Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklistický šéf: Chápu, že jsme za blbce. A Sáblíkové je mi líto

Martina Sáblíková nakonec na olympijských hrách v Riu startovat nemohla. Kdo za to ale může? | foto:  Michal Sváček, MAFRA

11 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Kdo udělal chybu, kvůli níž Martina Sáblíková nemohla startovat v časovce na olympijských hrách? "Viník není jeden. Je jich několik. Budeme to ve velmi krátké době řešit," řekl šéf českého cyklistického svazu Marián Štetina. A tvrdí, že chystá změny, které podobným omylům zamezí.

Jak jste viděl celou „kauzu“?
Nejdřív chci říct, že je mně Martiny velmi líto. Celá situace je velmi nešťastná. Do této chvíle jsme činili veškeré možné kroky, aby arbitráž mohla proběhnout. A jsem rád, že jsme aspoň dosáhli toho, že proběhla. Nebylo to jednoduché. Po návratu domů budeme řešit další nepříjemné záležitosti, ta situace se do budoucna nesmí opakovat.

Šéf českého cyklistického svazu Marián Štetina.

Šéf českého cyklistického svazu Marián Štetina.

Co si pod tím představit?
Český svaz cyklistiky zastřešuje sedm samostatných disciplín. Každá disciplína má určitou samostatnost a Český svaz cyklistiky je servisní organizace pro tyto disciplíny. Do této chvíle svaz vydával kvalifikační kritéria, nominační kritéria a tu samotnou realizaci nechával na jednotlivých komisích a jednotlivých trenérech. Ta situace se do budoucna musí změnit tak, že tato kritéria nebudou vydávat jednotlivé komise a jednotliví trenéři, ale vedení svazu cyklistiky.

Kdo udělal prvotní chybu, od které se všechno odvíjí?
Myslím, že viník není jeden. Že jich je několik. Ve velmi krátké době to budeme řešit.

Je viníkem někdo ze svazu?
Chci říct jednu věc. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) vydala kvalifikační kritéria pro start na olympijských hrách. Neprodleně poté jsme tato kvalifikační kritéria nechali přeložit a vyvěsili je na webových stránkách Českého svazu cyklistiky. Ale už dlouho předtím vycházely novinové články o tom, co stačí Martině Sáblíkové ke startu na olympijských hrách. Proto říkám, že viník nebude jeden.

Takže jsou viníkem novináři?
V žádném případě! Ale někdo musel novinářům ty informace poskytovat...

V kvalifikačních kritériích, které jste přeložili, je to specifikované přesně?
Je to přesný překlad UCI.

Martina Sáblíková při tréninku v Riu de Janeiro.
Martina Sáblíková při tréninku v Riu de Janeiro.

V lednu se však schvalovala nominace na hry. Vy jste nevěděli, že Sáblíková nemá jisté místo?
To vám nemohu přesně odpovědět, protože bych to musel vidět před sebou. Myslím, že jsme schvalovali nominaci na olympijské hry po mistrovství České republiky na silnici v Kyjově.

Ale svaz tedy v lednu odsouhlasil její vyslání na olympiádu, ne?
Neříkám, že to tak není, musel bych celý ten dokument vidět.

Po mistrovství světa v Richmondu jste však všichni tvrdili, že Martina pojede na olympiádu, ne?
Asi dvě sekundy po jejím dojezdu jsem zaznamenal ve všech médiích, že je nominovaná na olympiádu. Vina Českého svazu cyklistiky je jednoznačně v tom, že nedementoval zprávy, které někdo poskytoval novinářům o nominačních kritériích na olympiádě. Podle mého názoru ale fakt, že Český svaz cyklistiky nedementoval tyto informace, nezapříčinil, že Martina na olympiádě nestartuje.

Ale Sáblíková žila v omylu a vy jste s tím nic nedělali...
Co si myslíte, že bychom s tím měli dělat?

Když se psalo, že je nominovaná, měli jste jí říct: Ne, kritéria jsou jiná...
Vrátím se k tomu prvopočátku. Český svaz cyklistiky je servisní organizace a toto řeší jednotliví reprezentační trenéři ve všech disciplínách.

Takže za to měl být zodpovědný reprezentační trenér?
Měla za to být v prvé řadě zodpovědná osoba, která je zodpovědná za reprezentaci žen.

Martina Sáblíková při tréninku v Riu de Janeiro.

Což byl kdo?
Což nebyl nikdo - a v tom je ten problém. Reprezentační tým v České republice vzhledem k výkonnosti žen neexistuje.

(Do rozhovoru vstupuje generální sekretář svazu Stanislav Kozubek: Stal se veliký problém a podle mě za něj není zodpovědná jedna osoba. Samozřejmě, bude se muset nějaká najít. Budeme se snažit najít člověka, který s tou informací jako první přišel. Kdo přišel první s tím, že Martině stačí desáté místo v redukovaném pořadí. Byl to někdo až po závodě v Americe? Nebo už jsme to slyšeli před závodem?)

Chyba svazu se tedy nestala?
Jestli se stala chyba svazu, tak ta, že nikdo nedementoval, že by Martina Sáblíková měla vyjeté místo.

Protože jste to nevěděli?
Na svazu cyklistiky veškeré tyto záležitosti řeší reprezentační trenéři.

Takže to nehlídal nikdo?
Ano.

Takže se něco řeklo, všichni brali, že to tak je - a nikdo to nedementoval?
Ano.

Zvláštní, ne?
No, jenže když se řekne svaz... Finanční situace sportu v Česku je fakt tristní. Uvedu jenom jeden příklad. Začínají dráhové závody a Britové mají rozpočet na rok jako české reprezentace na sto let. V těchto finančních podmínkách se pohybujeme. Jsme rádi, že zabezpečujeme servis pro jednotlivé disciplíny a nemáme tým lidí, který by řešil tyto záležitosti, proto jsme to nechávali na reprezentačních trenérech, kteří si to perfektně hlídali a zajišťovali.

Proslýchá se, že pro cyklistické prostředí je Sáblíková jako cizorodý element. Co je na tom pravdy?
To musím dementovat. Jsme rádi, že se cyklistice věnuje, dělá jí reklamu. Finanční prostředky, které dostáváme tak trojnásobné, věnujeme na Martinu. Toto bych naprosto popřel a jsme rádi, že taková výjimečná sportovkyně jezdí cyklistiku.

Budete muset státu vysvětlovat, proč nebyly dotace použity ke správnému využití?
Finanční prostředky byly do poslední koruny věnovány na přípravu Martiny Sáblíkové a částka je docela tristní. Orientačně se pohybuje kolem statisíce korun.

Martina Sáblíková v Riu
Martina Sáblíková odchází v doprovodu sportovního právníka Jana Šťovíčka...
Martina Sáblíková odjíždí od slyšení u Mezinárodní sportovní arbitráže v hotelu...

Odkdy se na svazu vědělo, že místo nemá?
My řešíme veškeré nominace v momentu, kdy obdržíme nominaci od UCI. To je stejné jako s mistrovstvím světa. Když přijde, kolik máme míst, tak to začneme řešit. Takže se čekalo, dokud UCI nezveřejní kvalifikační kvóty.

Proč tedy nikdo neřekl, že místo pro Sáblíkovou není?
Já se zeptám jinak. Kdy to zjistil tým kolem Martiny? Stejně jako my. Jestli vycházeli z našeho překladu, tak ten je totožný se stanoviskem UCI.

Ten překlad ale existuje už dlouho. Proč nikdo ze svazu neřekl: Ne, to místo nemáme?
V tom byla chyba svazu. Ale já se ptám: Proč to neřekl tým Martiny, když nastudovali kritéria stejně jako lidi na svazu?

Nemáte dělat servis vy?
Ten spočíval v tom, že jsme dali překlad nominačních kritérií.

Kdo tedy dohlíží na činnost reprezentačních trenérů?
Silniční komise. Svaz cyklistiky jsou účetní, generální sekretář, zaměstnanci pro mládež a sportovní koordinátor, tedy úředník, který dělá servis disciplínám ve vztahu k UCI a to je vše. Další úředníci tam nejsou.

Měl někdo centrální dohled nad nominací?
Nikdo takový neexistuje.

A tohle nevnímáte jako chybu?
Tohle vnímám jako problém do budoucna. Protože do téhle chvíle si to řešili sami trenéři v každé disciplíně. Dráhoví cyklisté nějaké nejasnosti měli - a poté, co nastudovali nominační kritéria, požádali svaz cyklistiky, aby učinil dotaz. Sportovní koordinátor ten dotaz učinil, dostal od UCI odpověď. Od týmu silniční cyklistiky žádný takový dotaz nepřišel.

Fotogalerie

V Česku je případ Sáblíkové ostře sledovaný. Vnímáte, že jste nyní - s prominutím - za blbce?
Samozřejmě chápu, že jsme za blbce. Ale abyste věděl, jaké jsou podmínky v Česku. Dělám to devatenáct let zadarmo, platím si telefon, naprosto všechno. Obětuju tomu sedm dní v týdnu, ve svém volném čase, od rána do večera. A myslím si, že cyklistika se za těch devatenáct let někam posunula. Už jenom tím, že v devadesátém šestém byl Ján Svorada sám, teď tady jsou čtyři kluci. Máme zlatou olympijskou medaili. Veškerá práce se touto nešťastnou situací pohřbila a cítím se za blbce, to máte pravdu. Navíc je mi Martiny líto. Celá situace poškozuje cyklistiku. Říct, že z toho nemám radost, je to nejslušnější slovo.

Věříte, že za čtyři roky se to povede a Sáblíková na olympiádě v Tokiu jako cyklistka bude startovat?
Před olympiádou v Londýně jsem Petrovi Novákovi nabízel cestu, jak dostat na olympiádu ne jednu, ale tři ženy. Tehdy se to nesetkalo s pochopením. Stejný postup jsem navrhoval na této olympiádě. Pokud Martina bude mít jenom trochu chuť ještě jezdit na kole, tak když si ne měsíc, ale dva roky před olympijskými hrami sedneme, tak najdeme cestu, jak dostat dvě až tři ženy na olympijské hry. Jsem připraven nabídnout pomoc a najít cestu.

Jak reagoval trenér Sáblíkové Novák:Další z rubriky

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz