Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Cyklista Ježek má páté paralympijské zlato

Cyklista Jiří Ježek se zlatou medailí - Handicapovaný cyklista Jiří Ježek se zlatou medailí ze stíhacího závodu na čtyři kilometry. | foto: Daniel Pavlis

13 2008
Ještě nedávno uvažoval, že paralympiáda v Pekingu bude jeho poslední. Teď ale třiatřicetiletý cyklista Jiří Ježek říká: "Chci i do Londýna 2012. Mám novou mízu." Včera ovládl silniční časovku, rozšířil svou medailovou kolekci. V ní už měl z Pekingu zlato za stíhací závod, stříbro z pevného kilometru a bronz z týmového sprintu.

Ze tří paralympiád má na kontě celkem pět nejcennějších kovů! Je hvězdou ve sportu, který platí mezi paralympiky za nejkvalitnější.

"Nechci, aby to vypadalo jako vychvalování vlastního zboží, ale i funkcionáři nám říkají, že cyklistika handicpovaných má ze všech sportů nejblíže ke zdravým. Ti nejlepší z nás jsou absolutními profesionály," vypráví.

Příklad? Elita britských zdravotně postižených dráhařů se připravuje v tréninkové skupině s olympijskými šampiony Hoyem a Wigginsem.

Ježek naopak startuje i v závodech UCI zdravých cyklistů. Letos byl třetí na Tour Tatry a umístil se v první třetině výsledkové listiny na dvoutýdenním etapovémzávodě Kolem Dominikánské republiky.

V 11 letech hrál s kamarády fotbal na Letenské pláni. Když přebíhali silnici, špatně se rozhlédl – a vletěl pod nákladní tatru. Pravou nohu mu automobil přejel a rozdrtil. Odvezli ho do Motola, kde mu operační tým zachránil aspoň koleno. Patnáct centimetrů pod ním má nohu amputovanou.

Po maturitě si vydělával coby výrobce protéz. Teď se živí jen cyklistikou, i on se stal profesionálem.

Ročně našlape v tréninku okolo 28 tisíc kilometrů. Při svých pobytech v Austrálii často trénuje také se slavným Robbie McEwenem, vítězem 12 etap na Tour. Zvou jej na kritéria, kde potkává hvězdy profipelotonu. A nejen to: při cyklistice se seznámil i se svou manželkou Soňou.

Do letošní sezony vložil Ježek za pomoci sponzorů půldruhého milionu korun. "V minusu zatím nejsem," říká. Za každé zlato z Pekingu může očekávat prémii 70 tisíc.

V časovce včera porazil jak soupeře, tak ukrutné vedro 35 stupňů. "Mám teplo rád, ale tohle bylo dost i na mě. Sporttester mi ukázal tepovou frekvenci 202, ačkoliv mé maximum bylo dosud 190," líčí. Druhému v cíli, Rumunu Novakovi, přesto nadělil 28 vteřin.

Přitom letošní trénink zaměřil na dráhu. "Na minulé paralympiádě v Aténách se mi nepovedlo vyhrát stíhačku, moji nejoblíbenější disciplínu.

Tak jsme se s trenérem připravovali hlavně na ni. Ale z té síly a rychlosti, co jsem nabral, jsem těžil i při časovce."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze