Do olympijského programu přibyla smíšená tenisová čtyřhra

Indická dvojice Sania Mirzaová, Mahesh Bhupatí po zisku titulu ve smíšené čtyřhře na Australian Open 2009 | foto: Reuters

10 2009
Na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 se bude hrát v tenisu i smíšená čtyřhra. Rozhodl o tom výkonný výbor MOV v Lausanne a zároveň změnil program dráhové cyklistiky tak, aby měli muži i ženy stejné disciplíny.


"Nikdy jsem na olympiádě nehrál, takže o to je to větší lákadlo se udržet mezi nejlepšími," řekl aktuálně šestý deblista světa Lukáš Dlouhý, letos vítěz čtyřhry na Roland Garros a na US Open.

A koho by chtěl případně za partnerku? "Kdybych se dostal do týmu a Iveta mě chtěla, tak asi s ní," jmenoval českou jedničku Benešovou.

Tenisový olympijský turnaj se bude v Londýně hrát ve Wimbledonu na slavné trávě v All England Clubu.

"To je super, že to schválili, určitě to je dobře," řekla novinářům v Praze bývalá světová trojka ve dvouhře Hana Mandlíková, která hrávala smíšenou čtyřhru s Johnem McEnroem a ve čtyřhře získala titul na US Open před dvaceti lety s Martinou Navrátilovou.

Z cyklistického programu vypadl stíhací závod jednotlivců, madison a všechny bodovací závody, počet deseti medailových kolekcí však zůstane zachován. V Londýně budou muži i ženy závodit ve sprintu jednotlivců i družstev, keirinu a stíhačce družstev.

Olympijskou novinkou je soutěž všestrannosti zvaná omnium, která zahrnuje pět různých disciplín.

V roce 2007 se v omniu stal mistrem světa český dráhař Alois Kaňkovský. Po zisku titulu ale dával přednost bodovacímu závodu dvojic, a to právě proto, že to byla olympijská disciplína a omnium nikoliv. Spolu s Petrem Lazarem dokonce získal v bodovačce na MS bronz.

"Teď se všechno opět mění. Omnium chci jet už na březnovém světovém šampionátu v Kodani. Budu se na něj specializovat, ale vyřazení bodovacích závodů mě mrzí. Myslím, že omnium je zajímavá disciplína, především pro diváky. Určitě se teď objeví celá řada lidí, kteří se na něj budou specializovat, a konkurence stoupne," řekl ČTK Kaňkovský.

Především vyřazení stíhacího závodu jednotlivců vzbudilo mezi bývalými i současnými cyklisty velkou kritiku. Na olympiádě se jel poprvé v roce 1964 v Tokiu a zlato v něm vybojoval československý reprezentant Jiří Daler.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Lze zbavit Evropu strachu z olympiád? Až Paříži napoví

Odhalení olympijských kruhů v Paříži

Kde jsou ty doby, kdy o olympijské hry na rok 1992 usilovalo ve finále voleb hned pět evropských...

Severní a Jižní Korea se budou společně ucházet o pořádání OH 2032

Ministři sportu Jižní (vpravo) a Severní Koreje se dohodli na společné...

Jižní Korea a KLDR chtějí podat společnou kandidaturu na pořádání olympijské her v roce 2032....

Kandidatura Calgary na zimní hry 2026 žije, rozhodne se v referendu

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Kandidatura Calgary na pořádání zimních olympijských her v roce 2026 stále žije. Městská rada ve...

Najdete na iDNES.cz