Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divína finále krasobruslařů uchvátilo

16 2002
"Vystupňované drama závodu mužů mě bez přehánění uchvátilo," říká o finále olympijského závodu krasobruslařů Karol Divín, stříbrný krasobruslař z olympijských her 1960. "Jagudin, olympijský vítěz, nebruslil jen na soundtrack filmu Muž se železnou maskou, ale také se železnými nervy. Nastoupil jako poslední, to nebývá vždy výhodou. Byla to, myslím, nejlepší volná jízda, kterou jsem kdy viděl."

"Nejen pro kombinaci čtverný, trojitý, dvojitý skok, a další vynikající skokanské kreace, ale též pro umělecké vyjádření hudby. Skákat jej naučil trenér Mišin, ale trenérka Tarasovová, jedna z nejlepších krasobruslařských choreografek, dovedla jeho vyzrálost k vrcholu.

Pljuščenko si mě získal dvěma originálními kreacemi, především kombinací čtverného a dvou trojitých skoků. Z toho posledního, rittbergera, bohužel vypadl. A poprvé v životě jsem viděl sekvenci trojitého salchova s eulerovým přeskokem do trojitého flipa. U Američana Goebela při jeho třech čtverných skocích jsem ocenil především rotaci, je nejrychlejší na světě.

Mohli jsme si všimnout, že umělecké uchopení námětu, ať Jagudinova Železná maska, či Pljuščenkova Carmen, směřuje u mužů spíše epickým směrem, na rozdíl od žen upřednostňujících lyrické vyznění.´Uznání zaslouží i americký veterán Eldredge, po volné jízdě šestý. Tento mistr světa z roku 1996 se přiřadil k dalším dvěma, čtyřnásobnému šampionu Američanu Browningovi a trojnásobnému mistru světa Rakušanu Danzerovi, kteří nikdy nezískali olympijskou medaili."

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz