Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Diskařka Cechlová si chvíle na Hradě užila

19 2007
Praha - V elegantně oblečené dámě s kravatou s olympijskými kruhy by málokdo hledal atletickou reprezentantku. Ve čtvrtek odpoledne se takto společensky oděla diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová, která se zúčastnila slavnostního aktu podpisu přihlášky Českého olympijského výboru k účasti na hrách letní olympiády v Pekingu v roce 2008.

Věra Cechlová-Pospíšilová si slavnostní okamžiky na Pražském hradě náležitě užívala. "Podobnou akci jsem absolvovala poprvé," přiznala po skončení slavnostního ceremoniálu.

"V minulosti jsem byla na olympiádě jen jednou, takže jsem ani neměla možnost něco takového podstoupit," dodala s tím, že si možnosti zúčastnit se této akce považuje.

"Bylo to pro mě také takové hezké ujištění, že se se mnou počítá i dál," radovala se. "Přijetí na Hradě mě upřímně potěšilo a ráda jsem se tohoto aktu zúčastnila. Vždyť jsem dostala od olympijského výboru peníze na přípravu a tohle je to minimum, které pro ně mohu udělat."

Kromě sportovního podtextu celé akce se do Rothmayerova sálu vydala částečně i z osobních pohnutek. "Šla jsem na Hrad ráda, protože jsem se mohla setkat s prezidentem republiky, kterého si hodně vážím," vyznala se Cechlová-Pospíšilová.

"Měla jsem možnost si s panem prezidentem promluvit i se s ním vyfotit, byl na nás velmi milý a přívětivý," popisovala chvíle po podpisu přihlášky. "Takových schůzek má určitě hodně a musí to být pro něj náročné, ale přesto si na nás udělal čas, což potěšilo."

Ze setkání s prezidentem si atletka odnese úsměvné vzpomínky. "Fotografovaly veslařky, a dokonce jsme pana prezidenta i pobavily. Já jsem si s ním jednou ťukla, ale to holky nestačily vyfotit. Takže jsme ještě všechny obešly, stouply jsme si na konec řady, a když pan prezident došel až k nám, hned povídá - ale s vámi jsem si už připíjel. Tak jsem mu vysvětlila, že se chceme společně vyfotit, k čemuž svolil a pak si s náma ještě chvíli povídal."

Václav Klaus potvrdil, že je sportovním fanouškem a rád by se olympiády v Pekingu zúčastnil. "Říkal, že nám bude fandit, bavili jsme se i o předchozí olympiádě v Aténách. Zajímalo nás, co bude sledovat v Pekingu. Říkal, že jej zajímá hodně sportů, ale že dosud neví, zda tam bude moci jet jako prezident republiky. Pokud ano, je limitován časem, po který tam bude a bude si tedy vybírat podle aktuálního programu."

Věřím, že na hrách obstojíte, řekl Václav Klaus

Čtvrtečním podpisem oficiální přihlášky na olympijské hry v roce 2008 Český olympijský výbor stvrdil svoji účast na hrách v Pekingu.

Na půdě Pražského hradu kromě přihlášky, kterou podepsal předseda ČOV Milan Jirásek, podepsal prezident republiky Václav Klaus také osobní dopis pro předsedu Mezinárodního olympijského výboru.

Slavnostnímu aktu byla přítomna celá řada českých reprezentantů, kteří se na hry v Číně připravují.

Pro sportovce a jejich výkony měl Václav Klaus slova uznání: "Her v Číně se zúčastní dvě stě pět států, což je obrovské číslo. Proto vám přeji, aby případné sedmé či třinácté místo bylo z tohoto úhlu pohledu hodnoceno a aby si každý uvědomil, v jaké konkurenci jste je vybojovali."

Jako správný patriot však prezident dodal, že si přeje co nejvíce úspěchů českých barev. "Chci vám popřát, aby se společné dílo sportovců, trenérů i vašich partnerů podařilo, aby vaše výsledky byly, když už ne lepší, alespoň takové, jako výhra fotbalistů v Německu. K tomu vám budu držet palce."

Diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová.

Diskařka Věra Cechlová nepostoupila na atletickém MS v Ósace z kvalifikace.

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek a prezident republiky Václav Klaus podepisují přihlášku České republiky na olympijské hry v Pekingu.

Prezident republiky Václav Klaus při slavnostním přípitku s olympioniky. Vlevo Dana Zátopková, uprostřed přihlíží Štěpánka Hilgertová.

Prezident republiky Václav Klaus při projevu před podpisem přihlášky České republiky na olympijské hry v Pekingu. Vlevo předseda ČOV Milan Jirásek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze