Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Davy lidí hltají sport na okraji

21 2000
B r i s b a n e - (Původní zpráva pro iDNES) - Fronta se krátila pomalu, kdekdo usínal vestoje, znavení fotbaloví fanoušci už přes hodinu čekali na autobus. Na zápas Brazilců s Japonci jich přijelo přes třicet tisíc, takový nával v Brisbane nepamatují. I když autobus od stadionu vyrážel snad každé dvě minuty, pořád byla plná ulice. Fotbal táhne davy lidí, i když je při olympiádě na okraji zájmu. Přes devadesát tisíc fandů v Melbourne na premiérovém zápase Australanů, to je zatím rekord.

Nejsledovanější sport planety má ale smůlu: nemůže být rovnocenným partnerem ostatním sportům, atletice, plavání nebo gymnastice, protože na olympiádě schází světová elita. O medaile přijely bojovat pouze výběry do třiadvaceti let a pár povolených starších hráčů.
Evropa se k olympiádě zachovala jako macecha, nezastavila se Liga mistrů, ani ligové soutěže. Přesto Australané fotbal hltají, na mužský turnaj má přijít dohromady přes milion lidí.

"Chci zažít olympiádu na vlastní oči, živě se těžko dostanu do Sydney, navíc tam jsou stejně prodány skoro všechny vstupenky. Tak chodím v Brisbane na fotbal," povídá chlapík v baseballové čepici, který čeká, až ho odveze autobus do nedalekého Redcliffu. V Sydney je hlavní stan olympijských her, hlavně tam se konají vrcholné akce, i fotbal tam bude hrát o medaile. Na zbytek se však připravila jiná města: Melbourne, Brisbane, Canberra a Adelaide. A všichni jsou hrdí na to, že uvidí zlomek z olympiády, pár fotbalových zápasů.

Když jdou nezasvěcení Australané na fotbal, čekají zábavu. Nakoupí si hranolky, pojídají do housky vložené párky zkropené kečupem a chtějí vidět představení s krásnými momenty. Když se nehraje pohledný zápas, hlasatel při olympiádě obvykle zvedá náladu tím, že říká novinky z plaveckého bazénu. Australané totiž v plavání získávají jednu medaili za druhou a náležitě to oslavují: při fotbale se zvedne lidská vlna a projede stadionem.

Nejen domorodce láká fotbal. Třeba japonské cestovní kanceláře nabízejí speciální zájezdy za necelé dva tisíce dolarů. Po práci sednete do letadla, devět hodin letíte do Brisbane, v ceně je vstupenka na zápas a po utkání se vracíte zpátky. Další ráno už znovu jdete do práce. "Je to pro lidi, kteří příliš pracují a mohou si dovolit jen jediný den dovolené," říká Tsuyoshi Kurata z Japan Travel Bureau, největší cestovky v zemi.

Na včerejší zápas s Brazílií přiletělo na dvacet speciálních spojů z Tokia a Japonci zaplavili v Brisbane ulice i stadion. "Australané pořádají velkolepý turnaj, stačí k tomu jen přičuchnout a už to cítíte," říkal František Chvalovský, český fotbalový předseda.
Seděl na tribuně vedle celebrit: přijel slavný Francouz Michel Platini nebo Joao Havelange, šéf nejvyšší fotbalové instance FIFA.

Olympijský turnaj v Austrálii má totiž slušnou prestiž. Ovšem měl by větší, kdyby mohli hrát nejlepší fotbalisté světa, ne pouze výběry mladších. Ale to se nejspíš ještě dlouho nezmění.

Autor:


Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...Najdete na iDNES.cz