Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskařka Kniezková má paralympijské zlato

20 2004
Atény - Česká paralympijská reprezentace sice na hrách v Aténách v pondělí o jedno zlato přišla, další dvě však záhy vybojovala. O první místo přišla koulařka Jana Fesslová, která v neděli uspěla v závodě kategorií F54 a F55, ale Slovinci proti ní podali protest a o zlato přišla. V soutěži sloučených kategorií F32-34 a F51-53 výkonem 15,28 metru zvítězila diskařka Martina Kniezková. Plavkyně Běla Hlaváčková uspěla na znakařské padesátce vozíčkářek kategorie S5.

Fesslová byla ještě v Aténách lékaři zařazena do kategorie F54 a svým výkonem vytvořila nový paralympijský rekord v této skupině tělesně postižených sportovců.

Funkcionáři však slovinskému protestu vyhověli a po přeřazení do kategorie F55 musí Fesslová zlatou medaili vrátit. Vzhledem k přepočítávání výkonů podle koeficientu zohledňujícího zdravotní stav totiž klesla až na jedenáctou příčku.

Na stříbrnou pozici se tak posunula další česká reprezentantka Eva Kacanu, která byla původně díky svému osobnímu maximu 6,18 metru bronzová. Vítězkou se stala Němka Marianne Buggenhagenová a bronz připadl slovinské závodnici Tatjaně Majcenové.

Diskařka Martina Kniezková zároveň vytvořila nový světový rekord v kategorii F51 a obhájila triumf ze Sydney.  Stejně jako před čtyřmi lety v Austrálii soupeřky předčila posledním pokusem.

"Myslela jsem před ním na paní Žaludovou. Byla to ředitelka soukromého gymnázia v Havířově, které mi umožnilo individuální studijní plán, obrovská osobnost, která mě velmi ovlivnila," svěřila se úspěšná obhájkyně.

Zatímco Fesslová o zlato přišla, diskař František Pürgl díky podobné kauze v mužském závodě v hodu diskem získal bronzovou medaili. Íránského závodníka Mochtara, vítěze vozíčkářské kategorie F54 totiž podle odhazovací techniky během závodu ohodnotili jako méně handicapovaného a přeřadili ho do třídy F55.

Tím pádem se z Pürglovy čtvrté příčky rázem stala bronzová paralympijská medaile. Devětatřicetiletý paralympionik předvedl nejlepší výkon sezony 27,97 metru, výkonem téměř o metr delším vyhrál Číňan Liang Fan, stříbro získal domácí Efthymios Kalaras.

Pro Pürgla to byl poslední start na paralympiádě. "Myslím, že na závěr kariéry jsem si nemohl přát nic lepšího. Vůbec jsem si na medaili nevěřil, předpovídal jsem, že budu čtvrtý a skoro to vyšlo. Je tu dost nových, neznámých závodníků, kteří mohli překvapit," řekl.

Plavkyně Hlaváčková triumfovala necelý půlrok po porodu časem 42,63 sekundy. Za ní skončila druhá její největší soupeřka Beatrice Hessová z Francie.

Hlaváčková již šest týdnů po porodu zaplavala na mezinárodním mistrovství republiky v Brně právě na této trati nejlepší čas roku, od té doby dále neúnavně trénovala. "V tuto chvíli je to maximum, čeho jsem mohla dosáhnout," řekla po dnešním triumfu v Aténách.

Litovala jen toho, že se na třetí pozici nevešla Kateřina Lišková, jež skončila čtvrtá.

Bronz přidal na konto české výpravy dráhový cyklista Jiří Bouška, který zápolil o třetí místo ve stíhačce na tři kilometry mezi spastiky s Lubošem Jirkou. Oba shodně v semifinále prohráli s Australany, českou bitvu nakonec vyhrál o necelých šest sekund
Bouška.

"Nebyl to moc příjemný pocit, na jednoho z nás musela vyjít bramborová medaile, a tu nikdo nikomu nepřeje," řekl.

Závod vyhrál ve světovém rekordu 3:32,958 Christopher Scott. Pro české paralympioniky jsou Australané zatím neporazitelní.

"Jsou to profesionální sportovci a bydlí v tréninkových střediscích přímo u velodromu, takže trénují třikrát až pětkrát týdně na dráze. V těch podmínkách, který oproti nim máme, je ještě zázrak, že kluci jezdí takhle dobře," řekl reprezentační trenér Petr Pípal.

Životního úspěchu se dočkal atlet Dušan Grézl. Nejlepším dosavadním umístěním pětadvacetiletého spastika na velké mezinárodní soutěži bylo třetí místo v hodu oštěpem na loňském mistrovství Evropy v nizozemském Assenu, v pondělí ale v osobním rekordu skončil na paralympiádě třetí ve vrhu koulí kategorie F38.

Předvedl výkon 13,19 metru.  V sektoru ho povzbuzovali i jeho dva týmoví kolegové -
stříbrný koulař z Atlanty 1996 Miroslav Janeček, který skončil pátý, a druhý diskař ze Sydney Roman Kolek.

Ten předvedl šestý nejlepší výkon. "Měl jsem strach hlavně z Dorošenka a z Loosche a vůbec jsem si nevěřil, ale kluci mě povzbuzovali a to mi moc pomohlo," řekl Grézl.

Grézl se postaral o poslední dnešní českou medaili. Dohromady už jich je deset: čtyři zlaté, dvě stříbrné a čtyři bronzové. Minimálně stříbro přidají stolní tenisté Jolana Matoušková, soutěžící ve třídě 10 tělesně postižených, a vozíčkář Michal Stefanu.

Oba postoupili do finále. Matoušková při vítězství 3:2 nad japonskou obranářkou Kudoovou odvrátila čtyři mečboly. 

Jitka Pivarčiová má šanci obhájit třetí místo ze Sydney ve vozíčkářské třídě pět, mezi posledními čtyřmi je jedinou Evropankou.

Výsledky:
Atletika
Muži:
Disk (F54):
1. Liang Fan (Čína) 28,93, 2. Kalaras (Řec.) 28,07, 3. Pürgl (ČR) 27,97.
Koule (F 38): 1. Dorošenko (Ukr.) 14,87, 2. Loosch (Něm.) 14,54, 3. Grézl 13,19, ...5. Janeček 12,11, 6. Kolek (oba ČR) 11,72.
Ženy:
Vrh koulí (F54, F55):
1. Buggenhagenová (Něm., F55) 9,06, 2. Kacanu (ČR, F54) 6,18, 3. Majcenová (Slov., F54) 6,00, ...11. Fesslová (ČR, F55) 6,86.
Disk (F32-34, F51-53): 1. Kniezková (ČR, F51) 15,28, 2. Satóová (Jap., F32) 11,09, 3. Alsheraianová (Kuv., F32) 9,94.
Plavání:
Ženy - 50 m znak (S5):
1. Hlaváčková (ČR) 42,36, 2. Hessová (Fr.) 43,74, 3. Peralesová (Šp.) 45,39, 4. Lišková (ČR) 51,11.
Dráhová cyklistika:
Muži - stíhačka na 3 km (divize 4):
1. Scott 3:32,958, 2. Homann (oba Austr.) 3:41,437, 3. Bouška 3:46,623, 4. Jirka (oba ČR) 3:52,216.

Autoři: ,


Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...Najdete na iDNES.cz