Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskvalifikovaný Korejec je hrdinou

26 2002
Soul - Neveze zlatou medaili, ale doma bude vítán jako vítěz. Korejský rychlobruslař na krátké dráze Kim Dong-sung, kterému upřeli zlatou olympijskou medaili rozhodčí krátce po dojezdu finálového závodu na 1500 metrů, za zkřížení dráhy americkému soupeři Apolu Antonu Ohnovi. Korejský tisk poté psal o "ukradené medaili". Vedení výpravy marně protestovalo u Sportovního arbitrážního soudu. Přesto Kim dostane prémii 10 000 dolarů, jako by zlato doopravdy vybojoval.

"Považujeme jej za skutečného vítěze disciplíny," řekl před odjezdem ze Salt Lake City šéf výpravy a předseda korejského bruslařského svazu Park Sung-in.

Ten navíc hodlá požádat vládu, aby Kimovi přiznala rentu, kterou olympijští vítězové v zemi dostávají. Závodník by tak obdržel jednorázovou částku téměř 50 000 dolarů a poté každý měsíc 755 dolarů.

V Kimův prospěch mezitím začali organizovat sbírky zřizovatelé jihokorejských internetových serverů a další organizace. Z výtěžku hodlají závodníkovi nechat vyrobit symbolickou zlatou medaili. Kim Dong-sung zvítězil už na olympiádě v Nagan v závodě na 1000 metrů.

Autor:


Další z rubriky

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz