Dálkař Novotný: Bez splněného limitu jsem osmý na olympiádě

Roman Novotný - Roman Novotný postoupil do užšího olympijského finále a dosáhl životního úspěchu. | foto: Reuters

18 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Po dvaasedmdesáti letech se představil ve finále olympijských her český dálkař. Roman Novotný se v boji nejlepších neztratil a obsadil solidní osmou příčku. "Skákalo se mi docela dobře," zhodnotil svůj závod přerovský rodák.

Finálový den přitom nezačal pro Romana Novotného příjemně. "Ráno jsem se vzbudil takový bolavý. Nejsem zvyklý závodit obden, bolelo mě celé tělo. Ale jak jsem šel na snídani, tak jsem to rozchodil," popsal start do úspěšného dne.

Takové pocity by možná rozhodily i zkušeného sportovního mazáka. Roman se však vystresovat nenechal. "Já jsem si to ani nepřipouštěl. Přišel jsem na stadion a byl jsem pořád strašně klidný. Tak si říkám, takhle by to nešlo a snažil jsem se spíš vyhecovat," prozradil.

Míra klidu byla přímo úměrná jeho předstartovní pozici. "Já jsem neměl co ztratit, ode mě se nic nečekalo. Takže asi proto jsem byl tak klidný."

V závodě o sobě dal Novotný dostatečně vědět. Skok do dálky osmi metrů se počítá. "Za to jsem pochopitelně rád, ale na druhou stranu posledním pokusem jsem si ověřil, že jsem měl na víc," zůstal i po životním úspěchu na zemi.

"Nepředvedl jsem tak úplné maximum toho, na co jsem ten den měl. V tom jsem naopak trošku zklamán. Přiznám ale, že jsem si říkal: Když skočíš osm metrů, bude to dobré."

Většinu dálkařů zaskočila skutečnost, že na dně devadesátitisícového kotle se skákalo v téměř absolutním bezvětří. "To mi vadilo. Já mám rád, když to trošku foukne. Ale zase na druhou stranu mi díky absenci větru vycházel rozběh," našel jisté pozitivum na faktu Novotný. "V dálce ale hraje vítr podstatnou roli a výkony ve finále odpovídaly tak halovému šampionátu."

Již zmíněný poslední skok v soutěži vypadal opravdu nadějně. Co se stalo, že jej Roman tak zabalil? "Já jsem to ani tak nezabalil," oponuje.

"Ale neumím ještě takový technický detail. Když dáte ramena dopředu, tak letíte dál. Ono to vypadá takhle řečeno jednoduše, ale když to neumíte, tak přepadnete dopředu. Tím pádem nedokážete předkopnout a dopadnete jako já. Musím se to naučit na další sezonu," plánuje si.

Roman Novotný se stal letos mužem posledních okamžiků. Den před uzávěrkou splnil olympijský limit. Posledním pokusem v kvalifikaci proklouzl do olympijského finále. Je v tom kus taktiky?

"To je tím, že nejsem ještě tolik vyskákaný. Nemám tolik zkušeností, abych plnil limity mazácky druhým třetím závodem. Navíc ty limity na dálku jsou obrovské. Vezměte si, že já jsem dálkařský limit neskočil v kvalifikaci ani ve finále a byl jsem osmý," připomněl svoji další kuriozitu Novotný.

Autor:

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz