Do Atén může jet až 200 olympioniků

13 2003
Atény - Jan Železný, Štěpánka Hilgertová, Roman Šebrle a pár dalších sportovních hvězd. A potom třeba 180 jiných českých sportovců. Od těch prvních se v olympijských Aténách čekají medaile, velké výkony, triumfy. Druhá, mnohem početnější skupina příští rok těžko překvapí. Mnozí se představí jen symbolicky.

Odpad může být veliký

Do Atén přesto vyrazí všichni, Česko bude reprezentovat zřejmě nejvíc sportovců v samostatné historii země. Dosavadní rekord je z her v Sydney - 122. Za federální historie čítala výprava do Moskvy 1980 dokonce 211 jmen, mnohým tehdy pomohl na start bojkot západních zemí.

Do olympijského startu zbývá dnes přesně devět měsíců. V úterý bude premiér Špidla asistovat slavnostnímu podpisu české olympijské přihlášky.

„Poslat do Atén jen solitéry, o jejichž úspěchu nikdo nepochybuje, to by bylo hodně málo,“ soudí František Dvořák, místopředseda Českého olympijského výboru. „Vždyť výprava propaguje celý stát. Z větší množiny sportovců jsou větší šance.

Ale přiznávám: odpad může být veliký.“ Takový názor v domácím olympijském hnutí převažuje, ačkoliv Jacques Rogge, prezident MOV, volá po celkovém snížení účastníků her. „Maximálně deset tisíc,“ hlásá.

Náklady? Téměř 30 milionů

Na kolik korun celá česká výprava přijde? Kdo ji zaplatí? Nejsou dvě stovky sportovců přehnaná představa? „V mých odhadech pojede 160 až 170 sportovců,“ soudí Jiří Kynos, ekonom ČOV. K nim připočítává stočlenný doprovod.

Celkové náklady se podle Kynose vyšplhají zhruba na 29 milionů korun. „Máme je! ČOV je solventní společností.“ Obavy, že větší výprava obere daňové poplatníky, jsou mylné. „Příspěvek od státu je pevně daný, neovlivní ho počet sportovců,“ zdůrazňuje Dvořák.

Jen olympijské oblečení pro jednoho sportovce stojí téměř 30 tisíc. Obléknout všechny přijde na sedm milionů. Výprava bude jiná než v Sydney. Po osmileté odmlce se vrací na hry česká moderní gymnastika, po dvanácti letech i moderní pětiboj.

Fandíme fotbalistům...

Olympijské místo zatím vybojovaly více než čtyři desítky sportovců. Z kolektivních odvětví pouze ženský basketbal. „Teď fandíme fotbalistům,“ připomíná Dvořák.

Fotbalový tým do 21 let hraje v sobotu ve Švýcarsku baráž o květnové mistrovství Evropy. Odtud pak tři mužstva proniknou na olympiádu. Kdyby Češi postoupili, výprava se výrazně rozroste.

Nejdřív jsou na řadě vzpěrači: od zítřka bojují o letenky do Atén na mistrovství světa ve Vancouveru. Už dnes existují dotazníky pro všechny potenciální olympioniky. „Pak si jen ťukneme do počítače a vyjedou nám jejich míry,“ říká Dvořák. Vodáci Knapková s Doktorem už testují týmové oblečení...

Sydney? Zklamání! A teď?

Na minulé letní olympiádě v Sydney vybojovalo Česko jen osm medailí: dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové. V hodnocení států skončilo na konci třetí desítky.

Mluvilo se o zklamání. „Vím, že fanoušky zajímají hlavně medaile a umístění,“ uznává olympijský šéf Milan Jirásek. Ovšem také pro Atény podporuje spíš megavýpravu: „Když máme šanci, proč se jí vzdávat?“ Čeští šéfové už v Aténách vybrali bydlení. Třípodlažní domy prý nabídnou větší komfort než „skládanky“ z prefabrikátů v Sydney.

Pravda, když zaprší, je zatím lepší po olympijské vesnici chodit v holínkách, protože rozestavěné sídliště je plné bahna.

I česká olympijská výprava se zatím pouze tvoří. Teprve 14. července bude přečten konečný seznam.

Autoři:


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Kanoista Minařík získal na OH mládeže bronz ve sprintu

Deblkanoisté Jiří Zalubil (vzadu) a Minařík vyhráli mistrovství Evropy juniorů...

Kanoista Jiří Minařík vybojoval na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires třetí místo ve sprintu...

Bobistka Sergejevová nedostane trest za dopingový případ na ZOH

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová (vpravo) a Anastasia Kočeržovová před...

Ruská bobistka Naděžda Sergejevová nedostane dodatečný trest za svůj dopingový nález na...

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz