Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švýcar, o nějž pečoval Eliáš: Češi, proti vám se chytíme

Švýcar Damien Brunner (v červeném) v souboji se Švédem Oliverem Ekmanem Larssonem. | foto: Profimedia.cz

15 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Budete-li se dnes zlobit na triky švýcarského útočníka s číslem 96, oživí se platné rčení o tom, že nevděk světem vládne. "Když jsem přišel do New Jersey, Paddy Eliáš se o mě prvních pár týdnů staral. Byla to velká podpora," popisuje Damien Brunner, sedmadvacetileté křídlo elitní formace dalšího soupeře českých hokejistů na olympijském turnaji.

Brunner má v tavicím kotli klubových spoluhráčů v Soči vazby na největší klenoty českého mužstva. Na superstar Jaromíra Jágra. Na klíčového beka Marka Židlického. Na asistenta kapitána a už nyní legendu New Jersey Patrika Eliáše. Tři čeští "ďáblové" proti jednomu švýcarskému.

Parťáci z Devils jdou do zápasu, o němž sám Brunner říká: "S klukama jsme se potkali v jídelně atrochu pokecali. Ale teď nás čeká vzájemný duel, jenž je pro nás i vás enormně důležitý. Rozhodne o dalším postupu na olympiádě."

Má pravdu, vítěz dostane v předkole – jemuž se nejspíš Češi ani Švýcaři nevyhnou – daleko schůdnějšího protivníka.

A Brunner se bude ďábelsky snažit. Jeho čeští kamarádi jsou elitou New Jersey, pokořit je by proto bylo triumfální.

"Marek je skvělý hokejista s výbornou střelou, režisér přesilovek," říká. "A Jags je prostě Jags. Česká legenda, možná nejznámější občan vaší země. Když jsem vyrůstal, hodně jsem na něj koukal."

Další z řady obdivovatelů české osmašedesátky by měl studovat jeho aktuální hru. Jágr dal v Soči víc gólů než celý švýcarský tým dohromady! Jeho dvě branky totiž převyšují soupeřovo skóre z duelů s Lotyši (1:0) a Švédy (0:1).

"Zasloužili jsme si bod, spíš víc," štvalo Brunnera po přetahované se Švédskem. "Ale bez efektivní ofenzivy to nejde." Vzdor výsledkům odmítá považovat švýcarskou hokejovou výpravu za "betonáře". Systému věří: "Nemyslím si, že se příliš koncentrujeme na obranu. Prostě zahazujeme příležitosti."

Bylo by nemilé, kdyby po sobotě věci vypadaly jinak. Zrovna Brunner je kandidátem na vylepšení švýcarských statistik. A věří, že Česko i tři spříznění mužové zapláčou: "Naše problémy s koncovkou potřebujeme urvat právě proti vám. Chce to dát Česku pár branek už v první třetině. Pak vyhrajeme."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze