Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Děti strkaly ruce skrz pletivo, aby mohly pohladit olympijskou medaili Sáblíkové

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková se svými třemi olympijskými medailemi. (25. února 2010) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

26 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Postavila se pod olympijský oheň, vystavila své tři medaile a kolem vypuklo malé pozdvižení. Martina Sáblíková s fotografem Herbertem Slavíkem připravovala v centru Vancouveru snímky na titulní stranu knížky o olympiádě.

"Kde se touláte?!? Teď tady byla trojnásobná medailistka! Rychlobruslařka z České republiky ukazovala dvě zlaté a jednu bronzovou medaili," volal chlapík v kanadském hokejovém dresu na své kamarády.

Sáblíková sice byla stejně jako hořák s olympijským ohněm od běžných návštěvníků schovaná za plotem, ale přesto na ni mířily desítky fotoaparátů. Z davu se ozývaly obdivné výkřiky: "Ó, ona má tři medaile! Blahopřejeme!!"

Samotné fotografování tak vzrušující nebylo. Čekalo se na dobré světlo, šampionka musela zkoušet různé postoje a aparát cvakal a cvakal.

"Lepší symboliku než oheň a medaile na titulní stranu nenajdeme," pochvaloval si známý fotograf. Práci mu zpočátku trochu kazilo počasí, na obloze se přeháněly hutné šedivé mraky a on v "polních" podmínkách nemohl Sáblíkovou pořádně nasvítit.

Pomohl až televizní kameraman, který dosvětloval reflektorem z kamery.

A ještě více pomohla příroda.

Po dvaceti minutách fotografování se mraky rozestoupily a vysvitlo sluníčko. "Ale nemělo by zase svítit moc, aby Martina nemžourala," poznamenal Slavík.

Malý fanoušek si fotografuje zlatou olympijskou medaili Martiny Sáblíkové. Martina Sáblíková s medailemi u olympijského ohně.

Rychlobruslařka trpělivě pózovala a přes velkou únavu se snažila o úsměv.

Pomáhali jí v tom lidé za plotem. Po každém jejich pozdravu či gratulaci profesionální úsměv rozkvetl do úsměvu srdečného.

Dvě medaile Sáblíková na chvíli odložila a s jedním zlatem se vydala k plotu. Děti prostrkávaly ruce skrz pletivo a na medaili si sahaly, rodiče je při tom fotografovali a na české hrdince bylo patrné dojetí. "Takové chvíle mám ráda," řekla.

Jen jednou se z davu ozvala čeština a nic milého to nebylo. "Hele, Sáblíková. A pózuje tam jak cvičená opice..." Tuhle poznámku naštěstí fotografovaná dáma neslyšela.

Fanoušci při zápase Česko - Slovensko. (17. února 2010)Podpora Martině Sáblíkové

Připojte se k ostatním příznivcům Martiny Sáblíkové. Fanoušci se scházejí na facebooku.

Medaile si na fotografování přivezla v malé brašničce přes rameno. "Jinam se ani dát nedají, každou kapsu by vytahaly," řekla o půlkilových trofejích.

Když bylo po všem, tak si každou z medailí pečlivě omotala stuhou, vše zabalila do látkového ubrousku a vložila do brašny.

Na cestu zpět do vesnice se vydala místním metrem, rychlodráhou SkyTrain, která je při dopravní špičce nejrychlejší.

"Dobrá práce!"

"Včera vám to vyšlo."

"Blahopřeju."

Sáblíkovou kráčela k zastávce a každou chvíli ji někdo oslovil. "Mám to snad napsané na čele?" divila se.

Nemá, ale vybojovala tři olympijské medaile. A to Kanada, která hrami žije, nemohla přehlédnout.

Martina Sáblíková pózuje s medailemi u olympijského ohně.

Herbert Slavík fotografuje Martinu Sáblíkovou na titulní stranu oficiální publikace o olympijských hrách, která vyjde už 5. března.Najdete na iDNES.czmobilní verze