Do Atén může jet až 200 olympioniků

13 2003
Atény - Jan Železný, Štěpánka Hilgertová, Roman Šebrle a pár dalších sportovních hvězd. A potom třeba 180 jiných českých sportovců. Od těch prvních se v olympijských Aténách čekají medaile, velké výkony, triumfy. Druhá, mnohem početnější skupina příští rok těžko překvapí. Mnozí se představí jen symbolicky.

Odpad může být veliký

Do Atén přesto vyrazí všichni, Česko bude reprezentovat zřejmě nejvíc sportovců v samostatné historii země. Dosavadní rekord je z her v Sydney - 122. Za federální historie čítala výprava do Moskvy 1980 dokonce 211 jmen, mnohým tehdy pomohl na start bojkot západních zemí.

Do olympijského startu zbývá dnes přesně devět měsíců. V úterý bude premiér Špidla asistovat slavnostnímu podpisu české olympijské přihlášky.

„Poslat do Atén jen solitéry, o jejichž úspěchu nikdo nepochybuje, to by bylo hodně málo,“ soudí František Dvořák, místopředseda Českého olympijského výboru. „Vždyť výprava propaguje celý stát. Z větší množiny sportovců jsou větší šance.

Ale přiznávám: odpad může být veliký.“ Takový názor v domácím olympijském hnutí převažuje, ačkoliv Jacques Rogge, prezident MOV, volá po celkovém snížení účastníků her. „Maximálně deset tisíc,“ hlásá.

Náklady? Téměř 30 milionů

Na kolik korun celá česká výprava přijde? Kdo ji zaplatí? Nejsou dvě stovky sportovců přehnaná představa? „V mých odhadech pojede 160 až 170 sportovců,“ soudí Jiří Kynos, ekonom ČOV. K nim připočítává stočlenný doprovod.

Celkové náklady se podle Kynose vyšplhají zhruba na 29 milionů korun. „Máme je! ČOV je solventní společností.“ Obavy, že větší výprava obere daňové poplatníky, jsou mylné. „Příspěvek od státu je pevně daný, neovlivní ho počet sportovců,“ zdůrazňuje Dvořák.

Jen olympijské oblečení pro jednoho sportovce stojí téměř 30 tisíc. Obléknout všechny přijde na sedm milionů. Výprava bude jiná než v Sydney. Po osmileté odmlce se vrací na hry česká moderní gymnastika, po dvanácti letech i moderní pětiboj.

Fandíme fotbalistům...

Olympijské místo zatím vybojovaly více než čtyři desítky sportovců. Z kolektivních odvětví pouze ženský basketbal. „Teď fandíme fotbalistům,“ připomíná Dvořák.

Fotbalový tým do 21 let hraje v sobotu ve Švýcarsku baráž o květnové mistrovství Evropy. Odtud pak tři mužstva proniknou na olympiádu. Kdyby Češi postoupili, výprava se výrazně rozroste.

Nejdřív jsou na řadě vzpěrači: od zítřka bojují o letenky do Atén na mistrovství světa ve Vancouveru. Už dnes existují dotazníky pro všechny potenciální olympioniky. „Pak si jen ťukneme do počítače a vyjedou nám jejich míry,“ říká Dvořák. Vodáci Knapková s Doktorem už testují týmové oblečení...

Sydney? Zklamání! A teď?

Na minulé letní olympiádě v Sydney vybojovalo Česko jen osm medailí: dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové. V hodnocení států skončilo na konci třetí desítky.

Mluvilo se o zklamání. „Vím, že fanoušky zajímají hlavně medaile a umístění,“ uznává olympijský šéf Milan Jirásek. Ovšem také pro Atény podporuje spíš megavýpravu: „Když máme šanci, proč se jí vzdávat?“ Čeští šéfové už v Aténách vybrali bydlení. Třípodlažní domy prý nabídnou větší komfort než „skládanky“ z prefabrikátů v Sydney.

Pravda, když zaprší, je zatím lepší po olympijské vesnici chodit v holínkách, protože rozestavěné sídliště je plné bahna.

I česká olympijská výprava se zatím pouze tvoří. Teprve 14. července bude přečten konečný seznam.

Autoři:

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Lze zbavit Evropu strachu z olympiád? Až Paříži napoví

Odhalení olympijských kruhů v Paříži

Kde jsou ty doby, kdy o olympijské hry na rok 1992 usilovalo ve finále voleb hned pět evropských...

Kandidatura Calgary na zimní hry 2026 žije, rozhodne se v referendu

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Kandidatura Calgary na pořádání zimních olympijských her v roce 2026 stále žije. Městská rada ve...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Najdete na iDNES.cz