Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Dobrá brigáda. A slušně placená, říká česká dobrovolnice na olympiádě

Eva - česká brigádnice na olympijských hrách ve Vancouveru | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

27 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - V modré bundě s bílými olympijskými kruhy je stejně jako desítky jejích kolegů nepřehlédnutelná. Její pracovní náplní je kontrola akreditací, návštěvníkům her pak radí, kam se mají ve Vancouveru vydat. Ochotně zapózuje na společné fotce. Ale hlavně pořád mluví. "Někdy až moc. Jsem v tomhle trošku až exhibicionistka," říká s úsměvem Eva, česká dobrovolnice na olympijských hrách.

I když dobrovolnice - spíš brigádnice. Místo v organizačním výboru zimních her bere sympatická sedmadvacetiletá Brňačka jako dobře placenou brigádu. "Zadarmo bych sem dělat nešla. A šestnáct dolarů na hodinu je na to, co tu dělám, celkem slušné," říká s moravským akcentem.

Nenápadně - v popisu práce má mimo jiné nedávat rozhovory a už vůbec ne na kameru. "Manažeři nás pořád sledují," rozhlíží se, přestože oficiálně má už po pracovní době. "Ale co, vždyť mluvíme česky," zasměje se.

Eva je ve Vancouveru od září. Přijela jen tak - s batohem na zádech, jak se říká na blind. Podobným způsobem zcestovala už řadu zemí. Ve Vancouveru tři měsíce sháněla práci. Až dostala nabídku jít pomáhat na olympiádu. "Šlo to rychle. Mohla jsem si vybrat. Pracovat v cateringu, prodávat suvenýry a další."

Zvolila práci kontrolorky platnosti olympijských dokladů a jakéhosi turistického průvodce. Návštěvníkům her tak pomáhá s orientací ve městě, rozdává informační letáky a mapy a stále mluví. "Někdy si myslím, že až moc." Domluví se skvěle anglicky, německy a francouzsky.

Eva - česká brigádnice na olympijských hrách ve VancouveruEva (vpravo) - česká brigádnice na olympijských hrách ve Vancouveru

Ale využije svou mateřštinu. Před zápasem českých hokejistů proti slovenským radila dokonce rodičům českého zadáka Filipa Kuby. "Je příjemné si popovídat češtinou," usmívá se. Přitom mává kanadskými vlaječkami, dost často pózuje turistům na společné fotce, nebo se naopak drží spoušť.

S takovou prací má zkušenosti. Studovala cestovní ruch. Vypomáhá například při velkých cenách motocyklů v Brně.

Během dne má fofr. Pracuje se tu ve tří devítihodinových směnách nonstop. Ona si zvolila interval od šesti ráno do tří odpoledne. Pak si dá dvě hodiny pauzu a pádí na druhou brigádu. Peníze za olympijskou brigádu všechny náklady pokrýt nestačí. "Ve Vancouveru je dost draho, možná nejvíc v Kanadě," ušklíbne se.

S červenou akreditací OCOG je ve Vancouveru zřejmě jediná Češka. "Nevím o nikom dalším," přiznává. "Jeden kamarád pracuje v BC Place právě v cateringu, ale ten je tam jako dobrovolník. Naši práci pak dělá asi osmdesát procent Kanaďanů, zbytek jsou různé národnosti," vysvětluje.

Jen na sportoviště se automaticky nedostane. Lístek na federální derby si musela koupit.

Nikam jinam se nevydala. "Ale na olympiádě jsem ráda, vždyť kdy se takováhle práce zase poštěstí?"Najdete na iDNES.czmobilní verze