Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Do boje o olympiádu 2012 se hlásí devět měst

16 2003
Lausanne - Devět žádostí zaregistroval Mezinárodní olympijský výbor (MOV) při uzávěrce uchazečů o pořádání letních olympijských her v roce 2012. Do boje o největší sportovní svátek vytáhly Havana, Istanbul, Lipsko, Londýn, Madrid, Moskva, New York, Paříž a Rio de Janeiro. "Je nám ctí oznámit tak dlouhý seznam prestižních měst," prohlásil dnes šéf olympijského hnutí Jacques Rogge při jmenování měst, která se do úterní půlnoční uzávěrky přihlásila.

Všech devět adeptů musí do konce srpna zaplatit MOV poplatek 150.000 eur. Formálně ještě nejsou kandidáty, protože olympijský výbor musí prověřit jejich schopnost olympiádu uspořádat.

Jména měst, která budou skutečně kandidovat, oznámí MOV příští rok v květnu. Vítěze vybere na svém zasedání 6. července 2005 v Singapuru.

Před dvěma týdny se olympijští funkcionáři sešli v Praze a hlavním bodem jejich rokování byla volba dějiště zimní olympiády 2010. Důvěru dostal kanadský Vancouver.

O tom, že by mohla pořádat olympijské hry, uvažuje i Česká republika. Prahu chce navrhnout pro letní hry 2016, nebo následující o čtyři roky později.

Autor:


Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze