Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Atén míří rekordních 202 výprav

12 2004
Praha - Aténské olympiády se podle oficiálních údajů MOV zúčastní 202 zemí, nejvíc v dějinách her. V Atlantě 1996 nastoupili k soutěžím vyslanci 197 zemí, hry v Sydney poctilo návštěvou už 199 výprav. V Řecku bude rozděleno rekordních 301 sad medailí, v porovnání s rokem 2000 přibyla jedna kolekce.

Podíl jednotlivých kontinentů na počtu národních svazů je následující: 53 jich je z Afriky (ANOCA), 48 z Evropy (EOC), 44 z Asie (OCA), 42 z obou Amerik (PASO) a 15 z Oceánie (ONOC).

Na hry se mimo jiné vrací Afghánistán, který se naposledy zúčastnil soutěží v roce 1996. Tři roky nato jej MOV vyřadil z olympijského hnutí kvůli vládě Talibanu. Po jeho pádu před téměř třemi lety se Afghánci vrátili do olympijské rodiny. Pro kruté metody Udaje Husajna, syna iráckého diktátora, byl z MOV načas vyloučen i Irák, který má jediného medailistu z Říma 1960.

Zcela novým účastníkem budou zástupci Východního Timoru, který se v roce 1999 oddělil od Indonésie. V Sydney startovala maratonkyně Aguida Amaralová ještě v symbolickém dresu "nezávislých atletů", ale po loňském uznání timorského výboru bude nyní mít červenočernožlutá vlajka oficiální zastoupení.

Nováčkem je také Kiribati, malé souostroví v Mikronésii, které se stalo olympijskou zemí v minulém roce při zasedání v Praze.

Svou minivýpravu má na hrách i Palestina, her se zúčastní už potřetí, přestože nemá svůj státní útvar. O členství v MOV požádala v roce 1978, prvně zavlála palestinská zástava nad Atlantou 1996.

Nezávislé státní území nemá ani 12 dalších účastníků olympiád: Americká Samoa, Aruba, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Cookovy ostrovy, Guam, Hongkong, Nizozemské Antily, Portoriko, Tchaj-wan a Panenské ostrovy.

Z celkových 192 států světa nejsou organizovány v MOV pouze tři státní útvary: Marshallovy ostrovy, Tuvalu a Vatikán.

Autor:


Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...Najdete na iDNES.cz