Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doktor pojede oba finálové závody

28 2000
Necelou hodinu trvalo dnes ráno zasedání nejvyššího orgánu Mezinárodní kanoistické federace, která řešila protest české výpravy proti diskvalifikaci Martina Doktora v rozjížďce olympijského závodu na 500 metrů. Pak vyšel nejvyšší muž světové kanoistiky Ulrich Feldhoff a oznámil generálnímu sekretáři České svazu kanoistů Petru Mokrému, že Doktor může ve finále obhajovat zlato z Atlanty. Nejvyšší odvolací komise, proti jejímuž rozhodnutí se už nelze odvolat, tak zrušila verdikt rozhodčích, kteří českého reprezentanta po středeční rozjížďce na základě protestu německé výpravy diskvalifikovali.

Doktor měl porušit pravidlo o dodržování odstupu od soupeře v sousední dráze, v níž jel jeho velký soupeř Němec Andreas Dittmer. "Je to úleva. Na klidu mi to moc nepřidalo, ale rozhodnutí je správné. Takhle se proti soupeřům bojovat nemá," oddechl si Martin Doktor.

Jedním z důvodů uznání protestu bylo neopodstatněné použití videozáznamu při jednání technické komise, která o diskvalifikaci rozhodla. "Pan Feldhoff upozornil, že se mělo respektovat rozhodnutí sudího a ten hned po dojezdu ukázal bílý praporek na znamení regulérnosti," radoval se Mokrý po změně verdiktu.

Feldhoff oznámil Mokrému rozhodnutí před dalšími členy komise z Nizozemska, Maďarska a Austrálie. "Pronesl jsem něco ve smyslu, že je to určitě ku prospěchu úrovně kanoistických olympijských soutěží a spěchal rozhodnutí zatelefonovat Martinově matce,"
popisoval chod událostí Mokrý.

Už ve středu večer dostával signály, že většina výprav podporuje Doktorovo odvolání. "Rozdělilo se to na dvě skupiny a ta větší byla proti diskvalifikaci," vyčetl. O tom, že vedení mezinárodní federace nebylo při rozhodování jednotné, se ukázalo i na způsobu, jakým o verdiktu informovalo novináře.

Feldhoff ještě ráno sliboval, že vydá tiskové prohlášení, ale nakonec se objevilo jen oznámení, z něhož nebylo patrné, proč vlastně ke zrušení verdiktu technické komise došlo. Už ve středu se nikdo netajil názorem, že Němci sáhli po protestu proto, aby se zbavili nebo alespoň znervóznili hlavního soupeře jejich medailové naděje Dittmera.

Protest podal Josef Capoušek, původem Čech, který se stal před dvaceti lety šeftrenérem německých kanoistů. Šušká se o špatných vztazích mezi ním a Josefem Doktorem, otcem a trenérem českého šampióna.

Capoušek dnes rodným jazykem českým novinářům tvrdil, že protest neměl být útokem na rodinný klan Doktorů. "Vůbec ne, jen jsem plnil přání trenéra kanoistů. Beru na vědomí, že Martin pojede finále," prohlásil emotivně po vyslechnutí verdiktu.

Německou stížnost zdůvodnil vysvětlením, že šlo jen o snahu upozornit funkcionáře na slabou úroveň rozhodčích. "Byla to náhoda, že se to stalo na olympiádě," odmítl slova o
osobní odplatě Capoušek, který pod Doktorem starším sloužil na vojně. "V opačném případě by stejně byl pan Doktor první, kdo by podal stížnost," přešel Capoušek do útoku.

Český závodník mezitím prožíval krušné chvíle. "Byl jsem rozpolcený. Nemohl jsem uvěřit, že by mě v tak důležitém závodu vyloučili kvůli takové záležitosti," kroutil hlavou Martin Doktor. Dittmer se k němu prý přiblížil ještě předtím, než došlo k sjetí k bójkám, za něž byl diskvalifikován. "Také to vyšlo při prostudování videozáznamu najevo," potvrdil Mokrý.

Ranní chmury se u Doktorů brzy rozptýlily. "Na klidu mi to nepřidalo, ale odpoledne si zatrénuji a vše hned bude lepší," sděloval už lépe naložený kanoista. S Dittmerem se utká na pětistovce i dvojnásobné trati.

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...Najdete na iDNES.cz