Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Damková má cennou vzpomínku: setkání s galantním Ronaldinhem

Dagmar Damková a brazilský fotbalista Ronaldinho. - Cenná vzpomínka na olympiádu - společná fotografie s Ronaldinhem. | foto: archiv Dagmar DamkovéReuters

20 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nejvzácnější suvenýr z olympijských her už Dagmar Damková má, teď se chystá na svůj nejdůležitější okamžik. S píšťalkou se zítra v Pekingu postaví mezi fotbalistky Brazílie a Spojených států jako hlavní rozhodčí olympijského finále. "Bude to hodně vyhecované, tyhle dva týmy se navzájem nesnášejí," říká.

Zápas o olympijské zlato bude pro českou rozhodčí vrcholem kariéry, splněním snu. "Co si přát víc? Snad jen finále mistrovství světa, ale olympijský turnaj hrají v ženském fotbale stejné týmy, takže to vyjde vlastně nastejno," domnívá se Damková.

Dobře ví, že ji nečeká lehká práce. "Brazilky hrají krásný fotbal, ale umí být i zákeřné a jsou to dobré herečky," uvědomuje si.

Zatím tu má s brazilským fotbalem jen hezké zkušenosti a ve fotoaparátu nosí svůj nejcennější olympijský suvenýr: společnou fotografii s Ronaldinhem.

V Šenjanu fotbalisté s rozhodčími pobývali ve stejném hotelu a Damková na slavného hráče náhodně narazila v kavárně. "Byl strašně milý," říká s láskyplným úsměvem.

Prohodili spolu pár slov, vyfotili se, a pak společně nastoupili do výtahu. Damková, Ronaldinho a jeho ochranka. "Bodyguardi chtěli vystoupit už v jedenáctém patře, kde Brazilci bydleli, ale Ronaldinho řekl: Kdepak, nejprve musíme doprovodit slečnu," chlubí se.

Čínu za tři týdny, co tady pobývá, už poznala z mnoha stran. Ze základny v Pekingu fotbaloví rozhodčí  vyráželi letadly a vlaky do měst, která turnaj hostila. "Jeden den jsme se vrátili, druhý dostali delegaci a už se pomalu chystali na další zápas," popisuje.

V centrálním hotelu bydleli sudí pro turnaje mužů i žen a měli celkem náročný společný program. "Každý den byl trénink, psychologická příprava, po zápasech jsme měli hodnocení u videa," říká Češka, která slýchala jen pochvalná hodnocení. "Hlavně čtvrtfinále se mi povedlo, proto jsem byla nominována i na finále," chlubí se.

Přes velké zaneprázdnění stihla navštívit aspoň základní čínské pamětihodnosti a zavítala i na olympijská sportoviště. Viděla šerm, gymnastiku, včera se dostala na atletiku.

Dlouhý pobyt už brzy končí. "Hned den po zápase letím domů," těší se Dagmar Damková.Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Audi A5 2.0 TDI 2016 ·
Audi A5 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 30 092 km, diesel
620 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz