Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti veslařských otců sahají po medailích

19 2004
Schinias - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Veslař Václav Chalupa měl v noci před semifinále zvláštní sen. "Zdálo se mi o tátovi, jako by tu byl se mnou," prozradil šestatřicetiletý obr. Tři ze čtyř včerejších českých veslařů pronikli do olympijského finále na vlně svých otců. A touží ji překonat. Jen Miroslav Synek, táta Ondřeje, v lodi nesedával.

"Střílí z brokovnice a rád lyžuje," říká o něm Milan Doleček starší, který s ním tráví společné dovolené. Sám je tady v Aténách v roli trenéra.

Doleček starší startoval na dvou olympiádách, v Moskvě 1980 jako člen osmiveslice a v Soulu 1988 na čtyřce s kormidelníkem. Na medaili nikdy nedosáhl. "Proti nasypaným se tenkrát nedalo moc jezdit a Los Angeles 1984, kdy jsme na tom byl nejlíp, nám ukradli komunisti," řekne.

Stříbro ze "lžiolympiády" Družba v Moskvě ve stejném roce už dávno pokryl prach. A nepomůže mu ani pamětnická fotografie z titulní stránky obrázkového týdeníku Stadion.

Syn jen mávne rukou: "Jak si mám všechny tátovy výsledky pamatovat?" Táta semifinále sledoval v televizi v šatně. "Kluky jsem varoval, že to bude natvrdo. Nervózní jsem byl, ale věřil jsem jim," dodal. Jindy jezdí podél kanálu na kole a hlasitě koučuje - to se ale tady na olympiádě nesmí.

Miroslav Knapek, který má dceru Mirku, jezdil na dvojskifu s Vraštilem. Byli šestí v Montrealu 1976 a pátí v Moskvě. "Ale táta mě nikdy do ničeho nenutil. Učí mě, že důležitější je škola," říká studentka pražské FTVS.

Pak dodá: "Jenom se ptá: Tak co, baví tě to ještě?" vzpomíná na něj na dálku Mirka Knapková. Otec zůstal doma v Brně s nemocnou maminkou a drží palce na dálku.

Chalupa sleduje syna Václava už z veslařského nebe, kam odešel před třemi lety. "Na olympiádě v Sydney to s ním bylo špatný, měl jsem o něj starost a to mi taky sebralo kus sil," říká český veterán.

Dvojka Chalupa, Palko s kormidelníkem Mejstříkem skončila pátá na hrách v Tokiu 1964. "Zprávy na povzbuzení mi posílá tátův parťák, který jako by patřil k nám do rodiny," připomíná Chalupa mladší.

Pokračovatel rodu už svého předchůdce medailově překonal olympijským stříbrem z Barcelony 1992. Teď by mu někam nahoru rád poslal aspoň kus zlaté olympijské záře ze Schinias.

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz