Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspiruj jinou a uvidíme, jestli hodí 50 metrů, řekla Zátopková manželovi

ROK 2007: Dana Zátopková, Barbora Špotáková a zlatý olympijský oštěp z Helsinek 1952, ze kterého se stalo koště. | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

10 2015
Když v roce 1962 ukončila svou bohatou závodní kariéru, ve které vyhrála třeba olympijské hry nebo dvakrát mistrovství Evropy, přešla hned do té trenérské. Dana Zátopková byla členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace a vždy aktivně podporovala české olympijské hnutí. V úterý mohla být zase pyšná. Motiv podpisu jejího manžela Emila se stal symbolem nové české olympijské kolekce pro Rio 2016.

Narodili se ve stejný den, tedy 19. září 1922, a ve stejný den získali i zlatou olympijskou medaili. Zrovna probíhaly letní Hry v Helsinkách v roce 1952 a Emil Zátopek, tehdy už manžel Dany, akorát zvítězil na pětikilometrové trati.

Nyní třiadevadesátiletá paní tehdy reagovala bryskně. O pár minut později po manželově doběhu totiž hodila oštěpem 50 metrů a 47 centimetrů, což byl nový československý rekord. Její první hod už nikdo nepřekonal a Zátopkovi si z Helsinek odvezli čtyři zlata.

Fotogalerie

„Mé vítězství v běhu na 5 kilometrů ji určitě inspirovalo,“ prohlásil tehdy na tiskové konferenci dobře naladěný Emil Zátopek.

Odpověď manželky na sebe nenechala dlouho čekat. „Vážně? Tak dobře, jen běž a zkus inspirovat nějakou jinou a uvidíme, jestli taky hodí oštěp padesát metrů daleko!“ reagovala na něj.

V úterý se Dana Zátopková mohla znovu radovat, odkaz jejího muže budou nosit čeští olympionici, ale i kdokoliv další, kdo si nějaký kus oblečení zakoupí. Nový motiv pro olympijské hry v Riu vychází ze Zátopkova podpisu.

Čtěte ve čtvrteční MF DNES: Mám tolik práce, že ani nestíhám zašívat ponožky, říká Dana Zátopková v obsáhlém rozhovoru.

„Všiml jsem si, že když se Emil Zátopek podepisoval fanouškům, někdy k podpisu přikreslil dvě postavičky – sebe a paní Danu s oštěpem v ruce. Změnil jsem jen jednu věc, výraz v panáčkově tváři. Původně se totiž Zátopkův panáček neusmíval a my chceme, aby z kresby byla naopak cítit radost, prozradil autor motivu, malíř Milan Jaroš.

„Jsem moc ráda, že se s Emilovým životem a jeho sportovními úspěchy může seznámit další generace,“ řekla Zátopková, která z nápadu byla příjemně překvapená. „Víte, jako Češi si moc nevážíme těch, kteří něco ve světě dokázali. Když žili Ema Destinová, Bedřich Smetana a Antonín Dvořák, měli tady také problémy,“ poukázala bývalá světová rekordmanka v hodu oštěpem na poznámku předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala, který se tehdy o Zátopkovi nic nedozvěděl.Další z rubriky

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...Najdete na iDNES.cz