svému věku už nemůže udržet formu celou sezonu," říká fyzioterapeut Pavel Kolář. "Musí ji načasovat na správnou dobu. Je na něm vidět, jak hodně tady chce něco dokázat."

Forsberg: Nikdy nebudu fit

Dřív vzal puk a projel s ním přes celé hřiště. Teď hraje Forsberg úsporněji. "Nenadře se, neudělá krok navíc a rozdává pasy," říká televizní komentátor David Pospíšil. Forsberg má za sebou spoustu operací, kvůli bolestem v kotníku častěji marodil, než hrál. "Už nikdy nebudu stoprocentně fit," přiznává. "Nechápu, jak to může zvládat v podstatě bez tréninku," žasne Jágr.

Peter Forsberg, Švédsko MoDo, 36 let

Vždycky na ledě vypadá jako vzor chladnokrevnosti. Přitom po utkání s Německem přiznal: "Na začátku jsem byl docela nervózní."

"Však jsem se musel hodně hecnout a zabojovat, abych se připravil a mohl tady hrát," řekl Forsberg. "Ale co jsem ztratil na rychlosti, získal jsem ve zkušenostech."

Udržuje si stále perfektní přehled, nikdy nepanikaří, v řadě s Zetterbergem a Hornqvistem jim to v partii s Německem klapalo. Do Vancouveru si přiletěl pro třetí olympijské zlato. To je silná motivace.

Fjodorov: Bavím se

Sergej Fjodorov, Rusko Magnitogorsk, 40 let

Věří, že kouč Bykov je muž, který dovede mužstvo k olympijskému zlatu. Z Nagana má Fjodorov stříbro, ze Salt Lake City bronz

Fjodorovovi zlato z her chybí. Se současným ruským týmem na něj má velkou šanci.

"V kabině vládne pohoda, jsou tu mladí i zkušení hráči," prohlásil. "Raduju se z toho, že tady můžu být a bavit se."

Před 12 lety v Naganu patřil mezi světové superstar, teď má svou autoritou spíš usměrňovat smečku dravců v kabině.

Přesto se i on v Canada Hockey Place rozkoukal rychle. V utkání s Lotyšskem přihrál hned na první gól Rusů. A ještě na druhý.

Pálffy: Loučím se na vrcholu

Už se zdálo, že poklidně dokončí kariéru v rodné Skalici. Ale zlákala ho olympiáda. "Lidi mě povzbuzovali, ať se vrátím do nároďáku a rozloučím se na vrcholu," řekl. Ve vancouverské hale okřál. Je na něm vidět, jak si užívá každou vteřinu.

Žigmund Pálffy, Slovensko Skalica, 37 let

Jako jediný z této čtveřice nemá žádnou olympijskou medaili. Ani se současným slovenským mužstvem nemá moc velkou šanci.

Tím spíš, že v premiéře proti Česku nastoupil s dávným parťákem Stümplem a střelcem Gáboríkem. Byť nebodoval, hrál dobře.

Podobně jako Jágr a Forsberg nesl Pálffy při slavnostním zahájení vlajku své výpravy.

"Přišla mi spousta gratulací," řekl potěšeně. Kdyby získal medaili, loučení by bylo bezvadné.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze