Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doktor konečně našel nástupce. Šéf české mise: Už se mi nechtělo čekat

Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor v Riu | foto:  Michal Sváček, MAFRA

17 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Kapitáne, kam s tou lodí? Vstříc již sedmi olympijským medailím. A vstříc tomu, že se po dvaceti letech dočkal svého plnohodnotného nástupce. Dobré, velmi dobré dny zažívá zatím v Brazílii šéf české výpravy Martin Doktor.

Sčítá medaile a ta zatím poslední jej těší tím spíš. „Já musím být spokojený,“ usmál se v narážce na to, že jeho funkcí je mimo jiné šířit optimismus. „A taky jsem.“

Díky stříbru Josefa Dostála se totiž Česko na letních hrách po dvou dekádách dočkalo individuální medaile z rychlostní kanoistiky. Londýnský bronzový čtyřkajak - jistě, také s Dostálem v posádce - přinesl cenný kov už tehdy, ale ještě nikoli pro jednotlivce.

Až od úterý platí následující počty: dvakrát zlatý Doktor v roce 1996, stříbrný Dostál v roce 2016.

Vyšlo to hezky.

Nebo ne?
Vidíte, to jsem si vůbec neuvědomil, ale je to tak. Takže dobrý - samozřejmě jsem rád, že tady z jezera máme medaili, vlastně už dvě (bronz na Lagoa Stadium získal také skifař Ondřej Synek). Jsem samozřejmě rád za každou medaili, ale tahle je mi malinko bližší.

Český kajakář Josef Dostál (vpředu) během kilometrového závodu v Riu
ŠŤASTNÝ. Stříbrný kajakář Josef Dostál po kilometrovém závodě v Riu

Dalších dvacet let by bylo na čekání hodně dlouhých, co?
To už by se mi nechtělo. Je super, že máme nejen tuhle medaili, ale ještě i další šanci. Když vyjde všechno podle plánu, třeba tu ještě nějaká cinkne. Ale nemusí; tak jako nemuselo dopadnout Pepovo stříbro. V tom je sport strašně tvrdý. Jednou se blbě vyspíš, sedneš si z postele blbou nohou - a ono jde všechno úplně jinak.

Dostál ovšem svůj den D zvládl. Díky čemu podle vás došel až tak vysoko? Je typem šampiona, který se vydá na samu hranu, případně až za ni?
Myslím, že jel úplně stoprocentně za hranou. Tlačila ho euforie, protože věděl, že na placku má, že je vepředu. A navíc jel nižším šlágem (frekvence záběrů) než ostatní, což u něj bývá normální: bylo vidět, že si ještě nějakých tři sta metrů před cílem pořád nechává síly, aby to tam ještě pustil ve finiši. Což udělal. Škoda, že tam ještě jeden soupeř byl.

Španěl Walz drtivým finišem sebral Česku druhé zlato z her. Věřil jste hodně v okamžiku, kdy už se zdálo, že za triumfem pádí právě Dostál?
Věřil není úplně správné slovo - doufal jsem. Protože jsem viděl, jak jede. Když kolem mě na tribuně stáli místopředsedové a ptali se, říkal jsem jim, že když pojede jako vždycky, může krásně vyhrát. Ale Španělák tam byl ještě malinko navíc.

Co říkal Josef Dostál po zisku stříbrné medaile:

Nástupce jste mohl mít v jeden den rovnou dva. Proč to Dostálovi vyšlo, zato jinému adeptovi, Martinu Fuksovi, ne? Byl šestý.
Myslím, že Máťa neměl úplně svůj den. Když jel, bylo vidět, že to asi není ono. Pepa byl super. Dal do závodu úplně všechno, měl rozkousanou pusu zevnitř a nemohl ani chodit. Jel naplno, a proto je pro něj stříbro dobré, ví to. Hned se radoval, takže nesmutní, že přišel o zlato.

Vy jste mu hned po závodě gratuloval - a Dostál měl co dělat, aby se udržel na nohou... Jak těžko se obr jeho formátu zvedá?
Bál jsem se, že sebou švihne, protože to bych šel taky dolů (úsměv). Díval jsem se, jestli vedle ještě někdo není, ale naštěstí to ustál. Totálně se vydal. Divím se, že se nepozvracel.

Zato Fuksovi jako by při pohledu z tribuny takové enormní zaujetí chybělo, nemyslíte?
Spíš mu nesedl závod jako takový. Nebyl to top den, jaký potřeboval. Zdálo se mi, že měl i nějaké vlny, což měli samozřejmě všichni, ale někdo je dokáže přejet lépe a někdo s nimi má potíže. Myslím, že nebyl v místních podmínkách úplně srovnaný. Snažil se tam nechat všechno, ale třeba to prostě zrovna v ten den nešlo.

Rychlostní kanoista Martin Fuksa skončil na kilometrové trati v Riu šestý.
Rychlostní kanoista Martin Fuksa (vpředu) skončil na kilometrové trati v Riu...
Martin Fuksa po rozjížďce na kilometrové trati na olympijských hrách v Riu.

Dostálovi i Fuksovi je 23 let, takže by s nimi váš sport mohl zažít vrchol v Tokiu 2020, ne?
Úplně v pohodě. Ale bude záležet na soupeřích. Člověk může mít formu, jakou chce, ale pak se třeba špatně vyspíte - nebo jsou ostatní zrovna rychlejší.

Dostál vybojoval už sedmou českou medaili, hry přitom zdaleka nekončí. Cítíte jako šéf výpravy, že se jede nad plán?
To ne, šancí bylo docela dost. Máme tam čtvrtá místa, to taky mohly být placky. Plán neplán, každá medaile je skvělá. Udělat v takové konkurenci olympijskou medaili v čemkoli, to je špička.

Může přijít další i v rychlostní kanoistice? Že by Dostálova stříbrná dřina povzbudila i čtyřkajak, s nímž v Londýně získal bronz, a teď si ve stejné sestavě pojede pro repete?
Jo, určitě. Vždycky, když Pepa zajel, to potom jelo všem. Ale zrovna tam je konkurence hrozně těžká. Na čtyřkajaku to bude drsné.Další z rubriky

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....Najdete na iDNES.cz