Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Do Pekingu přes 40 českých sportovců

7 2008
Peking - Do olympijských her v Pekingu zbývá ještě půl roku, ale už teď je jasná účast minimálně pětačtyřiceti českých sportovců. Podle pravidel nemá nikdo stoprocentní jistotu. Nominace některých sportovců je však takřka jistá. Místa pro olympijské hry jsou většinou takzvané kvóty pro Českou republiku.

Nominace se v jednotlivých sportech budou tvořit až v létě. Nejvíc jistých míst (13) mají zatím sportovní střelci. Limit A na vlastní jméno mají splněný výškařky Barbora Laláková a Iva Straková, tudíž jejich start na olympiádě je takřka jistý.

Do Pekingu sice smějí v jedné disciplíně pouze tři atleti, takže se teoreticky může stát, že je někdo z nominace vystrčí. Tato pravděpodobnost je ale skoro nulová. Limit B skočil i výškař Jaroslav Bába, s mírnějším kritériem však smí na OH pouze jeden atlet,  je tedy  takřka jisté, že k účasti bude v domácí konkurenci Tomáše Janků a Svatoslava Tona potřebovat limit A (230 cm).

Nejpočetnější výpravou jsou zatím střelci, o místo méně pro Českou republiku vybojovali veslaři. V některých disciplínách je jasné, kdo bude mít nominaci jistou, konkrétní jména zveřejní oba svazy v létě. Nicméně je zřejmé, že například Ondřej Synek a Miroslava Knapková mají místo ve skifu předplacené, stejně jako například Kateřina Emmons-Kůrková ve vzduchové pušce či Lenka Marušková ve vzduchové pistoli.

Čtyři místa pro Českou republiku vybojovali jachtaři a je takřka nemyslitelné, aby do lodi usedly jiné posádky než Martin Trčka (Laser),Michal Maier (Finn) a Lenka Šmídová s Lenkou Mrzílkovou (470). Stejný případ je i Marek Švec a jeho místo pro Českou republiku v řeckořímském zápasu do 96 kilogramů. Vedle gymnasty (zřejmě Martin Konečný) bude mít česká gymnastika v Pekingu také jednu ženu, jméno rovněž bude jasné až v létě.

Špatně jsou na tom v nominačních bojích české kolektivní sporty. S výjimkou basketbalistek už žádný tuzemský tým nemá šanci se do Pekingu kvalifikovat.Pátý celek z Atén se o účast v Pekingu popere v červnu na kvalifikačním turnaji v Madridu. Naději mají ještě plážoví volejbalisté, jejichž žebříček se uzavře 20. července.

Limity v bazénu loni splnili plavci Květoslav Svoboda, Jiří Jedlička a Jana Klusáčková-Myšková, kteří však musejí letos ještě svou výkonnost potvrdit procentuálním přiblížením se k limitům. Dálkoví plavci se poperou o nominaci na MS v Seville na přelomu dubna a května, v dubnu budou bojovat v Pekingu o účast na OH také synchronizované plavkyně.

Ve vodním slalomu pojedou do Pekingu všechny lodě a pět reprezentantů. Domácí nominace však určí, kdo v náročné konkurenci do kanoe, kajaku mužů a žen a deblkanoe usedne. Rychlostní kanoisté mají poslední možnost při regatě v květnu v Miláně.

V cyklistice budou rozhodující žebříčky UCI v průběhu jara, v horských kolech má ale Česká republika po jednom místu v každé kategorii již jisté, v silničních závodech budou dva čeští muži. Triatlonisté mají nominaci na květnovém ME nebo červnovém MS.

Místo pro zemi vybojoval moderní pětibojař David Svoboda, ale také se bude muset o svou účast v domácí konkurenci prát.

V tenisu, badmintonu a šermu rovněž rozhodnou žebříčky mezinárodních federací, kvalifikační turnaje čekají ještě boxery, stolní tenisty, judisty, vzpěrače a adepty v taekwon-du.

 

Všechno bude včas tvrdí Číňané

Hostitelé olympijských her v Pekingu sice ještě zdaleka nemají všechno připravené, ale slibují, že se nebudou opakovat hektické scény z předchozích her v Aténách, kdy se přijíždějící olympionici na sportovištích setkávali s finišujícími dělníky.

V minulém týdnu měl závodní premiéru velký plavecký komplex, považovaný za jeden ze skvostů sportovní architektury. I na hlavním stadionu, přezdívaném Ptačí hnízdo, je čilý stavební ruch, ale skutečný stav příprav drží hostitelé pod pokličkou. Podobné je to s kanálem pro veslování a kanoistiku i s dalšími sportovišti.

Zároveň se Číňané snaží vylepšit obraz své země v očích světové veřejnosti. Vyhlásili boj smogu, který Peking trápí ze všeho nejvíc. Vždyť i světový rekordman Haile Gebrselassie pohrozil, že kvůli silnému znečištění zruší svůj plánovaný start v maratonu. Vláda nařídila omezit dopravu a připravuje pro olympijské hry dokonce uzavření některých továren poblíž města. Také se snaží Číňany naučit stát ve frontách, sportovně fandit a neplivat po zemi.

Obyvatelé Pekingu mají možnost si některé disciplíny vyzkoušet na vlastní kůži. Velký zájem je o sportovní střelbu a o veslařské trenažéry.Taxikáři se učí anglicky a majitelé restaurací překládají jídelní lístky do angličtiny. S blížící se olympiádou se v Číně údajně mění i přístupu ke psům. Ti se po protestech mezinárodních organizací z talířů přesunují do služeb čínské policie. Cvičené labradory lze potkat v pekingském metru, na letišti i v obchodních domech a budou prý nedílnou součástí hlídek na olympijských
sportovištích.

Bezpečnost je v Pekingu vůbec tématem číslo jedna. Půl roku před hrami policie zahájila akci, jež má vymýtit kriminalitu z ulic. Budou zesíleny hlídky na problémových místech v obchodních centrech, hotelích či turistických atrakcích. Během her bude v akci 50.000 pekingských policistů a dalších 30.000 členů bezpečnostních složek. Speciální týmy budou kontrolovat například i stav vody s cílem zabránit povodním.

Přesto je pravděpodobné, že čínské hry budou kontroverzní. Ochránci lidských práv už dlouhé měsíce upozorňují na politické procesy tamní komunistické vlády, na bídu chudinských čtvrtí zabalenou do pozlátka velkolepé olympijské přípravy. Na povrch vyplouvají i korupční případy v souvislosti s hrami, zatčeno bylo 38 podezřelých lidí. Policie během her chystá i zátahy proti politickým aktivistům.

 

STAVENIŠTĚ PEKING. Na čínských sportovištích vládnou stavbaři, ale prodej vstupenek už běží naplno.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze