Cologna vyhrál olympijskou patnáctku potřetí za sebou, Jakš šestnáctý

ZLATO. Švýcarský běžec Dario Cologna zvítězil v olympijském závodu na 15 km volnou technikou. (16. února 2018) | foto: AP

16 2018
Historický zápis učinil na ZOH v Pchjongčchangu švýcarský běžec na lyžích Dario Cologna. Potřetí za sebou vyhrál olympijský souboj 15 kilometrů, což se dosud nikomu nepovedlo. V závodu, který se letos jel volnou technikou, skončil Martin Jakš šestnáctý.

Jedenatřicetiletý Dario Cologna navázal na triumfy z Vancouveru, kde se jelo také volně, a z klasické patnáctky v Soči. Ve sbírce má ještě zlato ze skiatlonu z roku 2014.

Pro první švýcarský triumf z her v Pchjongčchangu si Cologna dojel suverénně. Kromě mety 1,5 km byl nejrychlejší na všech zbylých mezičasech a druhého Simena Hegstada Krügera porazil o 18,3 sekundy. Nor přidal druhou medaili po vítězství v nedělním skiatlonu, v němž byl Cologna šestý.

Bronz vybojoval díky skvělému závěru čtvrtý muž ze skiatlonu Denis Spicov. Ruský běžec na lyžích byl ještě půldruhého kilometru před cílem pátý, ale v závěrečných stovkách metrů dokázal předstihnout zkušené Martina Johnsruda Sundbyho z Norska i Francouze Maurice Manificata.

Nejlepšímu českému běžci Jakšovi se nepodařilo protlačit do elitní desítky jako v úvodním distančním závodu, v němž se blýskl devátým místem. Tentokrát se po pomalejším začátku zlepšoval a v cíli měl na šestnácté pozici odstup 1:21,3 na Colognu. Petr Knop obsadil 24. příčku, Aleš Razým uzavřel třetí desítku a 46. doběhl Michal Novák.

„Trošku jsem zklamaný z úvodu, kde jsem nachytal hrozně moc velkou ztrátu a vlastně nevím proč,“ řekl novinářům Jakš. „Ale v průběhu závodu se můj výkon stabilizoval a trošku jsem i stahoval. Umístění beru, ale nebýt úvodu, mohl být výsledek ještě lepší.“

Běh na lyžích

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

Muži - 15 km volnou technikou: 1. D. Cologna (Švýc.) 33:43,9, 2. Krüger (Nor.) -18,3, 3. Spicov (OSR) 23,0, 4. Sundby (Nor.) -24,9, 5. Manificat (Fr.) -27,0, 6. Holund (Nor.) -34,5, 7. Harvey (Kan.) -35,5, 8. Hellner -38,7, 9. Halfvarsson (oba Švéd.) -1:00,6, 10. Heikkinen (Fin.) -1:01,5, ...16. Jakš -1:21,3, 24. Knop -1:51,6, 30. Razým -2:15,1, 46. Novák (všichni ČR) -2:58,5.

Další z rubriky

Vrabcová jen těsně za branami Top 10. V Lahti vyhrála Björgenová

Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová v závodu na deset kilometrů...

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová také po olympijských hrách útočí na umístění ve světové Top...

Vasův běh opět režírovali Norové. Titul slaví Dahl, pátý doběhl Řezáč

DALŠÍ ČECH. Běžec na lyžích Stanislav Řezáč (vpředu) skončil na Jizerské

Norští lyžaři druhý rok v řadě "vyloupili" švédský národní klenot, legendární Vasův běh. John...