Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Naganu nesl olympijskou pochodeň. Byla to absolutní euforie, vzpomíná

TROFEJ Z NAGANA. Právě takovouto pochodeň si z olympiády dovezl i hokejista David Ohnutek. | foto: Profimedia.cz

23 2013
Na podzim 1997 hráli juniorští hokejisté Zlína zápas v Havířově a jejich kapitán David Ohnutek v něm vstřelil branku. Jenže sám se přiznal rozhodčímu, že do puku kopnul. "Kdybych nic neřekl, gól by uznal, nikdo si ničeho nevšiml. Ale přišlo mně to normální. Rozhodčí mi pak poděkoval," vzpomíná Ohnutek, dnes dvaatřicetiletý.

Někteří spoluhráči mu tohle gesto vyčítali, vždyť Zlín v důležitém utkání nakonec prohrál. Ale počin zlínského mladíka uspěl v soutěži fair play a Ohnutek byl vybrán jako člen štafety, která nesla olympijský oheň. Spolu s ním do Nagana jeli i pozdější vicemistr světa Zbyněk Irgl a brankář PSG Zlín Luboš Horčička.

"Přijeli jsme týden před olympiádou a všude bylo poznat, jak se Japonci na hry těší," vybavuje si. Pochodeň dostal na starost na kilometrovém úseku, který se běžel ve městě Nagoja.

"Absolvovali jsme předtím školení, kde nám vysvětlovali, co máme dělat. Ale bylo to celé v japonštině, takže jsme s klukama mohli maximálně pozorovat jejich gestikulaci," směje se.

Když dostal pochodeň do ruky, ani nebyl čas na nervozitu. "Měli jsme za úkol běžet a pochodeň držet v natažené ruce nahoře. Byla to absolutní euforie, ten pocit se nedá popsat," říká nadšeně Ohnutek. "Kolem trati stály stovky lidí, kteří tleskali jako o život. Zážitek na celý život."

Pochodeň má doma dodnes vystavenou, dostal ji na památku, Každý ze členů štafety měl totiž svoji. Na konci úseku si pouze předávali oheň. Hokejový turnaj se zlatou českou tečkou už pak sledoval doma u televize.

"Prožíval to celý národ, ale já o to víc, že jsem byl přímo v dějišti olympiády," poznamenal Ohnutek, který jako hokejista velkou kariéru neudělal. Dnes je ale spokojeným hokejovým trenérem a učitelem angličtiny v klubu Bílí Tygři Liberec.

Autor:


Další z rubriky

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...Najdete na iDNES.cz