Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Do Pekingu pojedu s medailovými cíli, říká výškař Bába

Jaroslav Bába | foto: Dalibor GlückMF DNES

10 2008
Zatím jako jediný z trojice špičkových českých výškařů dokázal splnit limit pro účast na OH. Jaroslav Bába přesto věří, že v Pekingu nebude v disciplíně sám: "Věřím, že pojedeme minimálně dva," řekl v on-line rozhovoru.

V předolympijském rozhovoru se čtenáři iDNES.cz zvolil ostravský výškař přímo sprinterské tempo. Za hodinu u počítače zodpověděl čtyřiasedmdesát dotazů.

"Bylo to v pohodě, docela jsem se pobavil," řekl po skončení odpovídání Bába. Některé ze čtenářů ale jeho krátké břitké odpovědi netěšily. Nemohl byste odpovídat více, než jen dvěma větami?, zněl jeden z dotazů. "Určitě ano. Ale otázek je moc je to náročné, snažím se uspokojit všechny," smál se Bába.

. ODPOVĚDI výškaře bábY ZDE

Host on-line rozhovoru si při odpovědích i pohrával s drobnými nuancemi českého jazyka a jeho krajových zvyklostí. "Do Stodolní nechodím, ale na Stodolní jsem párkrát byl," laškoval s Pitrískem.

Atletův vztah s dálkařkou Denisou Ščerbovou je už minulostí. "Ale moje současná přítelkyně je také Denisa," přiznal Bába, který ale nijak nepotvrdil, že by jeho současná láska byla modelkou.

Hlasování o miss atletika se by Bába účastnit nechtěl. "Atletky jsou moc šikovné holky, ale asi bych se zdržel hlasování."

Pokud jde o atletické cíle pro tento rok, prioritou je pochopitelně úspěch v Pekingu. "Mám medailové cíle, ale stejně to má většina výškařů, snad to dobře dopadne." Pokud jde o budoucnost, atlet kromě Číny plánuje ještě dva olympijské starty. "Rád bych startoval na hrách 2012 i 2016," prozradil.

Na OH 2016 možná také Bába šokuje atletický svět. "18. 8. 2016 skočím světový rekord :-)," napsal Kvakovi.

Bronzový olympionik i český rekordman

Olympijský limit 230 cm skočil Jaroslav Bába v zimě při halovém mistrovství republiky ve Stromovce. Zabil tím dvě mouchy jednou ranou. Kromě nominace na OH si vybojoval i účast na HMS ve Valencii. Navíc skočil poprvé po těžkém zranění kotníku znovu výšku světové extratřídy.

V Pekingu bude ostravský atlet obhajovat bronzovou olympijskou medaili. Tu bral za výkon 234 cm i za úspěšný taktický tah. Bába výšku 232 cm dvakrát nezvládl, poslední pokus si nechal na další postupnou výšku. A vyplatilo se!

O rok později Bába v Římě znovu potvrdil svůj výškařský talent. Skočil aktuálně platný rekord - 236 cm.

O zdravotních patáliích sympatického atleta toho bylo napsáno už mnoho. V létě loňského roku se však do světové špičky vrátil, na MS v japonské Ósace postoupil do finále soutěže, v něm obsadil osmé místo.

V zimě poté, jak bylo napsáno výše, vyhrál mistrovství republiky. Ve Valencii postoupil do finále výšky, ale pouhé dva platné pokusy na lepší než deváté místo nestačily. Před olympijským závodem je ale Bába optimistický.

"Pro mě je výborné, že se mohu soustředit na konkrétní cíl, závod v Pekingu," řekl na tiskové konferenci v Praze před necelým měsícem. "Prodloužil jsem si přípravné období a nemusím honit limit. Na medaili bude potřeba opět minimálně 234 cm. A proč to nepřiznat, rád bych Atény zopakoval."

. Předolympijské on-line rozhovory

Autor:


Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze