Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Čtyřicet tisíc Číňanů stálo v olympijské frontě

Mladý Číňan se usmívá, sehnal lístky na olmypiádu | foto: Reuters

26 2008
Lej z východočínské provincie Anchuei jásá: "Já jsem tak šťastný. Uvidím běžet Lia na olympiádě," a hrdě ukazuje svoji vstupenku. Dva dny kvůli ní trpěl v nekonečné frontě.

Byl však odměněn vysněným lístkem na finále závodu na 110 metrů překážek. Národní hrdina Liu Siang kontra světový rekordman Robles. Pro Číňany nejostřeji sledovaný duel her.

Nemytí, hladoví, nevyspalí. Špalíry lidí usilovaly ve včerejším smogem zalitém ránu v Pekingu o vstupenky na hry. Ve frontě jich stálo více než 40 tisíc!

Mnozí z nich už od středy, tedy od chvíle, kdy organizátoři oznámili, že do prodeje půjde v pátek posledních 820 tisíc lístků.

Ve dne zájemci seděli na zemi, deštníky se chránili před 33stupňovým žárem, hráli karty, jedli. V noci přespali ve stanu, či na betonu.

"Lákají mě závody plavců. Ale když vidím ty davy, budu rád za cokoliv," říkal už ve čtvrtek obrýlený mladík. Každý zájemce mohl získat na jednu soutěž maximálně dva lístky.

Organizátoři ujišťovali, že při závěrečném rozdílení jsou k mání, byť ve velmi omezeném množství, vstupenky na každé sportoviště.

"Prožil jsem tu dva tvrdé dny. Ale chtěl jsem být součástí olympiády," tvrdil 73letýWang Cung-mao. Vyčekal si skoky do vody.

Už dříve prodali v Číně on-line sedm milionů olympijských vstupenek, šťastné zájemce nejprve vybíral počítač formou loterie. Alespoň do chvíle, než celý systém zčistajasna zkolaboval...

Kdo se nechtěl spoléhat na bující černý trh, dostal tedy nyní poslední příležitost. Z pátečních vstupenek byla nejlacinější kvalifikace softbalistek za 30 juanů, tedy v přepočtu za 70 korun. Nejdražší? Jak jinak, slavnostní zahájení her za 12 tisíc korun.

Okolo fronty hlídkovali pracovníci lékařské ambulance, zatímco policisté i členové Lidové branné policie roznášeli lahve s vodou, aby zabránili dehydratacím. A do amplionů vytrvale opakovali: "Zachovávejte frontu. Čekejte trpělivě."

Přesto to byla i tuhá, nekompromisní bitva. V okamžiku, kdy ráno prodej konečně začal, došlo k opakovaným pokusům prorazit bariéry a kordony strážců pořádku. Některé "příliš energické" čekatele policisté údajně z fronty vyvedli. A nejméně jeden muž byl zatčen.

"Děláme, co můžeme, abychom situaci udrželi v mezích," líčil policejní úředník agentuře Reuters.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze