Kauza Kreuziger zapomenuta. Olympijskou taktiku určí trenér, říká Bárta

ČEKÁNÍ NA KOLO. Cyklista Jan Bárta dorazil do olympijské vesnice v Londýně bez svého bicyklu, místo něj si půjčil turistickou skládačku. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

27 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Při slavnostním vztyčování české vlajky ve vesničce hráli olympionikům song Bicycle Race od Queenů. Ten opravdový, silniční závod čeká českého profíka Jana Bártu hned první soutěžní den her. "Naše šance? Proti týmům postaveným okolo spurtérů budou omezené," obával se.

Bárta, člen německého Netappu a olympijský nováček, má za sebou první oficiální trénink na trati. A jako vyhlášený borec pro úniky tuší, že i v Londýně to bude jediná šance, jak něco dokázat.

Na cyklisty v sobotu čeká 250 kilometrů, v závěru ještě okruhy přes vršek Box Hill, každý už však mluví o hromadném spurtu. "Tak se rozhoduje většina závodů," ví Bárta.

A celá Británie doufá, že hned na úvod se bude slavit zlatá medaile. Mark Cavendish, možná nejlepší spurtér pelotonu, dostane k ruce kompletní národní tým a na bulváru The Mall kousek od Buckinghamského paláce má ve finále zvednout ruce nad hlavu na oslavu vítězství.

"Cavendish tam bude mít další kluky z týmu Sky a ti budou mít zájem, aby olympijský závod vyhrál," odhadoval Bárta vývoj olympijské bitvy. "Celá britská parta zlikviduje nebo se bude snažit zlikvidovat všechny úniky."

Tedy asi i ten, do kterého se pokusí vyrazit český závodník. "Uvidíme, co se s tím bude dát dělat," říkal. "Ale že by mě přepadal pesimismus? Musím ze sebe prostě vydat to nejlepší."

Svoje by mohl k vývoji závodu říct i slovenský rychlík Peter Sagan, vítěz tří etap letošní Tour de France a zeleného dresu pro nejlepšího spurtéra.

"Je ve skvělé formě a podle mě se z Tour nevrátil ani tak unavený jako Cavendish," srovnával Bárta. "Je pravda, že bude na startu sám, ale zase se umí skvěle pohybovat v balíku, ví, za koho se schovat, kam vlézt do spurtu. Je to jeden z velkých favoritů. Jako třetího bych na bednu tipoval Greipela, Němci budou mít taky hodně silný tým."

To v českém dresu se objeví jen dva jezdci, na startu bude stát ještě Roman Kreuziger, dlouhodobě nejlepší český silničář. Právě z jeho úst vzešla po oznámení nominace na adresu Bárty kritika: "S ním se nedá spolupracovat!"

"Jaká slova padla, nebo nepadla, je vedlejší," hodil Bárta starou kauzu za hlavu. "Pro mě je hlavní, co řekne reprezentační trenér před startem, jakou naplánuje taktiku. To je rozhodující, tím se řídím a tak je to na týmových závodech i reprezentačních startech. Ale náš dvoučlenný tým je hodně malý, proti těm, co startují v pěti, to budeme mít hodně těžké."

Autor:

Další z rubriky

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Najdete na iDNES.cz