Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Deblkanoisté: Systém kvalifikace nás naštval

Štěpánek (vpravo) a Volf s olympijskou vlajkou - Ondřej Štěpánek (vpravo) a Jaroslav Volf s olympijskou vlajkou. | foto: MF DNES

18 2008
Praha - Krutá olympijská kvalifikace čeká v dubnu české vodní slalomáře. Nové pravidlo totiž každé zemi umožní vyslat do jednotlivých disciplín pouze jednu loď. "Když jsme se to dozvěděli, byli jsme hodně naštvaní," přiznali deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Čtyři domácí závody v dubnu rozhodnou, kdo z elity českých vodních slalomářů pojede do Pekingu. A je docela možné, že na největším sportovním svátku roku budou chybět Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem - deblkanoisté, kteří na hrách v Aténách 2004 získali bronz.

ODPOVĚDI VOLFA A ŠTĚPÁNKA ČTĚTE ZDE

Podle nového pravidla totiž může každou zemi reprezentovat v příslušné kategorii jen jedna posádka. "Je to tak. Účast v Pekingu je omezená deseti tisíci sportovci. A tak se muselo krouhat, tedy i v kanoistice," vysvětlil v on-line rozhovoru Ondřej Štěpánek.

O novém pravidlu se čeští vodní slalomáři dozvěděli před loňskou sezonou. "Když jsem to slyšel, spadla mi brada," použil ještě spisovnou formulaci Jaroslav Volf. "Ale musíme to akceptovat," dodal Štěpánek.
 
Proti jinému způsobu nominace by nic nenamítali. "Pokud by se všichni trenéři shodli a určili jednoho závodníka, tak bych proti tomu nic neměl," řekl Volf. "Ale takhle proti tomu zase nikdo nemůže nic říct, není to napadnutelný," ozval se Štěpánek.

Předolympijské on-line rozhovory na iDNES.cz

BUDE

25. března: Václav Chalupa (veslování), 13:00
1. dubna: Tomáš Janků (výška)
8. dubna: Lada Kozlíková (cyklistika)
15. dubna: Ondřej Synek (veslování)

BYLO
 
* Barbora Špotáková (oštěp)
* Miroslava Knapková (veslování)
* Věra Cechlová (disk)
* Lucie Grolichová (moderní pětiboj) 
* Petr Lazar (dráhová cyklistika) 
* Libor Capalini (moderní pětiboj)
* Lenka Marušková-Hyková (střelba) 
* Kateřina Baďurová (skok o tyči)
* Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (vodní slalom)

Olympijská kvalifikace se pojede v dubnu dvěma závody na kanálu ve Veltrusích a dvěma v Praze-Troji.

Nejhorší výsledek se škrtá. Ten nejlepší pojede do Pekingu. V Číně už oba měli loni v listopadu možnost trénovat. "Kanál je hodně podobný tomu v Aténách. Trošku nám trvalo, než jsme si zvykli. Ale u nás by se našly kvalitnější tratě," poznamenal Volf.

Mistři světa z roku 2006 a dvojnásobní vítězové ME přijeli na on-line rozhovor se čtenáři iDNES.cz rovnou z tréninku v pražské Troji. "Trénujeme, ať je zima nebo léto," smáli se a sledovali za okny husté sněžení.

Padaly otázky přímo na tělo, ale pochopitelně i na vodní slalom.

A tak se čtenáři dozvěděli, že vodáci jsou výborná parta a že české jedničky považují za nejlepší kamarády své slovenské soupeře. "Určitě to jsou bratři Hochschornerové. Jsou nejlepší už osm let. Kamarádíme se s nimi."

A sportovní budoucnost jejich potomků? Zatímco Volf považuje otázku zatím za hypotetickou, Štěpánek svou nyní šestnáctiměsíční dceru Julii ke sportu povede. "Asi bych chtěl, aby uměla sjet nějakou řeku. Ale nebudu ji nutit dělat tenhle sport vrcholově. Protože si myslím, že to pro holky moc není - sedět ve studené vodě. Ale ke sportu ji rozhodně povedu."

Sezonu zahájili v Řecku

Olympijskou sezonu začali čeští vodní slalomáři v Řecku. Na olympijském kanálu trénovali "Volfíci" prvních jedenáct dní v březnu a si svou formu si momentálně pochvalují.

"Bylo to výborný, voda byla super," zhodnotil Volf. I zdravotně jsou na tom zatím v pohodě. "Já úplně, Ondra si z Řecka přivezl rýmu," poznamenal o dva měsíce starší Volf.

Letos devětadvacetiletí Volf se Štěpánkem začali s divokou vodou v devíti letech. Spolu jezdí od dvanácti. Na nervy si lezou jen někdy. "Přirovnal bych to k manželství. Někdy to je v pohodě, někdy krize," usmál se Štěpánek.

Seriál předolympijských rozhovorů na iDNES.cz pokračuje příští týden. V úterý 25. března bude od 13 hodin odpovídat čtenářům skifař Václav Chalupa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze