Cyklisty straší žár a prudké zatáčky

14 2004
Atény - Ulice města rozpálené na pekelnou čtyřicítku vražednýmultrafialovým zářením, smogový kouř rozmazávající obrysy Akropole v pozadí. K tomu rekordních 222,7 kilometru v 17 okruzích. Tak bude dnes vypadat nejtěžší olympijský závod v cyklistické historii. Ta trvá nepřetržitě od roku 1896. Komu zazáří na obloze duha? „Je to speciální záležitost, uvidí nás miliony lidí,“ uvědomuje si obhájce zlaté medaile Jan Ullrich.

Proto skrýval odřeniny z pádu na poslední přípravě na Krétě, proto se nezúčastnil slavnostního zahájení a před desátou zalehl do postele.

Němec je favoritem číslo jedna. Jeho úhlavní rival chybí. „Chci čas strávit s dětmi,“ prohlásil Lance Armstrong před Tour de France. Jeho olympijský účet se zastaví jen u bronzu z časovky v Sydney 2000.

Popadá peloton u bufetů?
Aténská bitva potrvá víc než pět hodin, potáhne se přes pravé poledne. Okruh v centru metropole se startem a cílem před radnicí na náměstí Kontzias nabízí prudká stoupání, sjezdy i nebezpečné zatáčky.

„Musíte být pořád ve střehu. Všichni budou nervózní, myslím, že to kolem bufetů i popadá. Ono jednou nestihnete vzít lahev s vodou a můžete skončit,“ říká český reprezentant Ondřej Sosenka.

Loňské trable z juniorského šampionátu děsí: mladí Švédové v žáru kolabovali, ještě než dojeli na start. Kdo prožene Ullricha? „Bylo by nádherné tu vyhrát, ale závod bude obtížné udržet pod kontrolou,“ říká španělský mistr světa Igor Astarloa.

Dávejte pozor i na Itala Paola Bettiniho, dvojnásobného vítěze Světového poháru a patrně nejlepšího cyklistu planety na jednorázové závody.

A pak se také hodně hlásí Kazach Alexander Vinokurov. Vinou pádu přišel o Tour. „Teď jsem ještě silnější,“ říká. Už v Sydney před čtyřmi lety byl hrdinou závodu, jenže pak „pustil“ dopředu stájového kolegu Ullricha.

Národní zájmy proti týmům
Může se scénář týmové režie na úkor národních zájmů opakovat? „Nemyslím, že si to někdo dovolí,“ domnívá se Sosenka. Německou formaci Ullrich, Klöden, Zabel drží při sobě i klubové barvy T-mobilu. Naopak každý z nebezpečných Australanů McEwen, O'Grady, Cooke, Rogers - má profismlouvu jinde.

Ostatní země mají jen po jednom silném jezdci - Američané Hincapieho, Norové Hushovda, Nizozemci Dekkera, Ukrajinci Popovyče.

A Češi? Na start se postaví čtyři. V roli lídrů zkušený spurter Svorada a spolu s ním ambiciózní Sosenka. „Vodu“ jim povezou Andrle a část závodu i časovkářský specialista Hrazdíra. „Mám šanci, bude to dlouhý a těžký závod. Nemyslím, že do cíle dojede veliká skupina pohromadě,“ soudí Sosenka, který odcestoval do Atén až ve čtvrtek v noci.

Závod plánuje sledovat i prezident Václav Klaus. Nejlepšího českého umístění dosáhl v Soulu 1988 desátý Jozef Regec, který je v Aténách v roli trenéra.

Olympijské hvězdy
Jan Ullrich (Německo, 30 let, T-mobile/Něm.) vítěz Tour 1997, zlatý na OH v Sydney 2000 (+ stříbro v časovce), amatérský mistr světa 1993
Igor Astarloa (Španělsko, 28 let, Lampre/It.) úřadující mistr světa, má za sebou silné krajany - Freire, Valverde, Galdeano
Paolo Bettini (Itálie, 30 let, Quickstep/Bel.) dvojnásobný vítěz Světového poháru, silný v jednorázových závodech
Alexandr Vinokurov (Kazachstán, 30 let, T-mobile/Něm.) loni 2. na Tour, stříbrný na OH v Sydney 2000, vítěz mnoha prestižních podniků
Jeannie LongováCiprelliová (Francie, 45 let) zlatá z Atlanty 1996 (+ stříbro v časovce), 9x mistryně světa, 48x mistryně Francie   

Autoři:

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Najdete na iDNES.cz