Do nominace vklouzl na poslední chvíli. Michalík přesto míří vysoko

Michal Michalík | foto: Ivana Roháčková

14 2008
S nominací do Pekingu nepočítal. I proto v letošním roce změnil úplně systém tréninku. S výhledem až na další čtyřletý olympijský cyklus. V úterý se ale plzeňský moderní pětibojař Michal Michalík dozvěděl, že Libor Capalini nebude moci olympiádu kvůli zranění absolvovat.

A on že v pátek nasedne do letadla směr Peking ne jako náhradník, ale český reprezentant.

"Měl jsem radost, to je jasné," říkal včera Michalík. "Ale až tak mě to nepřekvapilo. Libor laboroval s nohou dlouho. Vídali jsme se dvakrát v týdnu při společném tréninku a věděl jsem, jak na tom je."

Sedmadvacetiletý pětibojař z Plzně se sice i jako náhradník před Pekingem připravoval naplno, ale jak sám říká, jeho letošní trénink byl jiný.

"Protože to od počátku nevypadalo, že budu v nominaci, kterou okupovali David Svoboda a Libor Capalini, s trenérem jsme začali nový model přípravy. Výsledkem například je, že už se cítím mnohem lépe při běhu," líčí Michalík, jehož právě závěrečný běh připravil o medailovou pozici na minulých olympijských hrách v Aténách. V Řecku před čtyřmi lety skončil šestý, Capalini bral bronz.

Právě šesté místo z Atén by Michalík rád zopakoval v Číně. "Není to zrovna skromné přání, ale s tím bych byl spokojen," tvrdí. Vzápětí ale dodá, že nejdůležitější pro něj je podat dobrý výkon. "Když budu cítit, že jsem udělal maximum a budu třeba desátý nebo patnáctý, zoufat také nebudu."

Michalík míní, že v moderním pětiboji může na olympiádě na umístění v první pětce myslet kolem dvaceti lidí. "Na vítězství pak podle mého tak osm. Jestli se počítám mezi ně? Ani ne, já nejsem ten typ, který by vyhlašoval útoky na zlato. I když, stát se může cokoliv," usmívá se.

Olympijský závod je ale specifický, jiný než všechny ostatní vrcholné pětibojařské podniky. Borci musí zvládnout střelbu, šerm, plavání, parkur i běh v jednom dni. Není tu kvalifikace, která je na mistrovství Evropy nebo světa obvyklá.

"Je to zvláštní," přemítá Michalík. "V kvalifikaci si vždycky každý může osahat trať, pozná soupeře a spadne z něj ta největší nervozita. Na olympiádě je to všechno rychlé a musí se to povést napoprvé. A jde přitom o hodně." Michal Michalík už prožil úspěšný křest ohněm na minulých hrách.

To by mu mohlo pomoci. "Nervozita snad nebude až tak hrozná. Ale nějaká bude určitě, nejsem suverénní typ." Navíc je v českém týmu braný jako dvojka. "David Svoboda má skvěle vyrovnané čtyři disciplíny. Jeho slabinou občas bývá kůň. Když ho zvládne, může myslet na hodně vysoko."

Michalíkovou slabinou byl vždycky běh. Ten zlepšil, navíc se připravoval v klidu a bez ambicí. Takže si věří. Jak vysoko dosáhne, se ukáže přesně za týden. Olympijský závod je v Pekingu na programu 21. srpna.Nejčtenější

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....Najdete na iDNES.cz