Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Disk je pro mě posvátnou věcí

19 2004
Nymburk - Trenér vybízí diskařku: "Házej víc doprava, směr osamělé topoly." Dál už jsou jen plot a Labe. Věra Pospíšilová-Cechlová ladí na Atény v nymburském středisku, v jeho nejzazším koutku. Kruh se tu skrývá pod střechou skladiště, disk však létá na zelenou louku. "Říkáme tomu Mauzoleum," vypráví kouč Josef Šilhavý. "Prošly tudy generace diskařů, házel tu už Ludva Daněk."

Za kruhem jsou lukostřelecké terče a také vosí hnízdo. "Když budeš házet blbě, zašťárám tam a pustím je na tebe," straší Šilhavý diskařku.

Je to náročný kouč. Ale také vynálezce a experimentátor. Vymyslel pro ni speciální disk s poutky, boty s podrážkou do deště i ručně vyráběné kuličky na nácvik techniky.
S těmi právě Pospíšilová trénuje.

"Z pravé nohy by se dalo odhodit víc," komentuje Šilhavý.

"Vy mě nikdy nepochválíte," hořekuje atletka.

"Ale pochválím..."

Třeba k tomu dojde na aténské olympiádě. Česká blondýna kraluje světovému žebříčku IAAF. Taví se medaile i pro ni? "Sport je houpačka," s oblibou říká.

Prozraďte, jak se vlastně malá holka stane diskařkou?
Měla jsem spoustu energie a potřebovala jsem ji někde vybít.

Proto jste sáhla po disku?
To ne. Trenér Pavlík doufal, že ze mě vyroste výškařka. Byla jsem docela hubené, rychlé dítě.

Výškařka? Jaký máte osobní rekord?
150 cm z šesté třídy. Nebyl nejhorší. Ale vadilo mi, že nevyhrávám. Zkoušela jsem i víceboj, dálku, sprint. Kdisku jsem nakonec přišla jako slepá k houslím. V našem lovosickém klubu totiž nebyl nikdo, kdo by mohl za družstvo házet. Tak mi řekli, ať si disk vyzkouším.

Věra Pospíšilová

Profese: Diskařka Olympu Praha
Narozena: 19. listopadu 1978
Kariéra a úspěchy: Pátá na mistrovství světa 2003, sedmá 2001. Čtvrtá na mistrovství Evropy 2002. V současnosti vede světový žebříček IAAF, je pátá ve světových tabulkách. Osobní rekord má 67,71, letos hodila 66,42.
Soukromí: Manžel Jakub Cechel je zápasníkem, svatbu měli loni. Oba si nechali na rameno vytetovat Štíra, své znamení. Koupili si byt v Praze na Letné, domácím mazlíčkem je buldoček Fanda. Pospíšilová má ráda italské boty i těstoviny, knihu Římanka. Letos četla také knihu o Malé pevnosti v Terezíně. "Je důležité vědět, čím vším lidé museli projít," říká.

Ještě si vzpomenete na svůj první tréninkový hod?
Disk mi tehdy proti kouli připadal docela lehký. Líbilo se mi, jak krásně letí. První závody, krajský přebor družstev, jsem vyhrála. Hodila jsem 28 metrů.

A bylo rozhodnuto?
Další závody jsem zase vyhrála, už za 39 metrů. A rázem jsem v tom lítala.

Máte k disku niterní vztah? Berete si ho domů?
Beru. Závodní disk nedám z ruky. Díky tomu jsem ho zachránila při předloňských povodních. Všechny ostatní mi uplavaly i s buňkou do Hamburku.

Takže to pro vás není kus železa?
Ne. Vadí mi, když při závodech někdo na disk dupe nebo ho vzteky zahodí. Pro mě je to posvátná věc.

Po povodních vám Běloruska Zverevová darovala v Paříži vlastní disk. Překvapila vás tím?
Moc mě potěšilo, že byl právě od ní. Pro mě je paní diskařkou.

Dres jste si tehdy půjčila od tyčkařky Hamáčkové. To jste tak štíhlá?
(směje se) Ale nejsem. Ten dres byl elastický.

Některé diskařky vypadají jako almary. Vy však o postavu pečujete.
Snažím se. Třicet kilo tuku navíc žádnému atletovi nepomůže, klouby a achilovky trpí. Nejsme přece žádné sumó.

Stále platí, že jste schopná strávit doma hodinu před zrcadlem?
Jasně. Můj Jakub (manžel - pozn.red.) si už zvykl. Když někam vyrážíme, zůstává v klidu. Nechá mě, ať se připravím, a čte si knížku nebo kouká na televizi. Jsem ráda, že je tolerantní.

Po kariéře uvažujete o práci s módními doplňky. Proč?
Protože je to kreativní řemeslo, člověk nesedí jen v kanceláři.

Přiznejte se: kolik máte párů bot a kabelek?
Jsem sběratel. I když už boty nenosím, je mi líto je vyhodit. Takže jich mám spousty a různě je přemísťuju. Kabelek? Něco přes deset.

A jak dlouho jste byla nejdéle u kadeřníka?
Čtyři hodiny před vyhlášením Atleta roku, vytvářeli mi společenský účes. Pod sušákem jsem potřebovala pořádný štos časopisů, abych se nenudila.

V olympijské vesnici by teď měl být i vizážista.
Opravdu? To je skvělé, to jste mi udělal radost. Stoprocentně ho využiju. Líbí se mi ty nádherně zapletené copánky, co nosí černošské sprinterky.

Nebo jejich dlouhé nehty?
To nejde, ty musím mít kvůli disku maximálně ostříhané.

Jste věřící. Co vás k tomu vedlo?
Nikdo z rodiny mě nenutil. Prostě to ve mně bylo. Slyšela jsem názory, že je to jen moje pomocná berlička, ale takové řeči nemám ráda.

Chodíte do kostela?
Ano. Než odjedu na olympiádu, určitě u našich v Litoměřicích do kostela zajdu. A také do Stromovky. Mám tam svůj strom, ze kterého před velkými závody beru energii.

Dokážete být tolerantní k jiným náboženstvím?
Trpím, když někdo vykládá, jak jsou muslimové a Arabové hrozní. Mám kamarády i muslimy, vím, že jsou to normální lidé. Nemohla bych sice v jejich zemích žít, respektuji však jejich náboženství.

Nechala jste si i po svatbě dívčí jméno. Prý kvůli tatínkovi, který vám zemřel.
Pro to, co jsem k němu cítila. Navíc mě všichni v atletickém světě znají jako Pospíšilovou. Nové příjmení mnoho lidí neumí ani vyslovit.

Jste hodně vázaná na rodinu?
S mamčou telefonuju dvakrát denně. Když jí jeden den nezavolám, už má starost, že se mi něco stalo. Účty citelně narůstají. Přivítala bych za sponzora Eurotel nebo Paegas.

Působíte na mě dojmem slušné, citlivé ženy. Není to ve sportu nevýhoda? Prosazují se rvavé typy.
Já a slušná? Prošla jsem si i bouřlivějšími léty.Ale mám své hranice, které si tvrdě hlídám.Alkohol nebo drogy mě nikdy nelákaly.

Ani jste nekouřila?
Ale jo, občas jsem si zapálila. Je to pryč. Člověk nemůže být úplný puritán. Když se chci v Praze odreagovat, zajdu do klubu Solidní nejistota. Jakub tam dělá ochranku.

Váš manžel je zápasník. Dává vám doma lekce chvatů?
Naopak. Doma bývá až moc klidný.

Žádný chvat tedy neumíte?
Jen jednou, v moři, se mnou zkoušel hodit nějaký ten křížák. Ale aspoň pravidla znám.

Ve své váze je manžel druhým Čechem za Markem Švecem. Na příští olympiádě byste se mohli sejít.
Spíš ne. Jakub má jiné priority. Nechce vyhrávat za každou cenu. Baví ho to, ale chystá se ke studiu vysoké školy, bankovnictví. Zápasem se neuživí.

Vás čeká olympijská premiéra v Aténách. Je pro vás důležité, že jste pátá ve světových tabulkách a první v žebříčku IAAF?
Vůbec ne.

Co říkáte tomu, že Ruska Sadovová hodila 68 metrů?
Tak ať. Já beru, až kolik hodí na olympiádě. Teď je to úplně jedno. V Aténách klidně nemusí ani postoupit z kvalifikace.

Kolik tam bude stačit na medaili?
Nemám věšteckou kouli. Můj tip je 68 metrů na zlato, 66 na bronz.

Když se vrátíte z Řecka bez medaile, budete zklamaná?
Proč? Je mi pětadvacet. Doufám, že za čtyři roky pojedu na olympiádu znovu.

Z loňského světového šampionátu máte páté místo. O medailistkách se tehdy spekulovalo, že si pomohly nepovolenými prostředky.
K tomu se nevyjadřuji. Nechytla jsem je, žádnou špínu o nich šířit nebudu. Budu s nimi závodit i s vědomím, že asi všechno není fair-play.

V týdnu se provalil doping sprinterky Edwardsové. Jak na tyto zprávy reagujete?
Že bych sama nikdy nedopovala. Dokážete si představit, jak bych poškodila sebe i své blízké? Také chci mít rodinu, dívat se do kočárku a vidět v něm zdravé dítě. Jestli ostatní chtějí doping brát, prosím. Napodobovat je nebudu. Je to stejné jako s drogami. Člověk se stane závislým.

Povolila byste z lehkých drog marihuanu?
Ne. Nepovolila bych vůbec nic.

Autor:


Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...Najdete na iDNES.cz