Další dopující na OH v Pekingu: atlet Ramzí či cyklista Schumacher

29 2009
Dalšími odhalenými dopingovými hříšníky, kteří se provinili na olympijských hrách v Pekingu, jsou vítěz v běhu na 1500 metrů Rašíd Ramzí z Bahrajnu a německý cyklista Stefan Schumacher.

Oba měli pozitivní nález na zakázanou látku CERA, což je vylepšená verze krevního dopingu EPO. Stejným způsobem se provinila vzpěračka Maridalinová-Contrerasová z Dominikánské republiky a podle zdroje agentury AP i řecká chodkyně Tsumelekaová a chorvatská půlkařka Perišičová. Už v úterý bylo zveřejněno jméno cyklisty Rebellina.  

Případ Ramzí

Ramzí pro Bahrajn získal vůbec první olympijské zlato v atletice v historii. Původem je z Maroka a stále ve své rodné zemi trénuje, ale za Bahrajn závodí od roku 2002 díky lukrativním finančním podmínkám. Na mistrovství světa v Helsinkách 2005 získal jako první muž v historii double na tratích 800 a 1500 metrů.

O dopingu cyklisty Rebellina čtěte zde

Pokud bude Ramzí diskvalifikován, zlato z Pekingu připadne Asbelu Kipropovi z Keni. Stříbro by získal Nicholas Willis z Nového Zélandu a na bronzovou pozici se posune Mehdi Baala z Francie.

Olympijský výbor Bahrajnu oznámil, že Ramzího vzorek A byl znovu otestován 19. února a výsledek byl pozitivní. Kontrolní vzorek B rovněž projde opětovnou zkouškou 8. června ve Francii. Pak se bude Ramzí zpovídat disciplinární komisi Mezinárodního olympijského výboru.

Případ Schumacher

Dalším ze šestice sportovců, kteří dopovali na olympiádě v Pekingu, je cyklista Stefan Schumacher. "Informovali jsme ho o nálezu antidopingové agentury a nyní je na něm, jestli bude požadovat kontrolu B vzorku, nebo ji odmítne," citovala prohlášení německého cyklistického svazu agentura DPA.

Schumacher nemá potíže s krevním dopingem poprvé. Stejnou zakázanou látku užíval i na loňské Tour de France, za což začátkem letošního roku dostal dvouletý distanc od Mezinárodní cyklistické unie a stejně dlouho nesmí po trestu francouzské antidopingové agentury závodit ve Francii.

Kontroverzní Němec patřil v Pekingu k favoritům na medaile, ale silniční závod nedokončil a v časovce obsadil třináctou příčku.

A kdo je další?

Kauza se rozhořela v úterý, kdy MOV oznámil, že šest sportovců mělo při opakovaných testech pozitivní nález na látku CERA, která byla v době pekingské olympiády ještě nezjistitelná. Prvním, jehož jméno bylo zveřejněno, byl stříbrný muž z olympijského cyklistického silničního závodu Ital Davide Rebellin. Následovali Ramzí a Schumacher.

Kdo byl další? Vzpěračka Yudelquis Maridalinová-Contrerasová z Dominikánské republiky, která na OH skončila pátá v kategorii do 53 kg. A podle zdroje agentury AP jde dále o řeckou chodkyni Athanasii Tsumelekaovou a chorvatskou osmistovkařku Vanju Perišičovou.

Tsumelekaová v Pekingu obhajovala nečekané zlato z Atén, v závodu na 20 kilometrů však skončila devátá. Řecká televize Net v lednu informovala, že sedmadvacetiletá atletka měla dva dny před začátkem olympiády pozitivní nález na novou verzi krevního dopingu CERA. Chodkyně ihned poté ukončila kariéru. Perišičová v Pekingu vypadla v rozbězích osmistovky.

Loni se kvůli dopingu měnili majitelé šesti olympijských medailí. O stříbro a bronz v hodu kladivem přišli Bělorusové Vadim Děvjatovskij a Ivan Tichon. Už během olympiády byla diskvalifikována stříbrná sedmibojařka Ludmila Blonská z Ukrajiny, stříbro a bronz ve sportovní střelbě musel vrátit Kim Čong-su z KLDR. O bronzové medaile v parkuru družstev přišli Norové kvůli dopingu koně jednoho z jezdců.

Autoři: ,


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...Další z rubriky

Další česká medaile na OH mládeže: šermířka Bieleszová má bronz

Šermířka Veronika Bieleszová se raduje se svým trenérem z vítězství v duelu o...

Třetí českou medaili na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires získala šermířka Veronika...

Kanoista Minařík získal na OH mládeže bronz ve sprintu

Deblkanoisté Jiří Zalubil (vzadu) a Minařík vyhráli mistrovství Evropy juniorů...

Kanoista Jiří Minařík vybojoval na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires třetí místo ve sprintu...

Bobistka Sergejevová nedostane trest za dopingový případ na ZOH

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová (vpravo) a Anastasia Kočeržovová před...

Ruská bobistka Naděžda Sergejevová nedostane dodatečný trest za svůj dopingový nález na...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz