Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Jde o přežití gymnastiky v Česku, varuje olympionik Konečný

Je jedním z 98 gymnastů, již se kvalifikovali na hry. Touží po postupu mezi 24 finalistů olympijského víceboje. Svůj okamžik slávy si však Martin Konečný už užil. V tréninkové gymnastické hale, nedaleko od slavných ostnů londýnské O2 Areny, byl úplně první ze všech olympioniků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Maybee

Gymnastika po česku

Naprosto souhlasím s panem Konečným. Moje dvě dcery trénovaly  13 let gymnastiku  ve  skromných podmínkách českých sokoloven a tělocvičen(v zimě kosa,v létě nedýchatelno,mizerné vybavení) za účasti neuvěřitelně obětavých trenérek, které  zadarmo a na úkor vlastního času trávily denně hodiny v tělocvičně.Finanční zabezpečení  nulové.Měsíční příspěvky vysoké(ne na trenéry,ale  na pronájem tělocvičny),vybavení veškeré financují rodiče, startovné platí rodiče,dopravu a pobyt na závodech platí rodiče.Obě moje dcery dnes dělají jiné sporty, oproti svým vrstevníkům jsou neuvěřitelně pohyblivé,obě jsou dobré ve svých sportech.

Ve skromných podmínkách u nás dál  vyrůstají nové talenty,tak  proč jim proboha neposkytneme alespoň trochu důstojné finanční podmínky?Vždyť právě z těchto všestranných sportovců se pak velmi často vyprofilují sportovci, kteří nás pak mohou reprezentovat třeba na OH nejen v gymnastice,ale i v jiných sportech, které díky gymnastickým základům pak mohou dále dělat.

+2/−1
25.7.2012 10:54

dizzyd

smíšené pocity

Když to tu tak čtu, tak z toho mám celkem dost smíšené pocity nebo spíš asi převažuje smutek. Gymnastika není sport pro každého. Je třeba tam skutečně makat a být srdcař. Ne každý k ní má předpoklady, ale to platí o všech sportech dělaných na vrcholové úrovni. Jeden má nadání na toto, druhý na toto. Proč je fotbal tak oblíbený je jasné. Není potřeba žádné velké zázemí a vybavení na to aby kdokoli kopl do míče. Tím ovšem nechci tento sport kritizovat či bagatelizovat. Jen jeho prvotní nenáročnost jak pohybová, tak materiální jsou prostě perfektním koktejlem proto aby ho mohl provozovat kdokoli (bez ohledu na věk), kdekoli. A když k tomu přidáme, že se jedná o týmový sport, kde rozhodně, pokud nám jde jen o zábavu, není potřeba trenéra, tak pak je to jasné. Mě jen mrzí, že u nás si lidi neuvědomují to, co si uvědomují po celém světě (nejen USA, ale i Čína, Rusko, Francie, Německo, Švýcarsko). .............

+1/−1
25.7.2012 9:50

e.m.

LimonadovyJoe03

jeho mozek bych chtěl vidět. Ten bude velikostně asi jako u slepice. To jsou teda názory...;-D

0/0
24.7.2012 22:15

ajureckova

Re: LimonadovyJoe03

ale ztrapnil se tady vyborne, ani nevi o jakem sportu ten clanek vubec je. ;-D

0/0
24.7.2012 23:30

InstinkTT

Sportovní gymnastika

Je nejvhodnější průpravou pro děti od brzkého školního věku. Naučí se tam spoustu o svém těle, rovnováze, reflexech, svalech a síle. Tyto schopnosti pak mohou využít pro jakýkoliv další sport. Viz například aerobik. Z jakého prostředí si myslíte, že pochází většina mistrů světa a ČR. Zmíním také např. 7 násobného mistra světa v nejtěžší motoristické disiplíně - rally - Sebastiena Loeba. Taktéž bývalý gymnasta. R^R^ Gymnastika by měla mít prostor v ČR.

+2/−1
24.7.2012 15:24

ludra.hnida

Re: Sportovní gymnastika

No pokud budou z tech dětí vrcholoví sportovci tak ano, ale co ten zbytek? Já mam na školni gymnastiku jenom ty nehorsi vzpominky a to nastestí nejsem zadne sportovní dřevo. Uchylny telocvikář, padesát let staré nářadí, a nucení do něčeho co nas jako děcka obsolutne nebavilo... a pokud byl někdo pohybove mene nadany jeste dostal vynadano a snizenou znamku z telesne vychovy... paradní šikózní prostředí....

0/0
24.7.2012 15:43

ludra.hnida

Re: Sportovní gymnastika

No a ve vyšším věku na stredni jsem uz ten gymnasticky nesmyl pocitil i sam na sobe, protoze jsem vyrostl a zmohutnel a chtít po dvou metrovem  a stokilovem chlapovi aby se točil na hrazdě tak to pardón...

0/0
24.7.2012 15:46

wotomtoje.

Re: Sportovní gymnastika

R^ Nechodili jsme spolu na základku?

---

Asi to bylo všude, co jsem nesnášel, bylo cvičení na hrazdě. Nějak mi tam vadily ty kovový součásti, jako takový strach, že se praštím. Přitom ostatní cvičení mě i bavilo.

0/0
25.7.2012 8:23

millsew99

Re: Sportovní gymnastika

ale houbelec... jedině míče, ty hrajou primR^V

0/0
24.7.2012 16:25

roman37d

Re: Sportovní gymnastika

Tyto schopnosti pak mohou využít pro jakýkoliv další sport. Viz například aerobik. ;-D Některé sporty by z principu měly dělat pouze ženy. Jen ty dokáží do sestav dát ladnost a krásu.

0/0
24.7.2012 16:33

nazi punk

nic mi neleží na srdéčku více než přežití gyndastiky v čr

vážně! ;-( ale vopravdicky V

+4/−1
24.7.2012 14:56

sport

Je to dřina

Mají můj obdiv, všichni, kteří se tomuto sportu věnují, je to dřina a málokdo to ocení. Chápu jejich finanční starosti, je dost těžké 8 hodin trénovat a pak ještě 8 hodin pracovat. Zaslouží si naší úctu už jen proto, že nebylo úplně lehké se na OH v našich podmínkách probojovat!! Přeji jim úspěch a medaile, i když vím, jak je to pro ně těžké!!! Bojujte za sebe i za ty gymnastické děti, které Vám jistě drží i palce na nohou!!! Hodně štěstí:-)

+3/−1
24.7.2012 13:42

roman37d

Re: Je to dřina

Proč si zaslouží naší úctu? 8-o Dělají to snad pro sebe, ne? Proto, že je to baví. Zachraňují tím snad něčí životy? Úspěch přeji všem lidem a všem sportovcům medaile.

+1/−1
24.7.2012 13:54

Honx

Re: Je to dřina

O co větší úctu si zaslouží než třeba popeláři? A za co?

0/0
24.7.2012 13:57

ludra.hnida

Re: Je to dřina

obecně, protože nebyt profesí jako popelář a podobně, tak se utopíš ve vlatních ho..*vnech!

0/0
24.7.2012 15:04

nazi punk

Re: Je to dřina

dyk to nezpochybňuje. pokud panáček spadne z bradel, je mi to šukmák. ale kdyby přestali jezdit popeláři, jsem namydlenej :-)

0/0
24.7.2012 15:17

dzji

Re: Je to dřina

mohou být vzorem mládeži, že se má hýbat, a když uspějí na soutěži, přinesou spoustě lidí radost. Řekla bych, že jsou společensky prospěšnější než leckterý Account Manager nebo ministerský úředník.

+4/−1
24.7.2012 14:39

roman37d

Re: Je to dřina

Mohou? A jsou? Ještě jsem neviděl kluka který by uctíval někoho kdo hopsá na dřevěnym koni.

+2/−1
24.7.2012 15:44

millsew99

Re: Je to dřina

;-Dta sedlaR^

0/0
24.7.2012 16:29

už?

Re: Je to dřina

ani nesedla. ja zas neznam chlapa, kterj by prohlasil, ze vetsina lidi neletela a ani nepoleti letadlem.

0/0
25.7.2012 14:19

zab5

Je to o celkovém povědomí

Zeptejte se třeba nějakého kantora, kolik kluků se mu v osmé třídě dokáže vyšphat na dva metry nebo kolik holek zvládne kotrmelec. Dříve byla gymnastika součástí tělesné výchovy, na střední škole jsme kolikrát po tělocviku i zvraceli ;-) . A to jsme od malička lezli po stromech a lítali na kole a za balonem. Dnes to sedí od pěti let na počítači a vyhnat je ven  je pro ně stejný trest jako pro nás byl "zarach".  Kdepak, nějaké cvičení dnes nikoho nezajímají.

0/0
24.7.2012 13:34

dzji

Re: Je to o celkovém povědomí

pro mě a mé spolužáky byla gymnastika postrach. Hrazdě se říkalo "kastrovací nástroj", holky tam chlípný tělocvikář vytahoval za zadek a v maturitním ročníku jsme museli dělat prostnou sestavu s holubičkou.

Na strom s větvema vylezu a ráda, na vyleštěnou tyč se mi to nikdy nepodařilo.

Ale nic proti gymnastice, jenom holt to není úplně atraktivní druh sportu.

0/0
24.7.2012 14:43

Motty22

Re: Je to o celkovém povědomí

Velké většině lidí pod pojmem sportovní gymnastika se vybaví děsivá představa školního tělocviku. Děsivá nejen pro žáky, ale i pro vyučující. Ti v častých případech sami netuší, co mají - nemají učit, natož jakým způsobem. Mluvím ze své vlastní zkušenosti - jako gymnastky i jako trenérky.

Správná dopomoc, technika a hlavně potřebná pohybová a silová průprava pro dané cviky, odvíjející se individuálně dle každého jednotlivce, zejména na školách..pro vyučující velkou neznámou. (kluk-130 kg se neudrží na rukou, nenutím ho do stojek - také ste se napřed naučili chodit a pak behat.) Pak to vypadá jak to vypadá!

V některých zahraničních školách mají gymnastiku ve školce a v prvních dvou letech zakladní školy povinnou. Pod kvalifikovaným dozorem a má to obrovský uspěch. Dokonalá pohybová průprava pro jiné sporty, děti se naučí dokonale vnímat pohyb, lepe držet koordinaci, padat. Z dětí se pak nestávají ti typičtí neohrabanci, ať už mají dispozice, jaké mají!

0/0
24.7.2012 16:36

roman37d

Re: Je to o celkovém povědomí

Smím se zeptat o kterém zahraničí je řeč? Pominu-li některá sportovní gymnázia, tak mě napadá jedině škola v Ceausescovu Rumunsku.

0/0
24.7.2012 16:41

už?

Re: Je to o celkovém povědomí

chlape, vy jste fakt zamrzl nekde za komancu...

0/0
25.7.2012 14:22

Atenka

chtěla jsem dát syna na gymnastiku

Chtěla jsem dát syna na gymnastiku v Plzni.  Náš známý chodí v Praze od předškolního věku a i on i jeho rodiče jsou spokojeni. Také můj kamarád dělal na základce gymnastiku a i když toho na střední nechal, měl perfektní základ pro mnoho jiných sportů.

Takže jsem si říkala, že je to celkem zajímavý sport a syn by to mohl zkusit,

Jenže jsem narazila. Neexistuje oddíl, kam bych ho mohla přihlásit ve čtvrtém největším městě ČR.

Našla jsem jen sokolské oddíly se všeobecným cvičením pro předškolní děti a nebo bojovou gymnastiku (přípravka na karate).

Takže chodí do Sokola a vybíráme něco jiného. Ale je to škoda.

+3/−1
24.7.2012 13:09

sekundoměr (po opravě)

Re: chtěla jsem dát syna na gymnastiku

Konečně aspoň nějaký příspěvek s reálnou zkušeností ze života a taky  s pointou, který neznačuje, jak užitečná může být gymnastika.

0/0
24.7.2012 13:12

sekundoměr (po opravě)

Re: chtěla jsem dát syna na gymnastiku

která naznačuje :-P

0/0
24.7.2012 13:12

roman37d

Re: chtěla jsem dát syna na gymnastiku

Pro předškolního kluka je nejideálnější právě ten Sokol. Pokud z něj nebude reprezentant a tak náročný sport jakým je gymnastika mu nepůjde, můžete mu během chvíle znechutit sport celkově... Bohužel se to stává velmi často. A nejen ve sportu.

+1/0
24.7.2012 13:22

albert10

Re: chtěla jsem dát syna na gymnastiku

To je sice smutné, na druhou stranu každý sportovní klub začíná a končí s lidmi, kteří to chtějí provozovat a obětovat tomu svůj čas. Když najdeš pár podobných, můžete začít s gymnastikou i v té plzni.

0/0
24.7.2012 13:33

nazi punk

Re: chtěla jsem dát syna na gymnastiku

chudáček malej. mě takhle nutili chodit do houslí.. brr. není nad činnosti, které chce člověk dělat sám :-)

0/0
24.7.2012 14:53

Atenka

Re: chtěla jsem dát syna na gymnastiku

Dítě do ničeho nutit nehodlám, ale máme ke gymnastice vztah a chtěli jsme to zkusit. Myslím, že je to lepší než třeba hokej nebo karate. Ale začít dělat jakýkoliv sport ie těžké, musí to to dítě bavit. A gymnastika je krásný sport. 

Jinak starší syn nechtěl chodit do hudebky, ale na malování. Sice měl hudební sluch a je z hudební rodiny, ale budiž. Tak jsme ho nenutili. V patnácti nám vynadal, že už mohl umět krásně hrát na piáno a chtěl po nás, abychom mu platili soukromé hodiny.  Nutit ne, ale někam dítě směřovat je asi potřeba. Jinak skončí jenom u počítače a televize.

+1/−1
24.7.2012 16:22

roman37d

Re: chtěla jsem dát syna na gymnastiku

Nějak nechápu jak souvisí hudební sluch s pianem. Snad jen že by chtěl dělat ladiče.

0/0
24.7.2012 16:30

Honx

Chudáci sportovci, mají to těžké

musí si sami hledat peníze, nebo dokonce i je někde vidělat. Jako kdyby je nemohl živit stát, vždyť přece umí třeba cvičit na bradlech a to je životně důležité pro celý národ! ;-D

+3/−1
24.7.2012 13:02

zab5

Re: Chudáci sportovci, mají to těžké

To je fakt, jako by si nemohli postavit ty haly sami, žejo. A jak vy? Na OH čumět budete?

+3/−1
24.7.2012 13:14

LimonadovyJoe03

Re: Chudáci sportovci, mají to těžké

Já budu, ale rozhodně ne na chlapy u tyče.

0/0
24.7.2012 13:16

Inspecteur Clouseau

Re: Chudáci sportovci, mají to těžké

Tak si zkus na te hrazde treba jednou udelat vymyk, nebo takovou sklopku (coz patri k uplnemu zakladu gymnasty) a pak se posmivej...

0/0
24.7.2012 13:18

LimonadovyJoe03

Re: Chudáci sportovci, mají to těžké

Já věřím, že je to těžké. A ty zase věř mně, že mne tento sport nezajímá a sledovat ho nebudu, ok?

+1/0
24.7.2012 14:32

zab5

Re: Chudáci sportovci, mají to těžké

Na chlapy u tyče? To si pletete s jinou disciplínou a dělají to jen ženy, ne?

0/0
24.7.2012 13:23

Honx

Re: Chudáci sportovci, mají to těžké

Já ne, ale manželka jak jí znám jo.

.

Mimochodem, ano - kdo postavil hřiště a tělocvičny sokolům? Museli si je postavit sami a ještě na to byli náležitě hrdí. Proč by to nemělo jít i dnes? Jo já zapomenul, dnes je jiná doba...

+1/−1
24.7.2012 14:00

huggate

Nedivte se!

Pracuji u LONdyna. Navstevuji East London gymnastic club. Jednu z mnoha telocvicen v LONdyne.

Na podzim se vracim zit domu, do Brna. Marne shanim alespon jednu telocvicnu, kterou bych mohl navstevovat a dal cvicit! :-/

+1/−1
24.7.2012 13:02

Bennu

Re: Nedivte se!

Ale tak zase mame skoro nejvice vyhernich automatu na hlavu v Evrope :-/

0/0
24.7.2012 13:05

huggate

Re: Nedivte se!

To jste me uklidnil(a) ;-D

0/0
24.7.2012 13:10

dneska.taky.lidi.věří.všemu

Re: Nedivte se!

http://gymnastika.sokolbrno1.cz

+1/−1
24.7.2012 14:36

ludra.hnida

Re: Nedivte se!

kdo opravdu chce tak najde a nedělej že ne. A kdyz opravdu ne a budes opravdu tak hrozne moc chtít cvičit muzes cvičit i doma na zahrade v zimě ve sklepě! Nebo založ nejaky vlastni oddíl! Nebo si pronajmi prostory...

0/0
24.7.2012 15:06

Veska, faraón diskuzí idnes

Zdá se mi

Že spousta lidí si plete moderní gymnastiku a gymnastiku. Občas bych přál takovým lidem, ať se posmívají gymnastům. Těch zubů, co by sbírali by se pak člověk nedopočítal.

0/0
24.7.2012 13:01

cartouche

Pánové, probuďte se!

Pěstovat gymnastiku - sport, ve kterém je předností výška pod 170 centimetrů - v desetimiliónové populaci s průměrnou výškou 181 cm?!

0/0
24.7.2012 12:52

Bennu

Re: Pánové, probuďte se!

Prumerna vyska 181cm? Ani nahodou!!

http://www.novinky.cz/domaci/41747-za-posledni-stoleti-jsme-vyrostli-o-deset-centimetru.html

0/0
24.7.2012 12:55

Dololezec na pravdě boží

Re: Pánové, probuďte se!

se rozcilujes kvuli jednomu centimetru? 8-o

0/0
24.7.2012 12:57

Bennu

Re: Pánové, probuďte se!

No, tam je prumerna vyska mladeho muze. Kde mas starsi rocniky a zeny? Prumerna vyska populace bude nekde kolem 170 cm.

0/0
24.7.2012 12:59

Najdete na iDNES.cz