Do nominace vklouzl na poslední chvíli. Michalík přesto míří vysoko

Michal Michalík | foto: Ivana Roháčková

14 2008
S nominací do Pekingu nepočítal. I proto v letošním roce změnil úplně systém tréninku. S výhledem až na další čtyřletý olympijský cyklus. V úterý se ale plzeňský moderní pětibojař Michal Michalík dozvěděl, že Libor Capalini nebude moci olympiádu kvůli zranění absolvovat.

A on že v pátek nasedne do letadla směr Peking ne jako náhradník, ale český reprezentant.

"Měl jsem radost, to je jasné," říkal včera Michalík. "Ale až tak mě to nepřekvapilo. Libor laboroval s nohou dlouho. Vídali jsme se dvakrát v týdnu při společném tréninku a věděl jsem, jak na tom je."

Sedmadvacetiletý pětibojař z Plzně se sice i jako náhradník před Pekingem připravoval naplno, ale jak sám říká, jeho letošní trénink byl jiný.

"Protože to od počátku nevypadalo, že budu v nominaci, kterou okupovali David Svoboda a Libor Capalini, s trenérem jsme začali nový model přípravy. Výsledkem například je, že už se cítím mnohem lépe při běhu," líčí Michalík, jehož právě závěrečný běh připravil o medailovou pozici na minulých olympijských hrách v Aténách. V Řecku před čtyřmi lety skončil šestý, Capalini bral bronz.

Právě šesté místo z Atén by Michalík rád zopakoval v Číně. "Není to zrovna skromné přání, ale s tím bych byl spokojen," tvrdí. Vzápětí ale dodá, že nejdůležitější pro něj je podat dobrý výkon. "Když budu cítit, že jsem udělal maximum a budu třeba desátý nebo patnáctý, zoufat také nebudu."

Michalík míní, že v moderním pětiboji může na olympiádě na umístění v první pětce myslet kolem dvaceti lidí. "Na vítězství pak podle mého tak osm. Jestli se počítám mezi ně? Ani ne, já nejsem ten typ, který by vyhlašoval útoky na zlato. I když, stát se může cokoliv," usmívá se.

Olympijský závod je ale specifický, jiný než všechny ostatní vrcholné pětibojařské podniky. Borci musí zvládnout střelbu, šerm, plavání, parkur i běh v jednom dni. Není tu kvalifikace, která je na mistrovství Evropy nebo světa obvyklá.

"Je to zvláštní," přemítá Michalík. "V kvalifikaci si vždycky každý může osahat trať, pozná soupeře a spadne z něj ta největší nervozita. Na olympiádě je to všechno rychlé a musí se to povést napoprvé. A jde přitom o hodně." Michal Michalík už prožil úspěšný křest ohněm na minulých hrách.

To by mu mohlo pomoci. "Nervozita snad nebude až tak hrozná. Ale nějaká bude určitě, nejsem suverénní typ." Navíc je v českém týmu braný jako dvojka. "David Svoboda má skvěle vyrovnané čtyři disciplíny. Jeho slabinou občas bývá kůň. Když ho zvládne, může myslet na hodně vysoko."

Michalíkovou slabinou byl vždycky běh. Ten zlepšil, navíc se připravoval v klidu a bez ambicí. Takže si věří. Jak vysoko dosáhne, se ukáže přesně za týden. Olympijský závod je v Pekingu na programu 21. srpna.

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Najdete na iDNES.cz