Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Atén zřejmě pojede 136 českých sportovců

7 2004
Praha - Na olympijské hry do Atén by letos mělo jet 136 českých sportovců. Tolik jich nominovaly jednotlivé sportovní svazy. Jsou mezi nimi i plavkyně Kristýna Kyněrová, pro níž bude plavecký svaz žádat divokou kartu, a trio atletů do čtvrtkařské štafety, které patří aktuálně poslední postupové, šestnácté místo v žebříčku IAAF.

Sportovci se splněnými postupovými kritérii budou příští týden ve středu na plénu Českého olympijského výboru (ČOV) s největší pravděpodobností také přijati do českého olympijského týmu a pojedou do Atén.

Počet členů výpravy se může ještě změnit; jednak plavci zvažují možnost dodatečně dostat do Atén i Daniela Málka, štafetu zase může vyřadit na mistrovství Afriky v polovině července jiné kvarteto, ale především atleti mohou plnit limity až do 9. srpna.

Atletický svaz proto předložil ČOV obsáhlý seznam, jenž tvoří vedle třiatřiceti jistých účastníků se splněnými limity a dalších tří mužů do štafety (Karel Bláha, Václav Bláha a Jan Hanzl) také šestatřicet potencionálních účastníků Her. Pokud by totiž někdo splnil normu a na seznamu by nefiguroval, jeho start na olympiádě by byl vyloučen.

Kraulařce Kyněrové chybělo na čtyřstovce jen málo na mítinku ve Vídni, prsaři Málkovi scházelo v Monaku 18 setin na stovce. Tato ztráta je však větší v přepočtu na délku disciplíny. "Máme možnost odevzdat návrh až ve čtvrtek ráno," nechal si čas na rozhodnutí předseda svazu Vladimír Srb. V Sydney 2000 dostal možnost plavat bez splněného limitu Jan Víťazka, ale tomu chyběly dvě setiny.

Jedno místo navíc dostali na poslední chvíli dráhoví cyklisté. Kdo ho obsadí, se kouč Pavel Vršecký rozhodne do středy 14. července. Stejným případem jsou i zbylá dvě jména mezi silničáři. O místo v jachtařské třídě laser svedou na mistrovství Evropy boj Martin Trčka a Jan Čutka. V přímém duelu s Janou Blahovou o místo mezi kajakářkami na "rovné" vodě ve středu pro sebe vybojovala Michala Strnadová.

Naději na Atény mají ještě baseballisté, jelikož za postupující Itálii hráli v kvalifikaci dva hráči neoprávněně. Mezinárodní federace, nebo Italský olympijský výbor musí rozhodnout, zda do Atén pojede tým z Apeninského poloostrova, nebo ho nahradí česká reprezentace. "Máme jednatřicet hráčů, které akreditujeme pro případ, že to dobře dopadne," řekl výkonný ředitel svazu Jiří Votinský.

Malou šanci má badmintonista Jan Fröhlich, který je čtvrtým náhradníkem. "Je to hodně vzdáleno, ale doufáme, že by případně byl na olympiádu donominován," řekl za svaz Zdeněk Musil. Naději, byť nevelkou, má i Aleš Opatrný v jezdecké disciplíně parkur, na případnou divokou kartu od mezinárodní federace zatím marně čeká triatlonistka Lucie Zelenková.

Po atletech budou nejpočetnější výpravou veslaři, kterých je šestnáct a navíc s nimi pojedou dva náhradníci. Basketbalistek bude dvanáct, cyklistů celkem jedenáct a osm sportovců pro Atény mají střelci, tenisté a vodní slalomáři. Moderní pětibojaři jsou tři, ale do Řecka zřejmě poletí i náhradnice Lucie Grolichová.

Zasedání výkonného výboru ČOV, který závěrečnou jmenovitou nominaci projedná, se uskuteční 13. července. O den později bude v Sazka Areně při zasedání pléna ČOV schválena. V Sydney 2000 startovalo 126 českých sportovců, čtyři roky před tím v Atlantě bylo 116 reprezentantů.

Návrh české olympijské nominace:
Atletika:
Limit A:
Jaroslav Bába, Zuzana Hlavoňová, Tomáš Janků, Iva Straková a Svatoslav Ton (všichni výška), Miloš Holuša (chůze 50 km), Barbora Dibelková (chůze 20 km), Anna Pichrtová a Róbert Štefko (oba maraton), Petr Stehlík, Antonín Žalský (oba koule), Roman Šebrle a Tomáš Dvořák (oba desetiboj), Věra Pospíšilová, Vladimíra Racková a Libor Malina (všichni disk), Jan Železný, Nikola Brejchová, Jarmila Klimešová, Miroslav Guzdek a Barbora Špotáková (všichni oštěp), Adam Ptáček, Kateřina Baďurová (tyč), Lucie Vrbenská (kladivo), Jiří Mužík a Štěpán Tesařík (oba 400 m př.),
Limit B: Jiří Malysa (chůze 20 km), Vladimír Maška (kladivo), Šárka Kašpárková (trojskok), Denisa Ščerbová (dálka), Lucie Martincová (100 m př.), Jiří Vojtík (200 m) a Michal Šneberger (1500 m).
Na základě žebříčku IAAF: Karel Bláha, Václav Bláha a Jan Hanzl (všichni 4x400 m).
Basketbal: Tým žen (12).
Silniční cyklistika: Lada Kozlíková, Martina Růžičková, Michal Hrazdíra, Ján Svorada a dva ze čtveřice Ondřej Sosenka, René Andrle, Pavel Padrnos a Tomáš Konečný.
Dráhová cyklistika: Lada Kozlíková, Ivan Vrba, Milan Kadlec a jedno místo zatím bez jména.
Horská kola: Radim Kořínek a Jaroslav Kulhavý.
Sportovní gymnastika: Jana Komrsková.
Moderní gymnastika: Dominika Červenková.
Jachting: Michael Maier (Finn), Tomáš Malina (Mistral), Lenka Šmídová (Evropa) a Martin Trčka, nebo Jan Čutka (Laser).
Judo: Andrea Pažoutová.
Jezdectví: Jaroslav Hatla (všestrannost).
Moderní pětiboj: Michal Michalík, Libor Capalini a Alexandra Kalinovská.
Plavání: Květoslav Svoboda (200 m v. zp.), Ilona Hlaváčková (100 m znak), Kateřina Pivoňková (200 m znak), Jana Myšková (100 m v. zp.), Sandra Kazíková (50 m v. zp.), Michal Rubáček, Josef Horký, Martin Škacha (všichni 4x200 m v. zp.), Kristýna Kyněrová (400 m v. zp.) - divoká karta.
Plážový volejbal: Soňa Nováková a Eva Celbová.
Rychlostní kanoistika: Martin Doktor a Michala Strnadová.
Stolní tenis: Petr Korbel, Richard Výborný, Renata Štrbíková a Alena Vachovcová.
Sportovní střelba: Miroslav Januš, Tomáš Caknakis (oba běžící terč), Martin Tenk (vzduchová pistole, libovolná pistole), Václav Bečvář, Tomáš Jeřábek (oba libovolná malorážka vleže, libovolná malorážka 3x40 ran), Jan Sychra (skeet), Kateřina Kůrková (vzduchová puška, sportovní malorážka) a Lenka Hyková (sportovní pistole, vzduchová pistole).
Synchronizované plavání: Soňa Bernardová a Iva Bursová.
Tenis: Jiří Novák, Tomáš Berdych, Martin Damm, Cyril Suk, Iveta Benešová, Barbora Strýcová, Klára Koukalová a Libuše Průšová.
Triatlon: Martin Krňávek, Filip Ospalý, Lenka Radová a Renata Berková.
Veslování: Václav Chalupa (skif), Ondřej Synek, Milan Doleček (dvojskif), Petr Imre, Adam Michálek (dvojka bez kormidelníka), David Jirka, Jakub Hanák, David Kopřiva, Tomáš Karas (párová čtyřka), Michal Vabroušek, Václav Maleček (dvojskif lehkých vah), Karel Neffe, Petr Vitásek, Jan Schindler, Jakub Makovička (čtyřka bez kormidelníka) a Miroslava Knapková (skif).
Vodní slalom: Tomáš Indruch (C1), Marek Jiras a Tomáš Máder, Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (všichni C2), Ondřej Raab, Štěpánka Hilgertová a Irena Pavelková (všichni K1).
Vzpírání: Tomáš Matykiewicz.
Zápas: Petr Švehla a David Vala.

Autor:


Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...Najdete na iDNES.cz