Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklisté na paralympiádě mají bronz z týmového sprintu

Britští cyklisté Mark Bristow (vlevo), Darren Kenny (uprostřed) a Jody Cundy slaví paralympijský titul. | foto: Reuters

10 2008
České trio ve složení Jiří Ježek, Jiří Bouška a Tomáš Kvasnička zakončilo dráhovou část paralympijských her ziskem bronzových medailí. V malém finále udolala česká trojice tým Austrálie a zajela v této disciplíně národní rekord. Zlato mají Britové. Česko tak v Pekingu získalo už dvanáctou medaili.

"Předpokládali jsme, že bychom na bronzové medaile mohli mít, a vyšlo to, takže jsme strašně šťastní. Dneska jsme měli všichni den D," uvedl finišman Bouška, stříbrný ze závodu na kilometr s pevným startem.

Základ k úspěchu položil v úvodu Kvasnička, který hned v prvním okruhu najel na soupeře více než sekundu. "Je to super! Pro mě je to druhá medaile, což jsem nečekal, jsem moc šťastný," řekl Kvasnička, jenž má bronz i ze závodu na kilometr s pevným startem.

Kompletní sadu medailí už má v Pekingu Ježek, který vyhrál stíhačku a v závodě na kilometr s pevným startem byl druhý. "Týmová soutěž má vždycky jiný náboj než individuální. Člověk má větší odpovědnost za výsledek a i ta radost je potom sdílená," uvedl čtyřnásobný paralympijský vítěz Ježek.

Zatímco v individuálních dráhových závodech dosáhli čeští cyklisté v minulých letech řady úspěchů, v týmovém sprintu okusili medailovou radost až loni na světovém šampionátu v Bordeaux. "Je to díky přínosu Tomáše Kvasničky, který má skvělý start. My s Jirkou Bouškou jezdíme týmový sprint už asi šest let, ale s jinými závodníky nám to nikdy tak nešlo," vyzdvihl přínos nejmladšího člena týmu Ježek.

Cyklisty čeká den volna, po kterém přijdou na řadu silniční disciplíny.

Stolní tenistka La Bourdonaye těsně bez medaile

Stolní tenistka Michala La Bourdonnaye skončila v soutěži jednotlivkyň s nejlehčím handicapem čtvrtá. V semifinále nestačila na pozdější vítězku Natalii Partykovou z Polska, účastnici olympijských her, ve večerním souboji o třetí místo pak podlehla domácí hráčce Chou Čchun-siao 0:3 na sety.

Stolní tenistka Michala La Bourdonney

"Já jsem byla ze začátku trochu nervózní, dostala se k těm prvním balonkům trochu lehčeji. Je rychlejší než já, takže to pro mě bylo hrozně těžké," uvedla po zápase La Bourdonnaye.

"Ve druhém setu už jsem cítila, že začínám hrát dobře a že by to šlo, ale i když jsem zahrála dobré balonky, tak ona byla prostě lepší," uznala česká reprezentantka, která se ke stolnímu tenisu vrátila po mateřské pauze po dvou letech.

Diskařka Kniezková devátá

Na nově zavedený systém, který pomocí koeficientů přepočítává výkony atletů na body, dnes doplatila dvojnásobná paralympijská vítězka Martina Kniezková. V hodu diskem skončila devátá navzdory tomu, že hodem dlouhým 13,39 metru překonala paralympijský rekord.

Soutěže se zúčastnilo 15 diskařek z šesti kategorií F32-34/51-53. Vedle sebe tak závodily spasticky handicapované atletky, které mohou do hodu zapojit všechny končetiny, s vozíčkářkami s amputovanýma nohama. "Je to nešťastné řešení a pěkně nefér. Jsem naštvaná," reagovala Kniezková po závodech. "Už se těším na to, jak budu všem vysvětlovat, proč jsem hodila rekord a skončila devátá," dodala ironicky.

V hodnocení zemí patří české výpravě s třemi zlatými, dvěma stříbrnými a sedmi bronzovými medailemi 16. místo.

VÝSLEDKY

Cyklistika: Muži: Týmový sprint (LC1-4, CP3/4): 1. Británie 49,323, 2. Čína 50,480, 3. Česká republika (Kvasnička, Ježek, Bouška) 52,379, 4. Austrálie 54,239

Stolní tenis: Ženy, třída 10 (stojící s nejlehčím handicapem):
Finále: Partyková (Pol.) - Fan Lej (Čína) 3:0 (8, 4, 9), o 3. místo: Chou Čchun-siao (Čína) - La Bourdonnaye (ČR) 3:0 (4, 5, 6).

Atletika: Ženy, disk (F32-34/51-53): 1. Jakibčuková (Ukr.) 17,05 (1129 b.), 2. Herrmannová (Něm.) 21,19 (1108), 3. Džimáaová (Tun.) 21,00 (1098), ...9. Kniezková (ČR) 13,39 (902).

Oštěp (F35-38): 1. Čching Wu (Čína) 28,84 (1662), 2. Coelhová (Braz.) 35,95 (1513), 3. Chilewská (Pol.) 25,59 (1161), ...18. Farkašová (ČR) 18,29 (676).

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze