Dálková plavkyně Pechanová, oslabená nemocí, skončila osmá

Dálkové plavání, 10 km ženy | foto:  Michal Růžička, MAFRA

20 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Dálková plavkyně Jana Pechanová na olympijských hrách v Pekingu na medaili nedosáhla. V maratonském závodě na deset kilometrů na kanálu Šun-i skončila osmá. Zlato díky drtivému finiši vybojovala ruská reprezentantka Larisa Ilčenková.

Sedmadvacetiletá česká plavkyně zaostala za vítězkou o dvanáct vteřin, za bronzovou medailí o necelých devět. "Dvanáct vteřin je hodně, když se ve finiši bojuje o desetiny. Pro mě je to asi pětadvacet metrů," řekla v cíli Pechanová. "Ale ze začátku to bylo strašný."

Dva dny před startem nemohla do vody. Přepadla ji menší nemoc - bolela ji hlava a v krku. "Jenom jsem ležela, pila teplý čaj a léčila jsem se. Je to škoda, člověk se sem chystá čtyři roky a pak se to takhle pokazí."

Vzdát? "To ne, to se na olympiádě nedělá, to bych musela být zraněná! I když jsem občas měla v hlavě, že už to jen doplavu, nevypustila jsem to."

Pomohl jí pomalejší rozjezd. "Ze začátku jsem se opravdu moc necítila, spíš jsem bojovala sama se sebou. Naštěstí jsme plavaly volně, jinak bych byla úplně na konci balíku."

V průběhu závodu se pohybovala v hlavní skupině. "Pomáhalo mi, když jsem se i přes krizi před někoho dostala."

Na závěrečných osmi stech metrech výrazně přidala, zrychlila a skončila osmá. "Na medaili si ještě budu muset počkat. Asi mě to bude mrzet, je to nevyužitá šance."

Vítězka Larisa Ilčenková ve finiši předstihla britskou reprezentantku Keri-Anne Payneovou a její krajanku Cassie Pattenovou.

Hrdinkou závodu je i Natalie Du Toitová z Jihoafrické republiky, jež se jako první sportovkyně s amputovanou nohou dostala na olympiádu. Těžký závod dokončila na šestnáctém místě.

. výsledky

1. Ilčenková (Rus.) 1:59:27,7, 2. Payneová -1,5, 3. Pattenová (obě Brit.) -3,3, 4. Maurerová (Něm.) -4,2, 5. Cunhaová (Braz.) -9,1, 6. Obersonová (Švýc.) -9,2, 7. Okimotová (Braz.) -9,7, 8. Pechanová (ČR) -12,0.

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz