Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle - Jaroslav Bába, Libor Capalini a Roman Šebrle ukazují medaile z OH v Aténách. | foto: Michal SváčekMF DNES

31 2004
Praha - Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách a myslích Čechů. Vítejte doma! Plamen her, které se po 108 letech vrátily do místa oživení své novodobé historie, nad Aténami zhasl. Jaké byly? Vznešené i nízké, šťastné i trýznivé. Jak pro koho. Stejně jak sám život, nejen sportovní. Byly úspěšné.

Pro podceňované pořadatele, kteří ukázali své schopnosti. Pro sportovce, kteří opět posunuli hranice lidských možností.

Bohužel i v dopingu. Nejen lepší kontroly, ale stále se zvyšující užívání nedovolené podpory byly příčinou rekordního počtu 22 případů. „Naším úkolem je zvýšit počet dopingových kontrol a zpřísnit je,“ hřímal Jacques Rogge, předseda Mezinárodního olympijského výboru.

Takže čekejme víc kontrol, víc skandálů. Sportovcům se stále vyplatí riskovat veřejné zostuzení. Touha po úspěchu je tak silná. A k tomu tlak společnosti, podporovaný médii, co uznává jen silné, mocné a slavné.

Kdo jím byl v Aténách? Postavení lídra uhájily Spojené státy, na jejichž trůn se však mocně tlačí Čína. Na třetí místo kleslo Rusko, nástupce sovětského impéria.

Mužem her se stal fenomenální americký plavec Michael Phelps, z bazénu tu vylovil šest zlatých medailí.

A dalších skvostných soubojů bylo k vidění mnoho.

Také se psaly poslední kapitoly příběhů legend. Americký Dream team basketbalistů prohrál. Tenisová babička Martina Navrátilová poprvé ve 47 letech okusila olympijskou atmosféru, ale na medaili nedosáhla.

A trojnásobný oštěpařský král Jan Železný neprošel ani do užšího finále. Ale otevřel další stránky sportovci byl zvolen do Mezinárodního olympijského výboru.

Nejrozsáhlejší česká výprava všech dob - 142 sportovců - získala osm medailí. Přesně jak předpokládal ke spokojenosti Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru. „Nebyli jsme neúspěšní,“ řekl.

Proti Sydney 2000 je to však mírný ústup z pozic. Zvlášť když zlato se zatřpytilo pouze jediné. To se stalo naposledy v Melbourne 1956...

Příští velkolepé setkání sportovních národů přivítá v roce 2008 čínský Peking. Už za dva roky pořádá zimní olympiádu italský Turín.

A na rok 2020 si myslí i Praha...

Autoři:


Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...Najdete na iDNES.cz