Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Divácká atmosféra při curlingu se na olympijských hrách začíná zvrhávat

Dánská curlerka Madeleine Dupontová v utkání proti Číňankám | foto: AP

21 2010
Účastníci olympijského turnaje v curlingu čelí nezvyklému zájmu fanoušků o svůj sport. Na jednu stranu je bouřlivá atmosféra v hale vyhecuje ještě k lepším výkonům a dodá potřebný adrenalin, některým z curlerů ovšem hluční fanoušci vadí. Zvlášť když mírně znevýhodňují soupeře domácí Kanady.

Dánka Madeleine Dupontová si například stěžovala, že v pátečním utkání proti Kanadě nebyla kvůli hluku schopna správně načasovat rozhodující kámen. Fanoušci se naopak naprosto zklidnili, když se připravovala kanadská skipka Cheryl Bernardová.

"Neříkám, že bych to zvládla, kdyby byli diváci tišší," podotkla Dupontová. "Ale bylo by férovější, kdyby tak ječeli i v momentě, kdy házela Cheryl Bernardová," dodala Dánka. Podle agentury Reuters skutečně kanadští fanoušci v několika utkáních sami sebe vyzývali ke klidu, když byla na řadě jejich skipka.

I Bernardová se domnívá, že se atmosféra na zápasech postupně začíná zvrhávat. "Většina z nich, odhaduju tak 75 procent, příliš curlingu nerozumí a jsou tu jen na fandění. Potřebujeme je ale trochu tišší," poznamenala po vítězství nad Dánskem.

Pro curlery je bouřlivé publikum v hale pro 5600 diváků něčím nezvyklým. Na předchozích olympijských hrách se curling potýkal s malým zájmem fanoušků, a to i při zápasech o medaile.

Fanoušci Kanady vytvářejí na curlingu nezvykle bouřlivou atmosféru

Fanoušci Kanady vytvářejí na curlingu nezvykle bouřlivou atmosféru

Ve Vancouveru jsou ovšem lístky na curling žádaným zbožím. Jak pro oddané fanoušky tohoto sportu, tak pro "nováčky", které láká atmosféra připomínající party. Jeden ze zaměstnanců haly uvedl, že počet prodaných piv na curlingu trumfne pouze lední hokej.

Ačkoli publikum tvoří hlavně Kanaďané podporující domácí tým, když výběry javorového listu" zrovna nehrají, rozdělují diváci svou přízeň rovnoměrně mezi ostatní. A někteří jsou za to rádi. "Mně to nevadí. Prostě se soustředím na házení a nic neslyším," zmínil švédský skip Niklas Edin.

Lídr britského týmu David Murdoch zase plánoval, že ke komunikaci se spoluhráči bude raději využívat posunky. Ale na hluk si nestěžoval. "Fandí vlastnímu týmu a baví se. Nakonec si za svá místa zaplatili," dodal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze